76-latka z zarzutem dewastacji pomnika. Policja pokazuje nagranie z monitoringu

76-latka odpowie za znieważenie Pomnika Ofiar Rzezi Woli
Moment oblania pomnika ofiar Rzezi Woli na nagraniu
Źródło: KSP
76-latka podejrzana o dewastację tablicy upamiętniającej ofiary Rzezi Woli usłyszała zarzut. Została objęta policyjnym dozorem. Policja pokazała nagranie z monitoringu, na którym widać podejrzaną kobietę.

Wolscy policjanci zatrzymali we wtorek osobę podejrzewaną o dewastację tablicy upamiętniającej ofiary Rzezi Woli. Policja przekazała, że to 76-letnia mieszkanka tej dzielnicy.

76-latka podejrzana o znieważenie pomnika
76-latka podejrzana o znieważenie pomnika
Źródło: KSP

"Zatrzymana przez policjantów kobieta podejrzana o znieważenie pomnika Ofiar Rzezi Woli usłyszała już zarzuty. 76-latka odpowie za przestępstwo z art.261 kk. Za ten czyn grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Decyzją prokuratury kobieta została objęta policyjnym dozorem" - przekazała Komenda Stołeczna Policji w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Jak dodali policjanci, w trakcie przesłuchania 76-latka nie umiała powiedzieć, dlaczego zdecydowała się zniszczyć pomnik. 

76-latka odpowie za znieważenie Pomnika Ofiar Rzezi Woli
76-latka odpowie za znieważenie Pomnika Ofiar Rzezi Woli
Źródło: Policja

Upamiętnia ofiary masowych egzekucji

Zdewastowana tablica autorstwa Karola Tchorka zlokalizowana jest na Wolskiej przy skrzyżowaniu z Płocką. Upamiętnia ofiary masowych egzekucji przeprowadzanych przez Niemców na terenie dawnej fabryki Ursus. Jest jedną z wielu tablic w Warszawie upamiętniających miejsca walk i egzekucji z czasów II wojny światowej.

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zginęło – według różnych szacunków – od 40 do 60 tysięcy mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono.

Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia.

Po wojnie żaden ze sprawców tej zbrodni nie poniósł odpowiedzialności. W 2010 r. Rada Warszawy ustanowiła 5 sierpnia Dniem Pamięci Mieszkańców Woli.

Czytaj także: