Wola

Wola

"Krew płynęła rynsztokami". Wspomnienia z rzezi Woli

70 lat temu rozpoczęła się rzeź Woli. Wspomnienia ludzi, którzy przetrwali tamte dni są wstrząsające. Opowiadają oni o bestialstwie wkraczających oddziałów i o swoim ocaleniu. Historie powstańców i cywili gromadzi w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wielki wybuch. Akcja saperów krok po kroku

W sobotę na ulicy Żelaznej znaleziono 36 pocisków moździerzowych, które zostały zabrane na poligon i zdetonowane. To jedna z wielu tego typu akcji saperów. Zobacz, jak wyglądają ich działania krok po kroku.

Dwa dni mordowali mieszkańców. 70. rocznica rzezi Woli

Od 40 do 60 tys. mieszkańców warszawskiej Woli zginęło w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. w masowych egzekucjach i mordach dokonywanych przez oddziały niemieckie. W tym roku mija 70 lat od tamtych wydarzeń. Ofiary upamiętni wieczorna uroczystość.

Transwestyta bije na ulicy. "Zostałam potraktowana jak g****"

Znany warszawski transwestyta szarpie i bije mężczyznę na ulicy - takie nagranie obiegło internet. Rafalala tłumaczy, że została obrażona przez człowieka, od którego chciała wynająć mieszkanie i dlatego zareagowała agresywnie. Mężczyzna zapowiada, że zgłosi sprawę na policję.

36 pocisków moździerzowych odkopali na Żelaznej

Podczas prac ziemnych przy budowie kanalizacji na Woli znaleziono niewybuchy, najprawdopodobniej z czasu II wojny światowej. Policja na kilka godzin zamknęła ulicę Żelazną i ewakuowała pracowników i klientów pobliskich sklepów. To kolejna taka sytuacja w ciągu ostatnich tygodni.

Warszawiacy oddają hołd swoim bohaterom. Program obchodów

1 sierpnia stolica oddaje hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Obchody 70. rocznicy wybuchu zrywu rozpoczną się już o 9.00 i potrwają przez cały dzień. Kulminacją będzie Godzina "W", czyli 17.00 kiedy miasto wstrzyma oddech i zatrzyma się na minutę.

Główne uroczystości rocznicy Powstania jednak z udziałem prezydenta

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędą się w piątek główne uroczystości 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ich kulminacją będzie oddanie hołdu powstańcom przed pomnikiem Gloria Victis na wojskowych Powązkach. Kombatanci apelują o godne uczczenie powstańców.

Awarie ZUS-omatów. Winny "duży ruch i pogniecione dokumenty"

- Wszystkie urzędomaty ZUS w Warszawie zepsute - poinformował redakcję Kontaktu 24 jeden z internautów. Do awarii doszło w ostatnim dniu na podjęcie decyzji czy chcemy, żeby część naszych składek emerytalnych nadal trafiała do OFE czy całość była przenoszona do ZUS. Według urzędników, awaria jest wynikiem dużego w ostatnich dniach ruchu i wkładanych do urządzeń pogniecionych dokumentów.

Znak Polski Walczącej pod ochroną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Kotwica malowana na murach podczas okupacji i powstania warszawskiego będzie teraz chroniona przez prawo.

W tych miejscach Warszawa uczci powstańców

Minutą ciszy i dźwiękiem syren w godzinę W, uroczystościami przy pomnikach Gloria Victis i Polskiego Państwa Podziemnego oraz koncertem powstańczych piosenek, stolica upamiętni 1 sierpnia 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdź, gdzie będą się odbywać główne uroczystości rocznicowe.

Kończą remont powstańczego cmentarza. Będzie nowa brama

W listopadzie zakończy się remont Cmentarza Powstańców Warszawy - renowacja mogił i nawierzchni alejek, remont muru. 1 sierpnia, w 70. rocznicę wybuchu powstania, na cmentarz można będzie wejść przez zaprojektowaną na nowo bramę.

Powstańcy mają dość buczenia. Apelują o godne zachowanie

O godne uczczenie pamięci warszawskich powstańców zaapelowali w poniedziałek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski. W piątek minie 70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Na uroczystości zjadą powstańcy z całego świata. Swoją obecność potwierdziło już 1,2 tys. uczestników walk.

IPN: we wrześniu wznowimy poszukiwania na Łączce

Poszukiwania ofiar komunizmu na tzw. Łączce w Warszawie będą wznowione we wrześniu - informuje IPN. Dodaje, że ostateczne zakończenie tych prac może nastąpić po zmianie przepisów. Przeszkodą są współczesne groby, pod którymi znajdują się szczątki ofiar.

Bójka na bazarze na Olimpii. "Jeden dźgnął drugiego"

Na bazarku przy parku Moczydło doszło do kłótni między dwoma sprzedawcami. - Jak wynika z relacji świadków, obaj byli pod wpływem alkoholu - relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl. Podczas bójki jeden z mężczyzn dźgnął drugiego nożem.

5 z 52 tysięcy. Historia wyjątkowych przedmiotów

Rewolwer, kamera, dziecięca zabawka, list i mundur - pięć przedmiotów z ponad 52 tys. pamiątek zgromadzonych w Muzeum Powstania Warszawskiego znalazło się na wystawie "Ślady. Rzecz o pamięci", którą można zwiedzać od czwartku. O historii przedmiotów opowiadają krótkie filmy.