Obecność spraw Śląska w kampanii wyborczej do PE to zasługa Ruchu Autonomii Śląska - oświadczył w środę Janusz Palikot. - Jego walka o prawa etniczne mniejszości śląskiej, propagowana też przez Kazimierza Kutza spowodowała, że politycy centralni - także prawicowi, jak Jarosław Kaczyński - zaangażowali się w sprawy tego regionu - przekonywał polityk. Relacja "Wybory Europy" w tvn24.pl.
Na koniec dnia przypominamy o sondzie na najmniej udany spot wyborczy. Aktualnie "wygrywa" Armand Ryfiński (i jego pies) z Twojego Ruchu.
Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał w środę PiS sprostowanie nieprawdziwych informacji, że rząd PO-PSL wynegocjował w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 o 12 proc. mniej środków na rolnictwo niż rząd PiS w poprzedniej unijnej perspektywie.
Sąd orzekał w trybie wyborczym z powództwa komitetu wyborczego PSL. PiS ma sprostować nieprawdziwe informacje w jednym z dzienników oraz wpłacić 10 tys. zł na cel społeczny.
Sprawa dotyczy informacji podanych w materiale wyborczym PiS, w którym napisano, że Prawo i Sprawiedliwość wynegocjowało na polskie rolnictwo w 2006 roku 32,6 mld euro w perspektywie budżetowej UE na lata 2007-2013, podczas gdy PO i PSL w kolejnej perspektywie - 28,5 mld, czyli "o 4 mld (12 proc.) mniej, niż było dotychczas".
Nie będę biegała po miastach i mówiła młodym dziewczętom, że załatwimy facetów dlatego, że jestem odpowiedzialna - mówi Szczuka.
UE w chwili obecnej, to miejsce, w którym działa kilkanaście tysięcy firm lobbingowych, na tej korupcji tracą obywatele Europy - uważa Wipler.
Kazimiera Szczuka w "Kropce nad i" w TVN24: Wypowiedzi Korwin-Mikkego są spoza nawiasu tego, co można uznawać za dyskusję polityczną. To niedopuszczalne.
Przemysław Wipler w "Kropce nad i": Korwin-Mikke ma takie poparcie i ma tyle fanów na Facebooku, bo to co on mówi, to prawda i fakty.
Zwycięzcy przetargów czasem okazują się kiepskimi partnerami. Nie wykluczam, że tak jest w przypadku Pendolino - powiedział Tusk w TVN24.
Z górnikami rozmawiam od wielu dni. Robimy dużo, by ratować miejsca pracy i "rozładować" kryzys w kompanii Węglowej - zapewnia Donald Tusk na Anatenie TVN24.
- To, co mówi Janusz Korwin-Mikke o kobietach jest obrzydliwe i nie do zaakceptowania - uważa szef rządu.
Nie potrafię się przejąć Conchitą Wurst, przejmuję się nieproporcjonalnymi reakcjami w Polsce - komentuje w TVN24 Tusk.
Polska nie będzie krajem agresywnej koncepcji antyrosyjskiej - przekonuje premier w "Faktach po Faktach".
- Nie chciałbym, by Polska była w krucjacie antyrosyjskiej. Staramy się prowadzić politykę racjonalną - mówi w TVN24 premier Donald Tusk.
Donald Tusk jest gościem "Faktów po Faktach" w TVN24
Obecność spraw Śląska w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego to zasługa Ruchu Autonomii Śląska, który zwrócił uwagę na specyfikę tego regionu - ocenił w środę w Katowicach lider Twojego Ruchu Janusz Palikot
- Jego walka o prawa etniczne mniejszości śląskiej, propagowana też przez Kazimierza Kutza spowodowała, że politycy centralni - także prawicowi, jak Jarosław Kaczyński - zaangażowali się w sprawy tego regionu - dodał.
Leszek Miller z SLD wytyka, że Platforma Obywatelska w 2011 roku zawarła porozumienie wyborcze z Unią Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikkego.
W 2011 roku Platforma Obywatelska zawarła z Unią Polityki Realnej J.Korwina-Mikke porozumienie wyborcze.
— Leszek Miller (@LeszekMiller) May 21, 2014
Tak wygląda "kampanijny autobus" Jean-Claude'a Junckera, kandydata europejskich chadeków na szefa Komisji Europejskiej:
Our great team in front of the #JunckerBus #withJuncker #EP2014 pic.twitter.com/rfh8IfRRTo
— EPP (@EPP) May 21, 2014
I have put my blood, sweat - not yet my tears - but certainly my whole heart into this campaign! #withJuncker pic.twitter.com/G3WfzV3mAX
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) May 21, 2014
Do starań o zdobycie unijnych pieniędzy na działalność Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zobowiązała się liderka listy Europy Plus Twój Ruch do PE w Lubelskiem Barbara Nowacka. CSK powstaje obecnie w miejscu nieukończonego od 40 lat gmachu teatru.
Swoje zobowiązania wobec lubelskiej kultury, które ma realizować, jeśli uzyska mandat europosła, Nowacka opisała w dokumencie pt. Europeizacja Lubelskiej Kultury. Przedstawiła je w środę podczas konferencji prasowej w Lublinie.
Nowacka zadeklarowała, że chce uruchomić w Brukseli stały punkt informacyjny o kulturze Lublina i regionu oraz że będzie się starać się o zdobywanie środków grantowych na projekty kulturalne, organizować programy szkoleniowe dla liderów kultury w tym regionie.
Nie ustają komentarze po wypowiedzi Janusza Korwin - Mikkego na temat kobiet. Kandydatki PO, Europy Plus i SLD apelują, by nie głosować na polityka w nadchodzących eurowyborach. Premier zapowiada, że nie poda liderowi KNP ręki, a Jacek Kurski ocenia, że Korwin - Mikke "powinien zwyczajnie dostać w mordę":
Parlament Europejski obrazowo wyjaśnia, jak wygląda proces wyboru szefa Komisji Europejskiej i unijnych komisarzy:
Jak będziemy wybierać szefa @EU_Commission i komisarzy? #Infografika wyjaśnia proces: http://t.co/Ov9MvED42L pic.twitter.com/cynzllsz6e
— Parlament Europejski (@Europarl_PL) May 21, 2014
Kandydaci do Parlamentu Europejskiego z list PO, PSL, SLD i Europy Plus Twój Ruch wspólnie zaapelowali w środę do mieszkańców Podkarpacia, aby wzięli udział w wyborach. Podkreślali, że to od frekwencji zależeć będzie, ile mandatów zdobędzie Podkarpacie.
Zależność energetyczna to przede wszystkim problem gospodarczy i ustrojowy dla Unii Europejskiej, niezależnie od zachowań Rosji czy innych dostawców - powiedział premier Donald Tusk w Brukseli na konferencji dot. bezpieczeństwa energetycznego. W ocenie premiera zależność energetyczna "ogranicza Europę w jej możliwościach politycznych". - Widać tu dzisiaj bardzo wyraźnie, że nasze możliwości reagowania na agresywną politykę rosyjską na Ukrainie są bardzo ograniczone właśnie dlatego, że poziom zależności energetycznej jest tak duży. Ale tak naprawdę zależność energetyczna to przede wszystkim problem gospodarczy i ustrojowy dla Unii Europejskiej - niezależnie do zachowań Rosji czy ewentualnie innych dostawców - powiedział w środę Tusk.
Skuteczność Polski w PE będzie zależała nie tylko od PO i PiS, ale też od partii z trzecim wynikiem wyborczym - powiedział w środę lider stronnictwa, wicepremier Janusz Piechociński. Jego zdaniem PSL jest bardzo bliskie zajęcia trzeciego miejsca w eurowyborach. Piechociński - jak mówił na konferencji prasowej - liczy, że w niedzielnych wyborach do PE ludowcy uzyskają 6 mandatów.
Zdaniem Piechocińskiego, partie zajmujące dwa pierwsze miejsca w sondażach (PO i PiS) narzuciły w ostatnich latach "jakość języka i zachowań" w polskiej polityce. - Skuteczność Polski w przyszłym europarlamencie będzie zależała od tego, jaka partia zajmie trzecie miejsce - przekonywał wicepremier
Przypominamy - premier Donald Tusk będzie gościem dzisiejszych "Faktów po Faktach". Zapraszamy na 19.25
Trzech polityków z prawej strony sceny politycznej zdominowało podium rankingu najbardziej medialnych "jedynek" z list wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Janusz Korwin-Mikke wysunął się na prowadzenie, wyprzedzając Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobro. Na jego temat pojawiło się 1351 informacji prasowych. Na temat Gowina - 948, a na Ziobrę - 657 - wynika z raportu Press Service.
W niedzielę 25 maja zapraszamy na wieczór wyborczy do TVN24, TVN24 Biznes i Świat oraz tvn24.pl
Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jest "troszkę" zaskoczony krytycznymi wypowiedziami prof. Andrzeja Zybertowicza pod jego adresem oraz działaczy PiS, ale nie żałuje umieszczenia Zybertowicza na drugim miejscu listy PiS w wyborach do PE w okręgu kujawsko-pomorskim.
Na środowej konferencji w Bydgoszczy szef PiS został zapytany, czy nie żałuje umieszczenia na liście wyborczej Zybertowicza, który ostatnio krytycznie się wypowiadał o PiS i o nim samym - np. na łamach tygodnika "wSieci" napisał o Kaczyńskim m.in., że "liczba jego błędów przekracza ludzkie wyobrażenie", a w tygodniku "Do Rzeczy" stwierdził m.in., że gdyby nie miał odpowiedniej liczby kontaktów jego kampania wyborcza "już dawno wyleciałaby w powietrze; miny podkładano od samego początku". Dopytywany, kto to robił, Zybertowicz odpowiedział, że "w tych przypadkach chodziło o działanie z kręgu PiS-owskiego".
Własna mocna waluta pozwala prowadzić własną politykę gospodarczą. Nie ma żadnych dobrych argumentów za tym, żeby w Polsce wprowadzić euro - powiedział w środę w Gdyni prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak mówił na konferencji prasowej, 90. lat temu zaczęto emitować złotówkę i mniej więcej w tym samym czasie zapadła decyzja o budowie Gdyni. - Własna mocna waluta pozwala prowadzić własną politykę gospodarczą - podkreślił lider PiS. Jego zdaniem "trzeba mieć własną walutę, trzeba mieć w polskim wypadku, złotówkę".
-A są tacy, a wśród nich, niestety, premier Donald Tusk, którzy chcą złotówkę zlikwidować. I jest tutaj poparcie wielu partii, w gruncie rzeczy jedna z nich tylko, czyli PiS, dzisiaj złotówki broni - powiedział Kaczyński.
Koncepcja proponowanej przez premiera Donalda Tuska europejskiej unii energetycznej jest pusta w środku: nie niesie konkretów, została przygotowana pod kątem wyborów do PE i nie ma mowy, by została wdrożona - mówił w środę w Jastrzębiu-Zdroju szef SLD Leszek Miller. - Koncepcja unii energetycznej według mnie jest pusta w środku – oprócz ogólnych stwierdzeń nie wnosi niczego konkretnego i nie ma mowy, aby została wdrożona w Unii Europejskiej z uwagi na sprzeciw tak wielkich graczy, jak chociażby Niemcy czy Austria - ocenił Miller.
Kalosze to obuwie skomplikowane, bez instrukcji obsługi ani rusz. Marchewka to owoc, a ślimak jest rybą śródlądową. To tylko niektóre z absurdalnych praw stworzonych przez Unię Europejską. Prezentujemy te najdziwniejsze.
- Są sytuacje, w których kobiety solidarnie, ponad podziałami partyjnymi, nawet będąc bezpośrednimi konkurentkami w wyborach do PE, solidarnie zabierają głos. Tą sprawą jest sprawa Janusza Korwin-Mikkego, który w sposób straszny wielokrotnie wypowiadał się na temat kobiet, poniżając je, obrażając wszelkimi możliwymi sposobami - mówiła na konferencji prasowej Wanda Nowicka z Twojego Ruchu, która zorganizowała konferencję prasową wraz z innymi kandydatkami w wyborach do PE.
I dodała: - Chcemy zaapelować do wszystkich kobiet: nie głosujcie na Korwin-Mikkego. To jest wielki szkodnik i dlatego kobiety nie powinny udzielić mu poparcia.
Postanowiliśmy zapytać Karola Karskiego skąd pomysł na wyborcze piosenki. - To są - wydaje mi się - sympatyczne przerywniki w trakcie kampanii. Na mojej stronie jest też wiele innych materiałów, ale właśnie te się najbardziej przebijają do opinii publicznej - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl.
Pierwsza piosenka "Karski Song" była jest - jak mówi polityk - prezentem urodzinowym od jego współpracowników. - Kolejna jest wspólnym pomysłem, by zainteresować tworzeniem przez Unię absurdalnych przepisów - dodaje. Premierę miała dziś podczas wizyty Karskiego na giełdzie rolno-towarowej w Białymstoku.
Niestety nie udało nam się namówić Karskiego do zaśpiewania którejś ze swoich wyborczych piosenek. - Wolę słuchać niż śpiewać - mówi.
Polska Razem Jarosława Gowina złoży pozew w trybie wyborczym wobec Janusza Korwin-Mikkego za jego wypowiedź o tym, iż nie ma dowodów na to, że Adolf Hitler wiedział o ludobójstwie czy Holokauście - zapowiedzieli w środę politycy tego ugrupowania. Lider Kongresu Nowej Prawicy w rozmowie z dziennikarzem tygodnika "Do Rzeczy" powiedział: "Mordowanie milionów ludzi nie było celem Hitlera. Niech mi pan pokaże chociaż jedno zdanie, które będzie świadczyć o tym, że wiedział o eksterminacji Żydów. Gdyby dziś stanął przed sądem, musiałby zostać uniewinniony".
Paweł Kowal, który jest liderem list Polski Razem w Warszawie zapowiedział, że pozew zostanie złożony w środę po południu i wtedy przedstawione zostaną jego szczegóły.
Szef SLD Leszek Miller zapewnia po raz kolejny: nigdy koalicji z PiS.
Przypominamy o plebiscycie na najgorszy spot wyborczy. Wszystkie spoty można zobaczyć TUTAJ
Tu pierwsza piosenka wyborcza Karola Karskiego:
Karol Karski potrafi poprawić humor. Kandydat PiS do PE prezentuje kolejny muzyczny spot wyborczy. Tym razem dotyczy kuchennych umiejętności polityka.
- Wszystko idzie zgodnie z planem - mówi o swojej kampanii kandydatka PO do PE Agnieszka Kozłowska Rajewicz. - Planowaliśmy ją starannie i od kilku tygodni ten plan realizujemy. Jutro jadę na południe Wielkopolski, wcześniej byłam kilka razy na zachodzie i wschodzie - mówi w rozmowie z TVN24.
Kaczyński: patriotyzm gospodarczy jest czymś zupełnie naturalnym
Kaczyński wytyka, że ostatnio władze Warszawy kupiły chińskie autobusy i nie wsparły polskiej marki.
Jarosław Kaczyński na konferencji w Bydgoszczy pyta premiera dlaczego kupiono pendolino. - Dlaczego po polskich torach nie mogą jeździć polskie pociągi? - pyta prezes PiS.
Wanda Nowicka apelowała do kandydatek do Parlamentu Europejskiego, żeby wspólnie zaprotestowały przeciwko temu, co powiedział Korwin-Mikke.
Apelowała też do kobiet, żeby nie głosowały na szefa Nowej Prawicy. - Ja sobie nie wyobrażam, że mogą być kobiety, które na takiego człowieka mogą zagłosować - mówiła.
Już jutro pierwsi mieszkańcy Europy pójdą do urn. W czwartek wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Holandii i Wielkiej Brytanii.
Okazuje się, że na 130 list wyborczych zarejestrowanych w całym kraju kobiety na pierwszych miejscach znajdują się tylko 26 razy - to zaledwie 20 proc. wszystkich "jedynek".
Pod względem ilości kobiet otwierających listy najgorzej wypadają Polska Razem Jarosława Gowina, Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego oraz Samoobrona - te partie na "jedynce" nie wystawiły żadnej kobiety (ugrupowania Korwin-Mikkego i Gowina zarejestrowały listy we wszystkich 13 okręgach, Samoobrona w dwóch).
Polska lepiej radzi sobie z kryzysem finansowym niż państwa strefy euro i w sprawie przyjęcia wspólnej waluty niczego bym na siłę nie przyspieszał - powiedział w środę premier Donald Tusk w Polskim Radiu.
Premier podkreślił, że "jeśli chodzi o standardy, które trzeba spełnić, żeby być w strefie euro, to my to i tak robimy, bo one się opłacają same w sobie" - są dobre dla finansów publicznych i gospodarki. - Co nie znaczy automatycznie wejścia do strefy euro - dodał Tusk. Ponadto - zaznaczył premier - przyjęcie euro wiąże się z koniecznością zmiany konstytucji.
- Skoro zdaniem Donalda Tuska wypowiedź Janusza Korwina-Mikke jest przestępstwem, to powinien zawiadomić prokuraturę - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Leszek Miller.
W ten sposób szef SLD odniósł się do słów premiera, który wczoraj negatywnie ocenił wczoraj słowa lidera Kongresu Nowej Prawicy. Janusz Korwin-Mikke stwierdził, że gwałcone kobiety "udają, iż stawiają opór".
Premier powiedział, że Ligę Mistrzów wygra Real Madryt. Jego słowa skomentował Joachim Brudziński z PiS.
Nie Ukraina, czy bezpieczeństwo energetyczne "pobudziły"w @RadiowaJedynka @premiertusk tylko pytanie o JK i piłkę nożną:) #sorrytakipremier
— Joachim Brudziński (@jbrudzinski) May 21, 2014
- Polska będzie w Europie prezentowała stanowisko, które ma pomóc w ratowaniu suwerenności Ukrainy - mówił premier Donald Tusk w rozmowie z radiową "Jedynką". - To, co dzisiaj najważniejsze - kwestie klimatyczne czy ochrony środowiska - nie mogą rujnować efektywności gospodarczej - zaznaczył.
