Wybory do europarlamentu

23 kwietnia 2014
Wybory do europarlamentu 2014
Wybory do europarlamentu 2014
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiNa wybory do PE pójdziemy 25 maja

W niedzielę 25 maja pójdziemy do urn by wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy 51 deputowanych, którzy reprezentować będą Polskę na forum Unii Europejskiej. Na jeden euromandat przypada w naszym kraju powyżej 25 chętnych - o dostanie się do europarlamentu ubiega się bowiem 1279 kandydatów z 12 różnych komitetów wyborczych.

ZOBACZ, JAK GŁOSOWAĆ W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Wybory do Parlamentu Europejskiego w całej Unii Europejskiej - zależnie od kraju odbywać będą się na przełomie kilku dni - od 22 do 25 maja. W większości krajów (25 z 28 krajów) wybory będą jednodniowe. Dwudniowe głosowanie odbywać będzie się tylko w Czechach, Francji i we Włoszech. W Polsce eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję wybierać będziemy jak zwykle w niedzielę, czyli 25 maja w godzinach od 7.00 do 21.00.

22 maja: Wielka Brytania, Holandia 23 maja: Irlandia 23-24 maja (wybory dwudniowe): Czechy
 24 maja: Słowacja, Łotwa, Cypr, Malta
 24-25 maja (wybory dwudniowe): Francja 25 maja: wszystkie pozostałe kraje UE - Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy

Parlament Europejski uchylił we wtorek immunitet Januszowi Korwin-Mikkemu, przychylając się do wniosku Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która chce pociągnąć europosła do odpowiedzialności karnej za spoliczkowanie Michała Boniego. Korwin-Mikke sam także głosował za uchyleniem immunitetu.

Austriacki europoseł Zielonych Michel Reimon opublikował na Twitterze zdjęcie z posiedzenia Parlamentu Europejskiego: Janusza Korwin-Mikkego w nietypowej pozie. "Przeciw Europie, za snem. Polski skrajnie prawicowy parlamentarzysta śpi w czasie przemówienia Federiki Guidi" - komentuje Reimon. Przemęczenie ciężką pracą w europarlamencie czy znudzenie wystąpieniem włoskiej minister rozwoju gospodarczego?

Europosłom Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przypadną stanowiska szefów trzech z 20 komisji europarlamentu: przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE), rolnictwa (AGRI) oraz spraw konstytucyjnych (AFCO). Ryszard Czarnecki (PiS) został jednym z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, Bogusława Liberadzkiego (SLD) i Karola Karskiego (PiS) wybrano z kolei na kwestorów PE. Jakie jeszcze stanowiska trafiły w ręce Polaków?

- Teraz czekają nas trzy dni gadaniny, a potem 300 dni gadaniny - mówił Janusz Korwin-Mikke tuż po inauguracji ósmej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wśród nowych europosłów znaleźli się m.in. Anna Fotyga (PiS) i Bogdan Zdrojewski (PO). - Żelazna zasada, to słuchać mądrzejszych od siebie - radził im Marek Migalski (PR), który pożegnał się z unijnym mandatem.

Szefowej Francuskiego Frontu Narodowego nie udało się stworzyć frakcji w Parlamencie Europejskim. Skrajnie prawicowemu blokowi zabrakło europosłów z dwóch krajów UE, ale mimo to zerwała negocjacje z Nową Prawicą, zarzucając Januszowi Korwin-Mikkemu "homofobiczne poglądy" i antysemityzm. Tym samym czterej deputowani Nowej Prawicy pozostaną w PE niezrzeszeni.

Niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz ustąpił w środę z funkcji przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, aby móc stanąć na czele frakcji socjalistów i prowadzić negocjacje w sprawie wyboru nowego szefa Komisji Europejskiej oraz obsady innych stanowisk.

Ustępujący szef socjaldemokratów w europarlamencie Hannes Swoboda jest przekonany, że w przyszłym tygodniu przywódcy państw UE nominują b. premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej - pomimo sprzeciwu Londynu.

Afera po wyborach do europarlamentu i pytanie, kto kupił głosy za kawę i papierosy? Tuż przed eurowyborami więźniowie z Chmielowa dostają paczki, a w nich - oprócz rzeczy na co dzień przydatnych -  ulotki  kandydata PiS Stanisława Piotrowicza. Polityk od ulotek się odcina, sprawę bada prokuratura, a areszt śledczy z wyborczymi paczkami jest jedynym w Polsce, gdzie wygrywa PiS.

Frakcja konserwatystów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, przyjęła w czwartek siedmiu europosłów eurosceptycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Ugrupowanie to jest przeciwne sankcjom wobec Rosji za aneksję Krymu i integracji Ukrainy z UE.

Lider Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke negocjuje w Brukseli ws. przystąpienia do jednej z powstających frakcji w PE. Zainteresowani współpracą z Nową Prawicą mogą być m.in. Marine Le Pen z francuskiego Frontu Narodowego i Nigel Farage z brytyjskiej UKIP.

- Musiałem tłumaczyć się w Warszawie za różne stwierdzenia w rodzaju takich odkryć kopernikańskich, jak to, że homoseksualizm można leczyć egzorcyzmami. (...) Zadzwoniłem wtedy do Zbyszka Ziobry i mówię: "po takich tekstach to my w Warszawie nie mamy czego szukać" - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Jacek Kurski o swojej przegranej w eurowyborach, odnosząc się przy tym do słów Tomasza Adamka.

Szef antyunijnej i antyimigranckiej brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage potwierdził w niedzielę, że "nie chce mieć nic wspólnego" z francuskim Frontem Narodowym Marine Le Pen. Dodał, że woli sojusz z włoską partią kierowaną przez Beppe Grillo.

Przywódczyni francuskiego skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen oświadczyła, że podziwia prezydenta Rosji Władimira Putina za nieustępliwość wobec politycznych nacisków z zagranicy. Dodała, że darzy szacunkiem kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

- Europa przeszła największy w swojej historii kryzys, a wyborcy wydali werdykt - tak eurowybory ocenia Paweł Świeboda. Natomiast zdaniem Marcina Zaborowskiego głównym werdyktem jest brak zainteresowania Unią Europejską. - Większość wyborców w ogóle do urn nie poszła i nie oddała swojego głosu - stwierdził. Dlatego według gości "Tu Europa" silna reprezentacja eurosceptyków w PE nie jest obrazem ich siły na poziomie krajowym.

W populistycznym i eurosceptycznym włoskim Ruchu Pięciu Gwiazd doszło do buntu przeciwko planom lidera ugrupowania Beppe Grillo, by w Parlamencie Europejskim zawrzeć sojusz ze skrajnie prawicową Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa Nigela Farage’a.

Wynik SLD w wyborach do PE nie jest do końca satysfakcjonujący; liczyliśmy na więcej - powiedział szef Sojuszu Leszek Miller. Władze partii wystosowały apel "do wszystkich ludzi lewicy" o wspólne działanie. Miller dopytywany o Aleksandra Kwaśniewskiego i Ryszarda Kalisza, powiedział: - Bardzo chętnie witamy tych, którzy chcieliby do nas przyjść, ale nie oczekujemy powrotów.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w piątek za tym, by szefem Komisji Europejskiej został b. premier Luksemburga, b. szef eurogrupy Jean-Claude Juncker, kandydat centroprawicy, która zdobyła najwięcej głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jean-Claude Juncker nie powinien zostać szefem Komisji Europejskiej - jego wybór na to stanowisko pogłębiłby frustrację mieszkańców Unii Europejskiej i niesłusznie wzmocnił kompetencje Parlamentu Europejskiego kosztem rządów narodowych - pisze "Financial Times".