TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie zostaną przełożone? Rzecznik rządu: decyzja krótko przed terminem

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
js/pm
Źródło:
PAP, TVN24
Mucha: nie widzę potrzeby wprowadzenia stanu wyjątkowegoTVN24
wideo 2/21
TVN24Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha: nie widzę potrzeby wprowadzenia stanu wyjątkowego

W przypadku realizacji wyborów w sytuacji jeszcze istniejącego ryzyka trzeba zapewnić środki bezpieczeństwa - mówił w piątek rzecznik rządu Piotr Mueller. Przekazał, że decyzja o tym, czy wybory prezydenckie będą odbywały się w zaplanowanym terminie powinna zostać podjęta krótko przed samymi wyborami.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na 10 maja, ewentualna druga tura - dwa tygodnie później, czyli 24 maja. Rzecznik rządu Piotr Mueller pytany o postulaty opozycji, aby przenieść wybory odparł, że sytuacja jest obecnie dynamiczna ze względu na rozwój epidemii koronawirusa. Przywoływał w tym kontekście wariant, zgodnie z którym epidemia mogłaby powrócić jesienią po chwilowej poprawie sytuacji latem.

- W przypadku realizacji wyborów w sytuacji jeszcze istniejącego ryzyka, jeżeli by takie ryzyko istniało, trzeba zapewnić środki bezpieczeństwa - mówił rzecznik rządu. Jako przykład Mueller podał obecne zabezpieczenia m.in. w sklepach spożywczych.

- Decyzje w tym zakresie, czy wybory będą się w ogóle odbywały w tym terminie powinny być w krótkim czasie przed wyborami, dlatego, że wtedy będziemy wiedzieć, jaka jest sytuacja - dodał rzecznik rządu.

W piątek do południa potwierdzono w Polsce 378 zakażeń koronawirusem. Sześć osób zmarło.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Przepisy prawa a wybory

W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zostały zamknięte między innymi szkoły, restauracje i galerie handlowe. Zakazano także zgromadzeń powyżej 50 osób. Wznowiono kontrolę na granicach, a Polacy wracający z zagranicy muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie.

Ograniczenia praktycznie uniemożliwiają bieg prezydenckiej kampanii, jednak nie dają formalnych podstaw prawnych, aby przełożyć wybory.

Zgodnie z Konstytucją w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.

Art. 228 Konstytucji mówi, że w czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu.

Autor:js/pm

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości