Wybory do europarlamentu

23 kwietnia 2014
Wybory do europarlamentu 2014
Wybory do europarlamentu 2014
Parlament Europejski
Na wybory do PE pójdziemy 25 majaParlament Europejski

W niedzielę 25 maja pójdziemy do urn by wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy 51 deputowanych, którzy reprezentować będą Polskę na forum Unii Europejskiej. Na jeden euromandat przypada w naszym kraju powyżej 25 chętnych - o dostanie się do europarlamentu ubiega się bowiem 1279 kandydatów z 12 różnych komitetów wyborczych.

ZOBACZ, JAK GŁOSOWAĆ W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Wybory do Parlamentu Europejskiego w całej Unii Europejskiej - zależnie od kraju odbywać będą się na przełomie kilku dni - od 22 do 25 maja. W większości krajów (25 z 28 krajów) wybory będą jednodniowe. Dwudniowe głosowanie odbywać będzie się tylko w Czechach, Francji i we Włoszech. W Polsce eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję wybierać będziemy jak zwykle w niedzielę, czyli 25 maja w godzinach od 7.00 do 21.00.

22 maja: Wielka Brytania, Holandia 23 maja: Irlandia 23-24 maja (wybory dwudniowe): Czechy
 24 maja: Słowacja, Łotwa, Cypr, Malta
 24-25 maja (wybory dwudniowe): Francja 25 maja: wszystkie pozostałe kraje UE - Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy

Korwin-Mikke stracił immunitet. Odpowie za spoliczkowanie Boniego

Parlament Europejski uchylił we wtorek immunitet Januszowi Korwin-Mikkemu, przychylając się do wniosku Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która chce pociągnąć europosła do odpowiedzialności karnej za spoliczkowanie Michała Boniego. Korwin-Mikke sam także głosował za uchyleniem immunitetu.

"Przeciw Europie, za snem". Korwin-Mikke na posiedzeniu PE 

Austriacki europoseł Zielonych Michel Reimon opublikował na Twitterze zdjęcie z posiedzenia Parlamentu Europejskiego: Janusza Korwin-Mikkego w nietypowej pozie. "Przeciw Europie, za snem. Polski skrajnie prawicowy parlamentarzysta śpi w czasie przemówienia Federiki Guidi" - komentuje Reimon. Przemęczenie ciężką pracą w europarlamencie czy znudzenie wystąpieniem włoskiej minister rozwoju gospodarczego?

Przewodniczący komisji i kwestorzy. Co dla Polaków w nowym europarlamencie?

Europosłom Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przypadną stanowiska szefów trzech z 20 komisji europarlamentu: przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE), rolnictwa (AGRI) oraz spraw konstytucyjnych (AFCO). Ryszard Czarnecki (PiS) został jednym z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego, Bogusława Liberadzkiego (SLD) i Karola Karskiego (PiS) wybrano z kolei na kwestorów PE. Jakie jeszcze stanowiska trafiły w ręce Polaków?

Unijny parlament rozpoczął pracę. Korwin-Mikke: czeka nas 300 dni gadaniny

- Teraz czekają nas trzy dni gadaniny, a potem 300 dni gadaniny - mówił Janusz Korwin-Mikke tuż po inauguracji ósmej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wśród nowych europosłów znaleźli się m.in. Anna Fotyga (PiS) i Bogdan Zdrojewski (PO). - Żelazna zasada, to słuchać mądrzejszych od siebie - radził im Marek Migalski (PR), który pożegnał się z unijnym mandatem.

Le Pen bez frakcji w PE. Nie chcieli europosłów Korwin-Mikkego

Szefowej Francuskiego Frontu Narodowego nie udało się stworzyć frakcji w Parlamencie Europejskim. Skrajnie prawicowemu blokowi zabrakło europosłów z dwóch krajów UE, ale mimo to zerwała negocjacje z Nową Prawicą, zarzucając Januszowi Korwin-Mikkemu "homofobiczne poglądy" i antysemityzm. Tym samym czterej deputowani Nowej Prawicy pozostaną w PE niezrzeszeni.