W sobotni poranek strażacy interweniowali w związku z zatruciem czadem we Włochach. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala, 15 mieszkańców zostało ewakuowanych. W pomieszczeniach stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla.
W sobotę rano strażacy interweniowali w jednym z budynków mieszkalnych przy ulicy Urszuli. Informację otrzymali o godzinie 6.40. - Po przyjeździe na miejsce potwierdzono zgłoszenie. Stwierdzono, że dwie osoby są nieprzytomne. Ewakuowano te osoby na zewnątrz i przekazano pod opiekę zespołowi ratownictwa medycznego. W karetkach odzyskały przytomność - przekazał starszy kapitan Wojciech Kapczyński, ze stołecznej straży pożarnej.
Obie zostały przewiezione do szpitala. W między czasie pozostali mieszkańcy domu wielorodzinnego zostali ewakuowani. - W sumie z budynku ewakuowano jeszcze dodatkowo 15 osób - uzupełnił Kapczyński.
Dodał, że w domu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Na miejscu pracowały cztery zastępy straży pożarnej, pogotowie oraz policja. Strażacy działania zakończyli o godzinie 8.35.
Tlenek węgla ma silne właściwości toksyczne
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.
Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.
Z informacji straży pożarnej wynika, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.
Aby uniknąć zaczadzenia, należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN