Poczta znalazła kupca na atrakcyjną działkę. Miały być "mieszkania plus", będzie deweloperka

Poczta Polska wystawiła na sprzedaż działkę przy Sowińskiego
Zapowiedzi a rzeczywistość - podsumowanie programu Mieszkanie plus
Źródło: TVN24
Licytację działki Poczty Polskiej przy Sowińskiego na Woli wygrał warszawski deweloper. Zaproponował ponad 113 milionów złotych - poinformowała "Gazeta Stołeczna", bazując na dokumentach uzyskach przez posła Michała Szczerbę (KO). Na tym gruncie miała powstać zabudowa z rządowego programu Mieszkanie Plus. - To pokazuje kompletną klęskę programu, który zamienił się w "Deweloper Plus" - komentuje Szczerba. Poczta utajniła szczegóły transakcji.

O planach Poczty Polskiej dotyczących sprzedaży działki przy ulicy Sowińskiego 28 informowaliśmy szeroko w kwietniu. Zapowiedziano wówczas, że nieruchomość o powierzchni 2,4 hektara zostanie wystawiona na licytację z ceną wywoławczą 110 milionów złotych. Wcześniej grunt był zarezerwowany pod budowę osiedla z programu Mieszkanie Plus.

We wtorek "Gazeta Stołeczna" podała, że działka ma trafić do dewelopera, który zaoferował ponad 113 milionów złotych. O potwierdzenie tych informacji zwróciliśmy się do Poczty Polskiej. "Potwierdzamy, że rozstrzygnięta została licytacja na przedmiotową działkę. Reszta informacji, o które Pan prosi, ma charakter poufny - stanowią tajemnicę handlową oraz tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Z tego względu nie mogą być ujawnione" - odpowiedział Daniel Witowski rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

O braku transparentności transakcji "Stołeczna" pisała już w sierpniu. Pisała wówczas, że na licytację nie wpuszczono osób z zewnątrz, w tym dziennikarzy gazety. Potem Poczta Polska nie chciała ujawnić, czy sprzedaż doszła do skutku, powołując się na ten sam artykuł ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Poselska interwencja Michała Szczerby

W sprawie interweniował poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. - Poczta Polska jest własnością Skarbu Państwa. Mamy prawo mieć wiedzę, jak wykorzystywany jest majątek państwowy - tłumaczy swoje zaangażowanie w rozmowie z tvnwarszawa.pl Szczerba. Poseł twierdzi, że odpowiedź otrzymał dopiero po 40 dniach. Odpisał mu Krzysztof Falkowski, prezes zarządu Poczty Polskiej. W jednostronicowym dokumencie wyjaśnił, że w przetargu wzięły udział dwa podmioty, a wygrała firma Matexi Polska Sp. z o.o. oferując najwyższą cenę. "Cena uzyskana w przetargu wynosi 113 milionów 300 tysięcy złotych, lecz na dzień dzisiejszy nie doszło do sprzedaży nieruchomości" - napisał w odpowiedzi do posła Szczerby prezes Falkowski.

Zaznaczył też, że załącza kopię umowy inwestycyjnej między Pocztą Polską a BGK Nieruchomości. I zastrzegł, że "informacje wskazane w niniejszym piśmie stanowią tajemnicą prawnie chronioną", a "ujawnienie przedmiotowych informacji bez zgody Poczty Polskiej SA nie jest dopuszczalne".

Miały być tanie mieszkania na wynajem

Wspomniana, warunkowa umowa inwestycyjna między BGK Nieruchomości (obecnie PFR Nieruchomości) a Pocztą Polską została podpisana w lipcu 2017 roku. Zgodnie z jej założeniami, przy Sowińskiego miało powstać 450 mieszkań na wynajem po niższych niż rynkowe cenach w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego Mieszkanie Plus. - Cieszę się, że to właśnie na gruntach Poczty Polskiej, jako pierwszej spółki Skarbu Państwa, rozpocznie się realizacja inwestycji - mówił wówczas minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Minęło prawie pięć lat, a inwestycja nie powstała. Dlaczego? Przedstawicielka PFR tłumaczyła to "nieuregulowanym stanem prawnym nieruchomości". Wiceburmistrz Woli ripostował w "Stołecznej": - Ten grunt oddany jest w użytkowanie wieczyste, więc nastąpił nieodwracalny skutek prawny. Stąd też roszczenie o zwrot nieruchomości w naturze przemieniło się w roszczenie odszkodowawcze.

Działka Poczty Polskiej przy Sowińskiego
Działka Poczty Polskiej przy Sowińskiego
Źródło: Poczta Polska

Fiasko programu Mieszkanie Plus

Rządowy program Mieszkanie Plus zakładał budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z szansą na ich późniejsze wykupienie. Bloki miały być budowane na gruntach Skarbu Państwa czy spółek z jego udziałem.

W 2018 roku premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości ogłaszał, że do końca 2019 roku w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań. Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli wykazał, że do października 2021 roku w ramach programu wybudowano nieco ponad 15 tysięcy lokali, kolejnych 20 tysięcy było w budowie. NIK określiła sztandarowy projekt PiS mianem "fiaska".

Czytaj także: