Lotnisko Chopina za sześć lat ma przyjmować nawet 30 milionów pasażerów. Plan rozbudowy jeszcze w tym roku

Lotnisko Chopina
Lotnisko Chopina w Warszawie będzie rozbudowane. "To nie jest konkurencja dla lotniska w Baranowie"
Źródło: Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek poinformował, że szczegóły dotyczące rozbudowy lotniska na Okęciu zostaną przekazane w przyszłym miesiącu. Za sześć lat Lotnisko Chopina ma przyjmować nawet 30 milionów pasażerów.

Maciej Lasek pytany, kiedy poznamy szczegóły rozbudowy warszawskiego lotniska Chopina powiedział, że zostaną przedstawione w grudniu. - Poinformujemy, jaka jest przyjęta koncepcja, harmonogram i koszty - dodał.

Lotnisko Chopina obsłuży nawet 30 milionów pasażerów

Pełnomocnik rządu ds. CPK podkreślił, że celem tej inwestycji będzie rozbudowa lotniska Chopina tak, by do 2030 r. mogło ono obsłużyć nawet 28-30 milionów pasażerów rocznie i zaabsorbować rosnący ruch lotniczy. Kolejny krok to przeniesienie ruchu na mające powstać w ramach CPK lotnisko centralne w Baranowie.

Lasek zaznaczył, że koszt rozbudowy lotniska w Warszawie poniesie inwestor, czyli Polskie Porty Lotnicze (PPL). Wyjaśnił, że inwestycja planowana jest w taki sposób, by "nie pochłaniała tych środków, których później nie będzie można zamortyzować". - Nie chodzi o to, żeby był tam niski standard obsługi pasażerów, ale nie musimy planować tego standardu na najbliższe kilkanaście lat, bo w 2032 r. będzie oddane nowe lotnisko w Baranowie - dodał.

PRZECZYTAJ: Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca.

Lotnisko Chopina to największy port lotniczy w Polsce. W 2023 r. port obsłużył 18,5 mln podróżnych.

Ruch ma być przeniesiony do CPK

W kwietniu przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych ogłosili przebudowę terminala i płyt postojowych na Lotnisku Chopina. Inwestycja szacowana jest na 2,4 miliarda złotych.

Z kolei w ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane między Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.

Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Minister Lasek zapowiadał też, że później port lotniczy na Okęciu powinien zostać zamknięty, choć oficjalne decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły.

Czytaj także: