Zmiana formy opodatkowania – kiedy jest możliwa? Jaki wybór mają przedsiębiorcy?

Źródło:
TVN24 Biznes, biznes.gov.pl
Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu
Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/5
Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego ŁaduTVN24

Przedsiębiorca ma prawo zmieniać sposób, w jaki rozlicza się z podatku dochodowego, na bardziej dla siebie korzystny. Aby to zrobić, musi jednak zgłosić chęć zmiany formy opodatkowania. Jak można ją zmienić i jaki wybór mają przedsiębiorcy? Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania?

Przedsiębiorcy mogą korzystać z jednej z czterech form opodatkowania: podatku progresywnego, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej.Domyślną formą opodatkowania jest podatek progresywny.Aby zmienić formę opodatkowania, należy złożyć właściwy wniosek do urzędu skarbowego lub zaktualizować dane firmy za pomocą formularza CEiDG-1.Zmiana formy opodatkowania jest możliwa jedynie w określonych terminach.

Zmiana formy opodatkowania – regulacje prawne

Zasady opodatkowania osób prowadzących działalność gospodarczą regulowane są ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Częściowo kwestie te regulowane są również w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wybór formy opodatkowania

Podejmując działalność gospodarczą, konieczne jest m.in. dopełnienie formalności rejestracyjnych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Przy tej okazji podatnik dokonać może wyboru preferowanej formy opodatkowania swojej działalności. Do wyboru ma on jedną z czterech możliwości:

zasady ogólne, czyli podatek progresywny w wysokości 17 proc. i 32 proc. od dochodu, – podatek liniowy w wysokości 19 proc. od dochodu, – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych o różnej wysokości naliczany od przychodu, – karta podatkowa, czyli podatek o różnej wysokości ustalany przez naczelnika urzędu skarbowego.

W przypadku braku deklaracji o wybranej formie opodatkowania zastosowanie znajduje podatek progresywny

CEiDG – zmiana formy opodatkowania

Raz dokonany wybór formy opodatkowania nie jest wiążący na zawsze, a jedynie do końca danego roku podatkowego. Oznacza to, że przedsiębiorca może zdecydować o zmianie formy opodatkowania na korzystniejszą dla siebie i rozliczać się w kolejnym roku podatkowym już na zmienionych zasadach.

Zmiany tej można dokonać składając pisemne oświadczenie o zmianie wybranej formy opodatkowania we właściwym urzędzie skarbowym. Możliwe jest również dokonanie zmiany poprzez złożenie wniosku o aktualizację formularza CEiDG-1.

Ta druga możliwość nie obowiązuje jedynie w sytuacji, w której przedsiębiorca jako nową formę opodatkowania chce wybrać kartę podatkową. Więcej na temat zmiany danych firmy w CEiDG można przeczytać na stronie biznes.gov.pl. 

Warto pamiętać, że zmieniona forma opodatkowania zaczyna obowiązywać nie tylko w najbliższym roku podatkowym, ale również w kolejnych latach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości dokonywać kolejnych jej zmian.

Do kiedy zmiana formy opodatkowania?

Aby zmiana formy opodatkowania weszła w życie, konieczne jest dotrzymanie określonych przepisami terminów. Terminy te zależą od wybranej, nowej formy opodatkowania. Wybierając:

podatek liniowy, podatek ryczałtowy lub podatek progresywny zmianę należy zgłosić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy w roku podatkowym przychód, a jeżeli przychód ten został osiągnięty w grudniu - do końca roku kalendarzowego, – kartę podatkową zmianę należy zgłosić do 20 stycznia, – dowolną formę opodatkowania, jeżeli w poprzednim roku podatkowym rozliczało się według karty podatkowej, zmianę należy zgłosić do 20 stycznia.

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Przepisy co do zasady nie zezwalają na zmianę formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Oznacza to, że raz wybrana forma opodatkowania musi obowiązywać przynajmniej do końca danego roku podatkowego.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której zmiana formy opodatkowania dotyczy wyboru podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i zostanie ona zgłoszona do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy w roku podatkowym przychód. Przykładowo, jeżeli działalność założona została w czerwcu, a w lipcu osiągnięty został pierwszy przychód, zmiana formy opodatkowania może zostać dokonana do 20 sierpnia – czyli w trakcie roku podatkowego.

Ominięcie tego ograniczenia jest również możliwe, jeżeli przedsiębiorca jest gotowy zlikwidować swoją aktualną działalność i od razu założyć nową. Wówczas przy zakładaniu nowej działalności gospodarczej może on wybrać dowolną formę opodatkowania, a jego decyzja będzie skuteczna od początku trwania nowej działalności, czyli również w trakcie roku podatkowego.

Szczegółowe informacje na temat zmiany formy opodatkowania oraz dotyczących tego zasad i terminów można znaleźć na stronie biznes.gov.pl. 

Akty prawne: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;  Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes, biznes.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl