Niespodziewane odkrycie podczas prac w działobitni na Żoliborzu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prace archeologiczne w działobitni na Żoliborzu

Podczas prac archeologicznych na terenie działobitni przy alei Wojska Polskiego odkryto niespotykane dotychczas w warszawskich fortyfikacjach dodatkowe ceglane konstrukcje arkadowe. Zdaniem specjalisty, zostały wstawione do wnętrza albo jeszcze w czasie trwania budowy, albo krótko po jej zakończeniu. Wysnuwa też hipotezy na temat ich funkcji.

Szerzej o odkryciu poinformował żoliborski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, który zarządza działobitnią. Prace ziemne rozpoczęto w listopadzie ubiegłego roku, w związku z pojawiającymi się zapadliskami w nawierzchni posadzek ziemnych wewnątrz i na zewnątrz budowli. W trakcie tych prac wykonano osiem otworów sondażowych wewnątrz działobitni oraz cztery na zewnątrz budowli. "Odsłonięto fragmenty fundamentów ścian nośnych działobitni, w formie masywnych ceglanych łęków arkadowych o szerokości ok. 160 cm i wysokości ok. 90 - 100 cm, opartych głęboko na ceglanych stopach fundamentowych. Całość tworzy rodzaj skratowanej, arkadowej konstrukcji ceglanej pod ścianami nośnymi budowli" - opisuje cytowany w komunikacie ZGN Żoliborz architekt Piotr Kordek.

"Wtórnie wstawione do wnętrza"

Największą ciekawostką są odsłonięte w wykopach archeologicznych dodatkowe konstrukcje również w formie ceglanych łęków arkadowych o szerokości i wysokości około 45 cm, wspartych o ściany fundamentowe działobitni. "Odsłonięte ceglane elementy murowe są jeszcze na etapie badań, choć już można z całą pewnością określić że są one wtórnie wstawione do wnętrza pomieszczeń zapewne albo w czasie trwania jeszcze budowy działobitni albo krótko po jej wybudowaniu, czyli w latach pomiędzy 1835 a 1914" - wskazuje Kordek. Przypomina też, że po pierwszej wojnie światowej działała tam radiostacja i można sądzić, że nie wykonywano tych prac w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Z kolei po 1945 roku działobitnia jako obiekt na terenie wojskowym, pełniła rolę magazynu, warsztatu i wreszcie została opuszczona.

Hipotezy na temat funkcji dodatkowej konstrukcji

Architekt podkreśla, że funkcja dodatkowych ceglanych elementów nie jest do końca znana. Ale wysnuwa kilka hipotez, do czego mogły one służyć. Po pierwsze mogło chodzić o wzmocnienie fundamentów z powodu bliskości suchej fosy Cytadeli. Druga z hipotez wskazuje na usztywnienie murów budowli posadowionej na nienośnych gruntach. Ponadto możliwe, że wbudowanie dodatkowych konstrukcji miało na celu stabilizację nawierzchni w pomieszczeniach służących do przechowywania ciężkich dział.

Kordek wskazuje, że odkrycie jest "niespodziewane przede wszystkim z powodu braku analogicznych przykładów w obiektach fortyfikacyjnych Twierdzy Warszawa". "O ile samo arkadowe fundamentowanie było szeroko rozpowszechnione w budowlach na gruntach nienośnych to odkryte niespodziewanie dodatkowe łęki konstrukcyjne są ewenementem na skalę warszawskich fortyfikacji" - dodaje architekt.

Historia działobitni

Na stronie biura Stołecznego Konserwatora Zabytków czytamy, że działobitnie zbudowano około połowy XIX w. razem z wieżami artyleryjskimi jako uzupełnienie wcześniejszych fortyfikacji Cytadeli. Wieże miały prowadzić dalekosiężny ogień armatni, zaś zadaniem znajdujących się pomiędzy nimi działobitni było powstrzymywanie ataku piechoty ogniem dział, moździerzy i broni strzeleckiej.

"Działobitnia, tak jak i Cytadela nigdy nie były wykorzystane bojowo. W czasie pierwszej wojny Rosjanie opuścili w 1915 r. Warszawę bez walki, a podczas walk we wrześniu 1939 r. zespół Cytadeli był zbyt oddalony od linii obronnych by w nich uczestniczyć. W czasie okupacji działobitnia była zapewne użytkowana przez wojska niemieckie" - wskazuje biuro konserwatora. 

Działobitnia była wykorzystywana przez Wojsko Polskie do lat 60. XX wieku.

Czytaj też: Odkryli szczątki 114 żołnierzy Armii Czerwonej. Koniec prac ekshumacyjnych przy krajowej "61":

Kości, hełmy, elementy mundurów. Znalezisko na placu budowy
Kości, hełmy, elementy mundurów. Znalezisko na placu budowyArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24