Nie mają prądu od sobotniej wichury. Trwa usuwanie jej skutków

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24
Wiatr zerwał dach szkoły w Warszawie
Wiatr zerwał dach szkoły w WarszawieAdamkn8q/ Kontakt 24
wideo 2/5
Skutki weekendowej wichury w Warszawie

Po weekendowej wichurze w Warszawie część odbiorców nadal nie ma prądu. Stoen Operator wciąż pracuje nad usunięciem kilkunastu awarii. W najtrudniejszej sytuacji pozostaje Praga Południe. W Wawrze po kilku dniach udało się już przywrócić zasilanie.

- Mamy jeszcze kilkanaście awarii do usunięcia, związanych z wichurami, które miały miejsce od 19 lutego - przyznała we wtorek w rozmowie z tvnwarszawa.pl Aleksandra Smolarska z biura prasowego Stoen Operator. - To przede wszystkim Praga Południe, dużo zgłoszeń mamy też w Falenicy. Pozostałe rejony to Anin, Kawęczyn i Międzylesie - wymieniła rzeczniczka.

Jak podkreśliła Smolarska, usuwanie awarii wymaga użycia ciężkiego sprzętu i zaangażowania brygad specjalistycznych. - Przy tych sytuacjach pracują nie tylko nasi pracownicy. Angażujemy także firmy zewnętrzne. Tak naprawdę pracujemy nieprzerwanie od soboty i to do późnych godzin. Zakładamy, że w większości przypadków przywrócenie tego zasilania powinno nastąpić jeszcze dzisiaj. Jest to nasz priorytet - zapewniła.

Wichura, jakiej nie było od lat

Zapytana, jak dużo zgłoszeń napływało po sobotniej wichurze, odpowiedziała: - W kulminacyjnym momencie było około 64 tysięcy klientów bez zasilania i to był głównie Gocław. Jak oceniła rzeczniczka, mieszkańcy Warszawy już od dawna nie odczuli tak dotkliwie skutków wichury. - Niewątpliwie skala tegorocznych wiatrów jest jedną z największych, z jakimi w ostatnich latach mieliśmy do czynienia - przyznała Smolarska.

Na Kontakt 24 otrzymywaliśmy informacje m.in. o trudnej sytuacji w Wawrze. Z relacji czytelnika wynikało, że od kilku dni spora część mieszkańców nie ma dostępu do prądu i ogrzewania. Jak jednak wyjaśniła rzeczniczka, we wtorek rano zasilanie zostało przywrócone. - Wawer to jeden z najbardziej zazielenionych terenów, gdzie jest najwięcej drzew. W przypadku takiej sytuacji pogodowej uszkadzają linie napowietrzne i wtedy są potrzebne te zewnętrzne siły i ciężki sprzęt. Stąd też czas napraw jest wydłużony - podsumowała rzeczniczka.

1500 zgłoszeń do Miejskiego Centrum Kontaktu

Również ratusz podsumował we wtorek straty po weekendowej wichurze. Jak wskazano w komunikacie, powalone drzewa, a także uszkodzone lub przemieszczone przez wiatr elementy infrastruktury stwarzały niebezpieczeństwo dla pieszych i kierowców oraz blokowały jezdnie i chodniki. "W miniony weekend intensywnie pracowało Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta, które do usuwania skutków wichury wyjeżdżało ponad 60 razy. Oczyszczało jezdnie, udrożniało przejazd i przywracało bezpieczeństwo w wielu punktach w stolicy. A to tylko jedna z miejskich jednostek, która interweniowała przy usuwaniu skutków silnego wiatru" - podano.

Drzewo przygniotło nowy samochód na BiałołęceArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Jak wyliczył ratusz, od ostatniego weekendu do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 spłynęło ponad 1500 zgłoszeń od mieszkańców. Zdecydowana większość z nich dotyczyła uszkodzonych i powalonych drzew, kolejne to m.in. awarie i uszkodzenia energetyczne; uszkodzenia sygnalizacji świetlnej oraz szkody spowodowane na chodnikach, ścieżkach rowerowych czy nawierzchniach jezdni. Nad usuwaniem szkód pracowało nie tylko Pogotowie Porządkowe ZOM. Awariami sygnalizacji czy oświetlenia zajmowali się pracownicy Zarządu Dróg Miejskich, który w ubiegły weekend otrzymał w sumie niemal 500 zgłoszeń. To ponad dwukrotnie więcej niż tydzień wcześniej.

Utrudnienia w komunikacji miejskiej, ucierpiała też zieleń

Gwałtowny wiatr wpłynął również na kursowanie Warszawskiego Transportu Publicznego. W kilku dzielnicach doszło do długotrwałych zatrzymań ruchu tramwajowego z uwagi na naruszenie sieci trakcyjnej. Utrudnienia w kursowaniu odnotowano też w przypadku autobusów i pociągów. Na trasy wysyłano komunikację zastępczą, uruchamiano dodatkową informację dla pasażerów, wprowadzono także wzajemne honorowanie biletów ZTM i Kolei Mazowieckich na obszarze I i II strefy WTP.

"Skutki zjawisk pogodowych wpłynęły również na infrastrukturę przystankową – uszkodzone szyby w wiatach i pylonach przystankowych czy przewrócona jedna z wiat w alei Wilanowskiej. Łącznie w sobotę pogotowie przystankowe interweniowało 21 razy" - wymieniono.

Mocno ucierpiała również stołeczna zieleń. W ostatnich dniach Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 otrzymało ponad 500 zgłoszeń w tym zakresie. Spore uszkodzenia widoczne są w warszawskich lasach. Powalonych zostało kilka tysięcy drzew, jednak dokładna inwentaryzacja trwa. Największe straty odnotowano w Lesie Kabackim. Uszkodzenia drzewostanu są tam na tyle duże, że w ubiegłym tygodniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie zdecydowała się wprowadzić czasowy zakaz wstępu do rezerwatu. Również Lasy Miejskie – Warszawa apelują do warszawiaków, by w najbliższym czasie – dla własnego bezpieczeństwa – zrezygnowali w leśnych wędrówek. Pracownicy tej miejskiej jednostki nadal pracują nad udrożnieniem szlaków komunikacyjnych. Na przebieg prac mają jednak wpływ także aktualne warunki pogodowe.

Pas powalonych w nocy drzew w Lesie KabackimLasy Miejskie

Straty odnotował także stołeczny Zarząd Zieleni. W ciągu ostatnich dni było to niemal 90 powalonych drzew w różnych częściach stolicy – zarówno przy ulicach, jak i w parkach. Miejscy ogrodnicy nadal otrzymują zgłoszenia dotyczące wiszących konarów i uszkodzonych drzew. "Takie miejsca są na bieżąco zabezpieczane, trwa też udrażnianie parkowych alejek. Podobnie jak w przypadku lasów, w ciągu najbliższych dni warto ograniczyć wędrówki po parkach. Miejscy ogrodnicy nie zalecają spacerów w obecnych warunkach pogodowych, nawet jeśli wiatr chwilowo się uspokoi i wyjdzie słońce" - przypomnieli urzędnicy.

W weekend strażacy wymieniali, że najwięcej zgłoszeń dotyczących usuwania skutków wichury napływało właśnie z Wawra. W sumie w stolicy odnotowali ich 1300. Wyjazdy dotyczyły głównie powalonych drzew i gałęzi.

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl