Karta podatkowa – na czym polega i kto może skorzystać z tej formy opodatkowania?

Źródło:
biznes.gov.pl, TVN24 Biznes
Polski Ład i podatki po nowemu
Polski Ład i podatki po nowemuTVN24
wideo 2/5
Polski Ład i podatki po nowemuTVN24

Karta podatkowa jest prostą i często opłacalną formą rozliczania się z podatku dochodowego dla małych przedsiębiorców. Możliwość korzystania z karty podatkowej zostanie jednak poważnie ograniczona w ramach Polskiego Ładu. Czym jest karta podatkowa i jaki płaci się na niej podatek? Kto może korzystać z karty podatkowej?

Karta podatkowa polega na płaceniu stałej, określonej kwotowo stawki podatku.Stawka podatku zależy przede wszystkim od rodzaju działalności, wielkości miejscowości, w której jest prowadzona, a także liczby zatrudnionych pracowników.Korzystanie z karty podatkowej jest możliwe jedynie w określonych branżach.Polski Ład uniemożliwi składanie nowych wniosków o kartę podatkową.

Karta podatkowa – regulacje prawne

Rozliczanie się w formie karty podatkowej regulowane jest ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W art. 23 tej ustawy wskazane są również rodzaje działalności gospodarczej, przy których możliwa jest ta forma opodatkowania.

Aktualne stawki karty podatkowej ogłaszane są co roku w drodze obwieszczenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Karta podatkowa – co to jest?

Karta podatkowa jest jedną z form opodatkowania dostępną dla przedsiębiorców. Polega na comiesięcznym płaceniu podatku dochodowego w stałej, zryczałtowanej wysokości niezależnej od wysokości osiąganych dochodów. 

Stawki podatku na karcie podatkowej nie są wysokie i w jasny sposób co roku są określane kwotowo dla każdego rodzaju działalności i z uwzględnieniem wielu zmiennych.

Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania. Nie wymaga ona prowadzenia księgowości, płacenia zaliczek na podatek dochodowy ani składania zeznań podatkowych. Konieczne jest natomiast prowadzenie ewidencji zatrudnienia i bieżące informowanie urzędu o aktualnej liczbie pracowników.

Karta podatkowa 2021

Karta podatkowa jest opłacalna przede wszystkim dla małych firm, które zatrudniają niewielu pracowników i działają w niewielkich miejscowościach. Im więcej pracowników i im większa miejscowość, w której wykonywana jest działalność, tym wyższa stawka podatku.

Firmy te mogą natomiast osiągać wysokie dochody, ponieważ stawka karty nie jest powiązana z ich wysokością. Z drugiej strony przy karcie podatkowej nie jest możliwe odliczanie kosztów uzyskania przychodu

Z kartą podatkową związane są określone ograniczenia. Działalność rozliczana na zasadzie karty podatkowej musi być prowadzona wyłącznie w Polsce. Przedsiębiorca taki ponadto:

– nie może korzystać z usług osób niezatrudnionych przez niego na umowę o pracę,  – nie może wykonywać innej niż zgłoszona pozarolniczej działalności gospodarczej,  – nie może wytwarzać wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, – małżonka lub małżonek przedsiębiorcy nie może prowadzić działalności gospodarczej w tej samej branży.

Karta podatkowa – dla kogo?

Kto może korzystać z karty podatkowej? Dostępna jest ona zarówno dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak też dla wspólników spółki cywilnej, o ile każdy z nich wybrał kartę podatkową jako aktualną formę opodatkowania.

Korzystanie z karty podatkowej jest ponadto możliwe jedynie na wniosek oraz jedynie w określonych branżach. Rodzaje działalności, z których można rozliczać się w ten sposób, określone są na mocy ustawy. Zgodnie z nią z karty podatkowej korzystać mogą osoby:

– prowadzące działalność usługową, wytwórczo-usługową, gastronomiczną, transportową lub rozrywkową, – sprzedające posiłki domowe, – wykonujące wolny zawód, – świadczące usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi, – świadczące usługi edukacyjne, polegające na udzielaniu lekcji na godziny.

