Sąd kazał udostępnić akta matce zamordowanej Kristiny. Wbrew stanowisku prokuratury

Wrocław

Zbrodnia w Mrowinach. Matka zamordowanej Kristiny ma mieć dostęp do akt (wideo archiwalne)policja dolnośląska
wideo 2/35

Matka zamordowanej 10-letniej Kristiny będzie mogła zapoznać się z aktami sprawy dotyczącymi zabójstwa córki - tak zdecydował sąd po tym, jak pełnomocnik kobiety poskarżył się na działanie prokuratury. Śledczy ze Świdnicy (Dolnośląskie) twierdzili, że akta nie mogą być udostępnione ze względu na dobro postępowania. Sąd uznał jednak, że wgląd do zgromadzonych materiałów nie będzie zagrożeniem dla sprawy.

- Prokurator prowadzący sprawę, od początku śledztwa nie zgadza się, żebyśmy zapoznali się z aktami sprawy. Przez takie podejście pokrzywdzona dowiaduje się o sprawie z mediów. Nie wie nawet, jak zginęła jej córka, czy długo cierpiała. To jest koszmar dla matki - mówił ósmego października, mecenas Sebastian Kujacz.

To właśnie Kujacz, pełnomocnik matki 10-letniej Kristiny z Mrowin, złożył do sądu zażalenie na odmowę udostępnienia przez prokuraturę akt sprawy.

Prokuratura podkreślała, że "na obecnym etapie udostępnienie akt pokrzywdzonej może mieć negatywny wpływ na prowadzone postępowanie". Śledczy wskazywali także, że nie dokonano jeszcze analizy telefonu komórkowego oraz komputera należącego do pokrzywdzonej.

Sąd przyznaje rację pełnomocnikowi

Sąd przyznał rację pełnomocnikowi matki dziewczynki.

- Sąd uwzględnił zażalenie i zarządził udostępnienie matce akt postępowania przygotowawczego - mówi nam Marzena Rusin-Gielniewska, rzecznik Sądu Okręgowego w Świdnicy.

I dodaje: - Sąd w uzasadnieniu wskazał, że na obecnym etapie postępowania nie ma potrzeby - jak twierdziła prokuratura - zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania przez odmowę dostępu do akt.

Co na to prokuratura, która wcześniej odmówiła dostępu do akt? - Postanowienie sądu będzie wykonane, a to oznacza, że akta zostaną udostępnione - mówi Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Postanowienie sądu jest prawomocne. - Zaraz po decyzji sądu złożyłem wniosek o udostępnienie nam akt - mówi mecenas Kujacz.

Wracała ze szkoły, została zamordowana

Do zabójstwa 10-letniej Kristiny z Mrowin doszło w czerwcu. Dziewczynka wracała ze szkoły. Do przejścia miała zaledwie kilometr. Gdy nie dotarła do domu jej rodzina zgłosiła zaginięcie. Po kilku godzinach - w lesie oddalonym o kilka kilometrów od Mrowin - znaleziono ciało dziecka. Początkowo wszystko wskazywało na to, że do zbrodni doszło na tle seksualnym. Później okazało się jednak, że sprawca działał tak, by upozorować działania pedofila.

W sprawie, po kilku dniach, zatrzymano Jakuba A. Student z Wrocławia i kuzyn matki zamordowanej dziewczynki przyznał się do zabójstwa 10-latki. Oprócz zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, usłyszał także zarzut zbezczeszczenia zwłok i podżegania do zabójstwa.

Śledczy czekają na opinię psychiatryczną dotyczącą poczytalności Jakuba A. Ta ma być gotowa do końca października.

Prokuratorzy badają okoliczności śmierci 10-letniej Kristiny z Mrowin:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: tvn24