Kwesta na Starych Powązkach na liście dziedzictwa kulturowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kwesta na Starych Powązkach
Kwesta na Starych Powązkach
TVN24
Kwesta na Starych PowązkachTVN24

Tradycja kwestowania na Starych Powązkach trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku kwesta odbędzie się już po raz pięćdziesiąty.

- Kwesta powązkowska to warszawska tradycja, na stałe wpisana w kalendarz stolicy. To przykład działania, które wyróżnia nasze miasto. Chcemy zadbać o niematerialne dziedzictwo i pokazać, jak ważne jest w budowaniu naszej tożsamości - podkreśla cytowany w komunikacie na ten temat prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Kwesta na Starych Powązkach jest organizowana nieprzerwanie od 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Celem corocznej zbiórki jest zapewnienie środków na remont kaplic, zabytkowych nagrobków i rzeźb znajdujących się na jednej z najstarszych w kraju nekropolii. W tym roku odbędzie się już po raz pięćdziesiąty.

W trosce o zabytki

- Wpisanie kwesty powązkowskiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to ukoronowanie pracy kwestarzy i innych wolontariuszy zaangażowanych od lat w kontynuację genialnego pomysłu naszego założyciela Jerzego Waldorffa i święto dla setek tysięcy drobnych darczyńców, którzy w Dniu Wszystkich Świętych dają wyraz swej troski o zabytki sztuki sepulkralnej na narodowej nekropoli. Dziękuję za wsparcie naszego wniosku władzom miasta a szczególnie Biuru Kultury - komentuje z kolei przewodniczący Komitetu Powązkowskiego Marcin Święcicki.

Zbieranie pieniędzy na ratowanie zabytkowych pomników na Powązkach to ważne wydarzenie dla tych, którzy od lat biorą w niej udział, nierzadko całymi rodzinami. Zarówno tradycja chodzenia "z puszką", jak i przychodzenia specjalnie po to, by wrzucić datki na odnowę zabytków, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W zbiórce biorą udział znane osoby, m.in. ludzie kultury, dziennikarze, sportowcy.

Warszawska tradycja zyskuje także popularność poza Warszawą. Na wzór Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami powstały podobne stowarzyszenia bądź mniej formalne grupy w kilkudziesięciu miastach w Polsce, a także za granicą.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest formą inwentarza tradycji i praktyk przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które spełniają definicję Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W Polsce jest prowadzona od 2013 roku, zaś decyzje o wpisie podejmuje minister kultury.

UNESCO prowadzi także Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, na którą wnioski opisujące elementy dziedzictwa niematerialnego z całego świata mogą składać państwa-strony Konwencji z 2003 roku. Pierwszym elementem dziedzictwa niematerialnego zgłoszonym przez Polskę było szopkarstwo krakowskie (wpis z 2018 roku).

"Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności, jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty i przestrzeń kulturową, które wspólnoty, grupy i w niektórych przypadkach jednostki, uznają za część swojego dziedzictwa kulturowego" - wyjaśnia ratusz.

- Wizerunek Warszawy tworzą nie tylko architektura i urbanistyka: domy, ulice, place czy zieleń. O jej niepowtarzalności świadczy również to, co niematerialne, co składa się na kulturową i duchową tkankę miasta, czyli właśnie kultywowane obyczaje i praktyki. Warszawa dostrzega wagę i kulturowe znaczenie niematerialnego dziedzictwa. Dlatego zachęcamy mieszkańców, aby stali się częścią warszawskich tradycji, które współtworzą więzi społeczne – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

W lutym 2020 roku prezydent Warszawy powołał przy Biurze Kultury Zespół ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warszawy. Zespół rekomenduje m.in. rozwiązania zapewniające realizację celów Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

***

Na krajową listę, oprócz kwesty na Powązkach, wpisano teraz: Sobótkę w Jastarni, krywulki łemkowskie, malarstwo Zalipia i Powiśla Dąbrowskiego, ozdoby świąteczne z opłatka w Dolinie Liwca (Mazowsze) i tradycje kulturowe Hazów/Chazów. 