PIT-16

Aby rozliczać się w formie karty podatkowej przede wszystkim konieczne jest złożenie w urzędzie skarbowym wniosku o kartę podatkową na formularzu PIT-16. Można to zrobić osobiście, listownie lub przez Internet za pośrednictwem Portalu Podatkowego. Można go również złożyć w formie wniosku do CEIDG-1. 

Wniosek ten musi zostać złożony przed rozpoczęciem nowej działalności albo do 20 stycznia w roku, w którym chce się zmienić formę opodatkowania na kartę podatkową.

Po złożeniu wniosku otrzymuje się decyzję z urzędu skarbowego, w której znajduje się informacja o ustalonej wysokości należnego podatku dochodowego. W przypadku braku zgody na zaproponowaną stawkę można w ciągu 14 dni zrzec się karty podatkowej i wybrać inną formę opodatkowania. 

Decyzja urzędu skarbowego może być również odmowna, np. gdy nie spełnia się warunków do korzystania z karty podatkowej.

PIT-16A

Drugim wymaganym przy karcie podatkowej formularzem jest PIT-16A. Dokument ten stanowi deklarację o wysokości zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej składki zdrowotnej

Formularz PIT-16A za ostatni rok podatkowy należy składać w terminie do 31 stycznia. Dzięki temu możliwe jest odliczenie od podatku w formie karty podatkowej kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Polski Ład a karta podatkowa

Zmiany przepisów w ramach Polskiego Ładu obejmują m.in. likwidację karty podatkowej jako formy rozliczania się z podatku dochodowego. 

Likwidacja polegać będzie na tym, że od 1 stycznia 2022 roku nie będzie możliwości składania wniosków o wybór tej formy opodatkowania, trzeba będzie wybrać inną formę opodatkowania. Osoby, które wcześniej rozpoczęły korzystanie z karty podatkowej, będą mogły jednak nadal rozliczać się w ten sposób. W dalszym ciągu będą więc również ogłaszane dla nich aktualne stawki podatku dla każdego rodzaju działalności.

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu nie będzie ponadto możliwości pomniejszania należnego podatku dochodowego o wysokość zapłaconych składek zdrowotnych. 

Mały ZUS plus

Mali przedsiębiorcy mogą korzystać również z innych ułatwień i preferencji podatkowych, których celem jest poprawa ich pozycji i konkurencyjności na rynku. 

Jednym z nich jest Mały ZUS Plus, dzięki któremu przedsiębiorcy o dochodach nieprzekraczających 120 tys. zł mogą płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Innym przywilejem skierowanym do małych przedsiębiorców jest tzw. mały podatnik funkcjonujący odrębnie w zakresie podatków dochodowego oraz podatku VAT

Akty prawne: Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzoru wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej; Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie stawek karty podatkowej i kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2021 r.

Autorka/Autor:red.

Źródło: biznes.gov.pl, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Elon Musk ogłosił w nocy z piątku na sobotę, że właścicielem platformy X stał się jego start-up xAI, zajmujący się sztuczną inteligencją. 

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

Źródło:
PAP

Premier Robert Fico uważa, że amerykańskie cła mogą poważnie zaszkodzić słowackim zakładom Volkswagena czy Land Rovera. W piątkowym nagraniu ocenił również, że Unia Europejska powinna podjąć w tej sprawie środki odwetowe.

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

Źródło:
PAP

Spółka Stilo Energy, specjalizująca się w instalacji paneli fotowoltaicznych, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednocześnie zarząd zapowiada nowy plan restrukturyzacyjny.

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdyby zrealizować to, o czy mówi Sławomir Mentzen, deficyt mógłby wzrosnąć aż o 143 miliardy złotych. Obietnice Karola Nawrockiego to dziura budżetowa powiększona o 85 miliardów. W przypadku Rafała Trzaskowskiego dług rośnie o 35 miliardów. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Źródło:
TVN24

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2:00 wskazówki zegarowe przestawimy na godzinę 3:00, co oznacza, że pośpimy godzinę krócej. - To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek - ocenił profesor Mariusz Siemiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

Źródło:
PAP

- Nie zamierzamy rezygnować z walki o utrzymanie uprzywilejowanej pozycji w handlu z USA - zapowiedziała prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum. Administracja Donalda Trumpa nałożyła cła na meksykańskie samochody, stal oraz aluminium.

"Do 3 kwietnia udzielimy pełnej odpowiedzi na posunięcia Trumpa"

"Do 3 kwietnia udzielimy pełnej odpowiedzi na posunięcia Trumpa"

Źródło:
PAP

- Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby Unia Europejska wyglądała teraz na zastraszoną - ocenił były ambasador Niemiec w USA Wolfgang Ischinger. Według niemieckiego dyplomaty UE powinna odważnie i z pewnością siebie zareagować na cła ogłoszone przez Donalda Trumpa.

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

Źródło:
PAP

Ukraina otrzymała od USA nowy wariant umowy o dostępie Stanów Zjednoczonych do ukraińskich bogactw mineralnych - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Ukraina ustaliła z "innymi partnerami", że otrzyma rozszerzony dostęp do ich danych wywiadowczych.

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Źródło:
PAP, Reuters

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 28 marca 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Zmiana przepisów o przedawnieniu zobowiązań podatkowych i o raportowaniu krajowych schematów podatkowych - to między innymi zakłada projekt noweli opublikowany przez resort finansów.

Szykują się ważne zmiany w podatkach

Szykują się ważne zmiany w podatkach

Źródło:
PAP

Jednym z kamieni milowych KPO jest umieszczenie na orbicie polskich satelitów. Wszelkie terminy zostały uzgodnione z firmą SpaceX i wysłane do Komisji Europejskiej. Pierwszy z satelitów miał być wysłany w drugim kwartale 2025 roku. Ten termin nie zostanie dotrzymany - do tych nieoficjalnych informacji dotarli autorzy podcastu "Szczyt Europy" Beata Płomecka i Maciej Sokołowski.

Polskie KPO z problemami przez firmę Elona Muska

Polskie KPO z problemami przez firmę Elona Muska

Źródło:
TVN24 GO

W Europie następuje powrót do atomu. Jest nawet szansa, że Niemcy pójdą za tym trendem i uruchomią co najmniej sześć bloków jądrowych - uważa Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu energetyka24.com.

Nowy trend w Europie. "To byłby kompletny odwrót"

Nowy trend w Europie. "To byłby kompletny odwrót"

Źródło:
PAP

- W Narodowym Funduszu Zdrowia mamy lukę. Ten deficyt w zeszłym roku wyniósł 30 miliardów złotych. Tyle brakuje składki. Trzeba dosypywać z innych elementów - stwierdził w "#BezKitu" w TVN24 doktor Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velobank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów największych banków

Utrudnienia dla klientów największych banków

Źródło:
tvn24.pl

Wiele wskazuje na to, że ceny paliw na stacjach z początkiem kwietnia zaczną rosnąć - prognozują analitycy Refleksu. Z kolei analitycy e-petrol.pl przewidują stabilizację cen.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych w Tajlandii zawiesiła wszystkie transakcje w związku z trzęsieniem ziemi w sąsiedniej Birmie. Wstrząsy były odczuwalne w także w stolicy Tajlandii, Bangkoku. W mieście zawalił się jeden z wieżowców.

Trzęsienie ziemi. Tajska giełda zawiesza transakcje

Trzęsienie ziemi. Tajska giełda zawiesza transakcje

Źródło:
Reuters

Rzeczniczka biura podróży Rainbow Tours Katarzyna Pasikowska przekazała, że klienci biura znajdują się obecnie w bezpiecznej części Tajlandii, daleko od epicentrum trzęsienia ziemi. - Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby te wydarzenia miały jakikolwiek wpływ na komfort ich wypoczynku - podkreśliła. Itaka poinformowała, że nie ma klientów w Bangkoku.

Trzęsienie ziemi w Tajlandii. Co z polskimi turystami?  

Trzęsienie ziemi w Tajlandii. Co z polskimi turystami?  

Źródło:
PAP

W lutym 2025 roku banki udzieliły o 31,9 procent mniej kredytów mieszkaniowych w porównaniu do lutego 2024 roku oraz o 8,1 procent mniej w porównaniu do stycznia bieżącego roku – podało Biuro Informacji Kredytowej. Wartość przyznanych kredytów również zmalała.

Banki udzieliły mniej kredytów. Potężny spadek

Banki udzieliły mniej kredytów. Potężny spadek

Źródło:
PAP

Właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy budynków pełniących funkcję schronu lub miejsca ukrycia muszą zgłosić ten fakt do 31 marca 2025 roku. Jest to nowy obowiązek wprowadzony ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Źródło:
tvn24.pl

Stawki za najem mieszkań w lutym 2025 spadły w ujęciu miesięcznym średnio o 0,5 procent we wszystkich 17 badanych miastach Polski - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. W ujęciu rocznym stawki najmu wzrosły w każdym z miast - średnio o 6,06 procent.

Ceny najmu mieszkań. Najdroższe i najtańsze miasta

Ceny najmu mieszkań. Najdroższe i najtańsze miasta

Źródło:
tvn24.pl

Szef kanadyjskiego rządu Mark Carney ostrzegł rodaków przed nadejściem trudnych czasów. Na konferencji mówił, że dawna relacja ze Stanami Zjednoczonymi "skończyła się". Carney zapowiedział także, że Kanada odpowie na amerykańskie cła na samochody działaniami, które będą miały jak największy wpływ na Stany Zjednoczone.

Premier Kanady: nadchodzą trudne czasy, dawna relacja z USA skończyła się

Premier Kanady: nadchodzą trudne czasy, dawna relacja z USA skończyła się

Źródło:
PAP, Reuters

Administracja Donalda Trumpa wstrzymała opłaty związane z członkostwem Stanów Zjednoczonych w Światowej Organizacji Handlu (WTO) - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródła.

USA zawieszają przelewy

USA zawieszają przelewy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister zdrowia USA Robert F. Kennedy ogłosił w czwartek plan "dramatycznej restrukturyzacji" agencji federalnych podległych resortowi. Przewiduje on zmniejszenie o 10 tysięcy liczby etatów i połączenie niektórych wydziałów w celu ograniczania wydatków budżetowych.

10 tysięcy osób na bruk. Plan "dramatycznej restrukturyzacji"

10 tysięcy osób na bruk. Plan "dramatycznej restrukturyzacji"

Źródło:
PAP

Poczta Polska przypomina, że od 1 kwietnia tego roku przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) będą zobowiązane do korzystania z systemu e-Doręczeń. Chodzi o podmioty zarejestrowane w KRS do końca grudnia 2024 roku.

Nowy obowiązek dla firm. Jest coraz mniej czasu

Nowy obowiązek dla firm. Jest coraz mniej czasu

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Wadim Moszkowicz, założyciel firmy Rusagro, został zatrzymany. Prokuratura wnosi do sądu o areszt pod zarzutem oszustwa na dużą skalę. Wraz z nim zatrzymano również byłego prezesa Rusagro Maxima Basowa i przeszukano biura spółki.

Rosyjski oligarcha zatrzymany

Rosyjski oligarcha zatrzymany

Źródło:
Reuters

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen zaapelowała do polskiej prezydencji o wznowienie dyskusji dotyczącej zmiany czasu. Przyznała przy tym, że projekt dyrektywy znoszącej zmianę czasu utknął na poziomie decyzji krajów członkowskich.

Zmiana czasu. Bruksela apeluje do Polski

Zmiana czasu. Bruksela apeluje do Polski

Źródło:
PAP