- Troje młodych ludzi wsiadło o północy do taksówki korzystającej z aplikacji mobilnej. Młody mężczyzna zajął miejsce obok kierowcy, natomiast za nim usiadł inny mężczyzna wraz z młodą kobietą. Para porozumiewała się w języku angielskim, podczas gdy mężczyzna obok kierowcy pozostawał milczący. Po dojechaniu pod wskazany adres, para wysiadła z samochodu i przekazała kierowcy, że nie są z Polski i mogą jedynie zapłacić gotówką. Młody mężczyzna podał kierowcy banknot o nominale 100 dolarów. Kierowca wydał resztę w złotówkach, po czym odjechał. Niestety, okazało się, że banknot był tylko bardzo dobrą imitacją oryginalnego, a nie legalnym środkiem płatniczym - przekazuje w komunikacie podkom. Ewa Kołdys z mokotowskiej policji.
ZOBACZ: Zapłacili za ciastko, usłyszeli zarzut oszustwa. Z powodu banknotu.
17-latek z zarzutem oszustwa
Kiedy kierowca miał chwilę wolną, postanowił przeliczyć otrzymaną gotówkę i wtedy uświadomił sobie, że padł ofiarą oszustwa. Powiadomił policję o tym incydencie. Kryminalni z komisariatu Warszawa Wilanów rozpoczęli poszukiwnia i zatrzymali 17-latka. Usłyszał zarzuty oszustwa.
Art. 286 § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Pieniądze od "znajomych z imprezy"
- Podczas przesłuchania sprawca przyznał się do winy, twierdząc, że dostał te fałszywe pieniądze od przypadkowych znajomych podczas jednej z imprez. Smutne jest to, że dopiero po zatrzymaniu uświadomił sobie, że takie postępowanie to przestępstwo. Mamy jednak nadzieję, że ten incydent posłuży mu jako nauka na przyszłość - dodaje podkom. Ewa Kołdys.
- Zawsze sprawdzaj otrzymywane banknoty. - Przy ocenie autentyczności banknotu korzystaj z czterech prostych kroków: dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź. - Sprawdzaj kilka zabezpieczeń. - Zachowaj ostrożność, jeśli banknot jest uszkodzony lub zniszczony. - W razie wątpliwości porównaj go z innym banknotem, co do którego masz pewność, że jest autentyczny - W razie potrzeby udaj się do najbliższego banku, by sprawdzić autentyczność banknotu. - Pamiętaj, aby nie wprowadzać fałszywych znaków pieniężnych do obiegu.
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: policja Mokotów