Listę od 2014 r. prowadzi minister kultury i dziedzictwa narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Obecnie są na niej już 103 pozycje.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W miejscowości Jastrząb (Mazowieckie) doszło do wypadku z udziałem śmigłowca. Pilot doznał lekkich obrażeń.

Wypadek śmigłowca podczas startu, pilot jest ranny

Wypadek śmigłowca podczas startu, pilot jest ranny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o odzyskaniu "Portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego" i książki "Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich". Obraz trafi do Muzeum Historii Polski, a książka zostanie włączona do ocalałej części przedwojennego historycznego zbioru bibliotecznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Bibliotece Narodowej.

Zaginiony podczas wojny cenny obraz leżał na strychu, prawdopodobnie 85 lat

Zaginiony podczas wojny cenny obraz leżał na strychu, prawdopodobnie 85 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Małżeństwo zauważyło kierowcę, który jechał wężykiem, zjeżdżał na przeciwległy pas i na chodniki. Na najbliższym skrzyżowaniu udaremnili pijanemu mężczyźnie dalszą jazdę i wezwali policję. - Obywatelska postawa zasługuje na uznanie - komentują policjanci.

Jechał wężykiem, zjeżdżał na chodnik. Kierowcę zatrzymało małżeństwo

Jechał wężykiem, zjeżdżał na chodnik. Kierowcę zatrzymało małżeństwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

53-letni obywatel Litwy został zatrzymany podczas kontroli granicznej na Lotnisku Chopina. Strażnicy graniczni przewieźli go do prokuratury, a stamtąd trafił do aresztu.

Z lotniska zawieźli go do prokuratury

Z lotniska zawieźli go do prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali urzędnika podejrzanego o przyjmowanie łapówek od animatorów zajęć sportowych. 58-latek został przyłapany na gorącym uczynku, gdy przyjmował tysiąc złotych.

"Urzędnika zatrzymano podczas przyjęcia łapówki"

"Urzędnika zatrzymano podczas przyjęcia łapówki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Już od środy możecie wypatrywać na naszych liniach nietypowego autobusu. Przez prawie dwa tygodnie, do 9 września, zajezdnia Woronicza będzie eksploatować przegubowego Solarisa Urbino o napędzie wodorowym" - napisały MZA w mediach społecznościowych.

Zasilany jest wodorem, zamiast lusterek ma system kamer. Od środy będzie jeździł po stołecznych ulicach

Zasilany jest wodorem, zamiast lusterek ma system kamer. Od środy będzie jeździł po stołecznych ulicach

Źródło:
PAP

Prokuratura Rejonowa w Płocku wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło w niedzielę w miejscowości Brody Duże. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Śledczy weryfikują, czy do wypadku mogło przyczynić się zachowanie kierującego innym pojazdem.

Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Prokuratura bada wątek trzeciego auta

Zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne. Prokuratura bada wątek trzeciego auta

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W parku Skaryszewskim pogryzły się dwa psy. Właścicielka jednego z nich próbowała je rozdzielić. Sama została ranna. Kobietę z krwawiącym ramieniem zauważyli strażnicy miejscy.

Rozdzielała psy, została pogryziona

Rozdzielała psy, została pogryziona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Marcin Dawidowicz poinformował o wpisaniu do rejestru zabytków trzech domów dawnego osiedla robotniczego (tzw. Siarczanki). Budynki wchodzą w skład przyfabrycznego zespołu zabudowy mieszkaniowej fabryki chemicznej "Hirschmann, Kijewski i Scholtze".

Mieszkali tu pracownicy dawnych zakładów chemicznych. Trzy drewniane domy zabytkami

Mieszkali tu pracownicy dawnych zakładów chemicznych. Trzy drewniane domy zabytkami

Źródło:
PAP

Organizator SBM FFestival 2024 wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że impreza odbędzie się na terenie AWF na Bielanach. Wcześniej negatywną decyzję o lokalizacji wydał ratusz. Z kolei Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyjaśniła, że w bielańskim rezerwacie nie mogą się odbywać koncerty. Impreza planowo ma się rozpocząć w czwartek, 29 sierpnia.

