Blisko 334 tys. maturzystów zdawało w poniedziałek obowiązkowy pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pierwsze wrażenia? Średnio trudne pytania - mówili maturzyści reporterce TVN24 tuż po wyjściu z sali egzaminacyjnej.
- Była lektura, której się spodziewaliśmy, czyli "Wesele" - mówili uczniowie szczecińskiego liceum. A konkretnie chodziło o porównanie stanowiska Gospodarza i Poety w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego wobec możliwości powstańczych Polaków oraz ich poglądy na poezję narodową.
Drugim tematem do wyboru było kwestia zachowania i stanów emocjonalnych uczestników spotkania Andrzeja Kmicica z księciem Bogusławem Radziwiłłem w "Potopie" Sienkiewicza, cytowanego w arkuszu egzaminacyjnym.
Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu o miłości, w którym cytowano fragmenty utworów Platona, Cypriana Kamila Norwida i ks. Jana Twardowskiego.
- Pytania nie były ani łatwe, a nie trudne - mówiła jedna z maturzystek. - Jak ktoś się dobrze przygotował, to mógł to napisać. Nie trzeba było odwoływać się do całości utworów, ale do fragmentów - opowiadali uczniowie, dla których - jak mówili - najtrudniejsze okazało się opanowanie nerwów.
Minimum trzy egzaminy
Przystępujący do egzaminu rozwiązywali testy opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Podobnie będzie podczas egzaminów pisemnych z innych przedmiotów
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego; wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta można wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu. Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut, natomiast egzamin z języka obcego: 120 minut dla poziomu podstawowego, 190 minut dla poziomu rozszerzonego. Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się przed i po południu - o godzinie 9.00 i o 14.00.
Takie same testy
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów (m.in. geografii, biologii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się w pierwszych dwóch tygodniach sesji. Maturzyści w całym kraju piszą takie same testy. Następnie ich prace są kodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości abiturienci muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się 30 maja. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego. Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 2 a 18 czerwca.
Poprawka w sierpniu
Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 26 sierpnia, a ustnych - na dni 25-29 sierpnia.
Autor: msz,jł//kdj,gak / Źródło: PAP, TVN24