Wola

Wola

Znak Polski Walczącej pod ochroną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Kotwica malowana na murach podczas okupacji i powstania warszawskiego będzie teraz chroniona przez prawo.

W tych miejscach Warszawa uczci powstańców

Minutą ciszy i dźwiękiem syren w godzinę W, uroczystościami przy pomnikach Gloria Victis i Polskiego Państwa Podziemnego oraz koncertem powstańczych piosenek, stolica upamiętni 1 sierpnia 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdź, gdzie będą się odbywać główne uroczystości rocznicowe.

Kończą remont powstańczego cmentarza. Będzie nowa brama

W listopadzie zakończy się remont Cmentarza Powstańców Warszawy - renowacja mogił i nawierzchni alejek, remont muru. 1 sierpnia, w 70. rocznicę wybuchu powstania, na cmentarz można będzie wejść przez zaprojektowaną na nowo bramę.

Powstańcy mają dość buczenia. Apelują o godne zachowanie

O godne uczczenie pamięci warszawskich powstańców zaapelowali w poniedziałek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski. W piątek minie 70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Na uroczystości zjadą powstańcy z całego świata. Swoją obecność potwierdziło już 1,2 tys. uczestników walk.

IPN: we wrześniu wznowimy poszukiwania na Łączce

Poszukiwania ofiar komunizmu na tzw. Łączce w Warszawie będą wznowione we wrześniu - informuje IPN. Dodaje, że ostateczne zakończenie tych prac może nastąpić po zmianie przepisów. Przeszkodą są współczesne groby, pod którymi znajdują się szczątki ofiar.

Bójka na bazarze na Olimpii. "Jeden dźgnął drugiego"

Na bazarku przy parku Moczydło doszło do kłótni między dwoma sprzedawcami. - Jak wynika z relacji świadków, obaj byli pod wpływem alkoholu - relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl. Podczas bójki jeden z mężczyzn dźgnął drugiego nożem.

5 z 52 tysięcy. Historia wyjątkowych przedmiotów

Rewolwer, kamera, dziecięca zabawka, list i mundur - pięć przedmiotów z ponad 52 tys. pamiątek zgromadzonych w Muzeum Powstania Warszawskiego znalazło się na wystawie "Ślady. Rzecz o pamięci", którą można zwiedzać od czwartku. O historii przedmiotów opowiadają krótkie filmy.

"Nie widziałem ziemi. Widziałem płomienie". Pilot wspomina sierpień 1944

- Noc była absolutnie ciemna. Widziałem tylko ogień płonącego miasta - wspominał Lowrence Toft, lotnik RAF, który w sierpniu 1944 roku niósł pomoc powstańcom warszawskim. W czwartek był gościem specjalnym pokazu filmu "Zdobyć miasto". - Bardzo dziękuję! Jestem pełen podziwu dla ciebie! - powiedział mu jeden z powstańców.

Film o Powstaniu pokażą na Stadionie Narodowym

30 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się specjalna projekcja filmu Jana Komasy "Miasto'44". Pokaz historycznej superprodukcji będzie częścią oficjalnych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Ponad 30 stopni w pociągach WKD. Cztery składy wycofane po kontroli

Urząd Transportu Kolejowego odesłał na bocznicę cztery nowe pociągi EN97, wyprodukowane dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej przez bydgoską PESĘ. Powód? Zbyt wysoka temperatura i przekroczone normy stężenia dwutlenku węgla wewnątrz pojazdów. Jak zapewnia WKD, producent już rozwiązał ten problem.

Dawna Warszawa w skali 1:25. Park Miniatur już działa

Pałac Karasia, Wielki Salon i Żelazna Brama z Ogrodu Saskiego czy budynek dawnej giełdy. W sumie sześć nieistniejących już warszawskich budynków w miniaturowej skali można od soboty oglądać w parku Sowińskiego. Park Miniatur ma się rozrastać.