Ciąg dalszy zamieszania wokół SBM FFestival 2024. Brak zgody prezydenta, organizator planów nie zmienia

Ciąg dalszy zamieszania wokół SBM FFestival 2024. Brak zgody prezydenta, organizator planów nie zmienia

Źródło:
PAP

We wtorek po południu na trasie S8 za ulicą Lazurową zderzyło się kilka samochodów. Poszkodowana została jedna osoba. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz informował o dużych utrudnieniach w kierunku Białegostoku.

Zderzenie kilku aut na S8. Korek miał pięć kilometrów

Zderzenie kilku aut na S8. Korek miał pięć kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Brutalnie napadł na pracownicę lombardu. Bił ją, podduszał i groził śmiercią. Zaatakował też gazem zaalarmowanych pracowników ochrony. Policjanci zatrzymali podejrzanego o ten atak 35-latka. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

"Krzyknął, że to napad, uderzył ją, wciągnął na zaplecze, bił po twarzy i groził śmiercią"

"Krzyknął, że to napad, uderzył ją, wciągnął na zaplecze, bił po twarzy i groził śmiercią"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku przyszłego tygodnia ma rozpocząć się montaż progów zwalniających w rejonie przejścia dla pieszych przy Woronicza, gdzie 13 sierpnia doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. Tymczasem na środku zebry pojawił się drogowy słupek. Nie wiadomo, kto go postawił.

Po tragicznym wypadku będą progi zwalniające na Woronicza

Po tragicznym wypadku będą progi zwalniające na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To ostateczny koniec działalności sklepu socjalnego Spichlerz na Mokotowie. Prowadząca placówkę fundacja rozdała cały towar za darmo. - Żegnamy się z Warszawą, z mieszkańcami, którzy korzystali ze sklepu socjalnego na co dzień, czyli tymi najuboższymi. Żegnamy się, bo musimy. Nie mamy innego wyjścia, nie możemy tu dłużej być - powiedział prezes fundacji prowadzącej sklep.

Smutny koniec warszawskiego socjalnego Spichlerza. Towar rozdany, sklep zamknięty

Smutny koniec warszawskiego socjalnego Spichlerza. Towar rozdany, sklep zamknięty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie na terenie parkingu śmieciarka uderzyła w latarnię. Ta spadła na jednego z pracowników firmy wywożącej odpady. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Trafił tam jednak drugą karetką, bo pierwsza przebiła oponę.

Śmieciarka uderzyła w latarnię, ta spadła na pracownika

Śmieciarka uderzyła w latarnię, ta spadła na pracownika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od października mieszkańcy Radomia zapłacą za wywóz śmieci o nawet 100 procent więcej. "Miasto musiało dopłacać, system się nie bilansował" - tłumaczą podwyżkę urzędnicy.

Za wywóz śmieci zapłacą nawet 100 procent więcej

Za wywóz śmieci zapłacą nawet 100 procent więcej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Miała problem z wypłaceniem gotówki z bankomatu, a w końcu odeszła, sądząc się, że się nie udało. Maszyna jednak wypłaciła pieniądze, a z "okazji" skorzystali kobieta i mężczyzna, zabierając je. Nagrała ich kamera, a policjanci ustalili tożsamość.

Skorzystali z "okazji". Nagrała ich kamera, a policjanci ustalili ich tożsamość

Skorzystali z "okazji". Nagrała ich kamera, a policjanci ustalili ich tożsamość

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy dachował na ulicy Czerniakowskiej. Jak przekazała policja, okazało się, że jego kierowca był pijany. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Są utrudnienia w ruchu.

Samochód dachował na Czerniakowskiej. Za kierownicą pijany mężczyzna

Samochód dachował na Czerniakowskiej. Za kierownicą pijany mężczyzna

Źródło:
tvnwarszawa.pl