Kandydatka SLD Joanna Senyszyn o poranku dzieli się opinią nt. "urojeń" Janusza Korwin-Mikkego.
Urojenia Korwina:15 proc.VAT,0 proc.CIT, 0 proc.PIT. Czy jest na TT lekarz? :-))
— Joanna Senyszyn (@Joanna_Senyszyn) May 21, 2014
Na listach do kandydatów do PE znajdziemy też prawdziwych rekinów biznesu. Największym z nich jest multimilioner Krzysztof Grządziel, właściciel firmy produkującej nakrętki do butelek. Majątek tego jednego z najzamożniejszych Polaków szacuje się na 455 milionów złotych. W ostatnim rankingu "Forbesa" 100 najbogatszych Polaków znalazł się na 61. pozycji.
To nie pierwszy kontakt Grządziela z polityką. Był sekretarzem komitetu miejskiego w PZPR, od siedmiu kadencji nieprzerwanie jest radnym Włocławka. - Nie chodzi mi o pieniądze, bo trochę grosza już w swoim życiu zarobiłem. Gdybym dostał się do PE, przede wszystkim walczyłbym o pieniądze dla Polski, żeby nie uciekały za granicę, a zostawały w naszym kraju. Zagraniczni inwestorzy powinni płacić u nas podatki od wypracowanego zysku - tłumaczy swój start w rozmowie z tvn24.pl.
Czy Polska może być gazowo samowystarczalna? Między innymi o tym Justyna Pochanke będzie rozmawiała z premierem Donaldem Tuskiem. Ponadto zapyta szefa rządu o nastroje i szanse Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Premier będzie gościem "Faktów po Faktach" dziś o godz. 19.25 w TVN24.
O poranku przypominamy piosenkę wyborczą Jacka Kozłowskiego z PO. Rozbudzić może bardziej niż kawa.
Pracowity dzień mieć będzie także wielu kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Konferencje prasowe organizują m.in. Janusz Korwin-Mikke, Tadeusz Ross i Dariusz Rosati z PO czy Tadeusz Iwiński z SLD.
Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński dziś odwiedza Bydgoszcz. Polityk odwiedzać będzie zakłady PESA.
Premier Donald Tusk udaje się w środę do Brukseli. Weźmie udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego z udziałem szefa KE Jose Barroso i spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem.
Premier w Brukseli wygłosi przemówienie podczas sesji zamknięcia konferencji "Tworząc strategię europejskiego bezpieczeństwa energetycznego". Ten temat jest w Europie szeroko dyskutowany w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie.
W niedzielę 25 maja pójdziemy do urn, by wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie trwać będzie od 7 do 21. W ciągu 14 godzin wybierzemy 51 deputowanych, którzy reprezentować będą Polskę na forum Unii Europejskiej. Na jeden euromandat przypada w naszym kraju powyżej 25 chętnych - o dostanie się do europarlamentu ubiega się bowiem 1279 kandydatów z 12 różnych komitetów wyborczych.
Walka będzie więc zacięta, a kandydaci o poparcie będą walczyć do ostatniej chwili - czyli do piątku do północy, kiedy to rozpocznie się cisza wyborcza. Trwać będzie do zakończenia wyborów.
Wieczór wyborczy w tvn24.pl oraz na antenie TVN24 I TVN24 BiŚ
Ostatnie dni kampanii wyborczej relacjonować będziemy na tvn24.pl. Natomiast w niedzielę zapraszamy na wieczór wyborczy - zarówno na tvn24.pl oraz na TVN24 i TVN24 Biznes i Świat. Poprowadzą go Justyna Pochanke, Monika Olejnik i Jarosław Kuźniar.
Wieczór wyborczy na antenie TVN24 rozpocznie się zaraz po "Faktach" TVN, około godziny 20.45. Punktualnie o godzinie 21 przekażemy sondażowe wyniki głosowania Polaków, a reporterzy przedstawią pierwsze reakcje kandydatów i komentarze przedstawicieli partii. Wyniki skomentują na gorąco zaproszeni do studia politycy i socjolodzy.
W drugiej części wieczoru Monika Olejnik przeprowadzi rozmowy z zaproszonymi do studia politykami. Z kolei Jarosław Kuźniar będzie aktywnie komentował wyniki wyborów w studiu z zaproszonymi dziennikarzami, politykami i socjologami. Jednocześnie, w trakcie całego wieczoru będzie prowadził relację i zbierał komentarze w sieciach społecznościowych.
Autor: nsz / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY 3.0)