Szpital Południowy przyjmie chorych na COVID-19? "Trwają rozmowy z wojewodą"

TVN Warszawa | Ursynów

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna
Budowa Szpitala Południowego Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plBudowa Szpitala Południowego

Miasto ma określić niezbędny sprzęt i usługi, a wtedy wojewoda sfinansuje przyspieszenie prac budowlano-wykończeniowych. Wszystko, by przystosować Szpital Południowy na przyjęcie chorych na COVID-19.

Jak zaznaczyło biuro prasowe wojewody, w szpitalu tymczasowym zlokalizowanym na warszawskim Ursynowie u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi, ma znaleźć się nie mniej niż 300 łóżek z przeznaczeniem dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym nie mniej niż 80 miejsc leżących z respiratorem (tzw. łóżek respiratorowych).

Wykonawca ma pracować 24 godziny na dobę

- Jesteśmy w kontakcie z panem wojewodą i mamy nadzieję, że zgodnie z jego deklaracją, dołoży środki finansowe dla wykonawcy na przyśpieszenie robót. Jednak największym zadaniem będzie przede wszystkim wyposażenie Szpitala Południowego w specjalistyczny sprzęt - oceniła rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Zaznaczyła, że odbiory placówki będą musiały zostać przeprowadzone dwutorowo. - Z jednej strony obiekt musi zostać odebrany przez inspektora nadzoru budowlanego czy inspekcję sanitarną. Z drugiej - dostosowany na potrzeby covidowe. Jesteśmy otwarci na to, żeby przyspieszyć prace, ale środki finansowe są niezwykle ważne. Chcemy zaangażować wykonawcę 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu w celu przyspieszenia tych prac - zaznaczyła Gałecka. - Będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, żeby te prace zakończyły się w styczniu. Szacunkowo szpital mógłby funkcjonować jako tymczasowy na przełomie stycznia i lutego - powiedziała rzeczniczka.

"Wojewoda sfinansuje przyspieszenie prac"

W piątek zespół prasowy wojewody mazowieckiego wysłał komunikat w tej sprawie. Potwierdził, że "trwają prace dotyczące uruchomienia w obiekcie, w którym docelowo ma być Szpital Południowy, tzw. szpitala tymczasowego, leczącego pacjentów z COVID-19". Jak poinformowano, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł sprawdził postępy budowy placówki 2 listopada i ocenił, że uda się przyśpieszyć odbiory techniczne budynku.

"Wojewoda z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 sfinansuje przyspieszenie prac budowlano-wykończeniowych, by móc wcześniej niż zakładano dokonać odbiory oraz przystosować obiekt do pełnienia funkcji szpitala tymczasowego" - poinformowało biuro prasowe. Jak dodano, wojewoda wesprze także wyposażenie ze środków budżetu państwa i zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. Miasto ma z kolei określić sprzęt i usługi niezbędne do funkcjonowania szpitala tymczasowego.

Nie będzie szpitala tymczasowego w hali EXPO XXI?

Czy to oznacza, że nie będzie szpitala tymczasowego w hali EXPO XXI na Woli, który miał funkcjonować od połowy listopada? Tak twierdzi w rozmowie z "Gazetą Stołczną" burmistrz dzielnicy i zarazem przewodniczący komisji zdrowia w mazowieckim sejmiku Krzysztof Strzałkowski. "Dyrektor wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zapowiedział rezygnację ze szpitala tymczasowego z uwagi na koszty przywrócenia obiektu do dawnego stanu. Powiedział też, że urząd wojewódzki doszedł do porozumienia z ratuszem co do tymczasowego przemianowania na covidowy powstającego Szpitala Południowego" - powiedział cytowany w dzienniku Strzałkowski.

Szpitalem w hali EXPO XXI przy Prądzyńskiego miał być zorganizowany przez przez Wojskowy Instytut Medyczny, a pierwszych pacjentów planowano przyjąć 16 listopada. W pierwszym etapie funkcjonowania szpital miał mieć 300 łóżek, w drugim kolejne 300. Według oceny wojska, obiekt przy Prądzyńskiego pozwalał na zorganizowanie nawet tysiąca łóżek.

Z kolei propozycja przyspieszenia prac w Szpitalu Południowym na Ursynowie pojawiła się w październiku, kiedy zastanawiano się nad utworzeniem drugiej - po Szpitalu Narodowym - placówki tymczasowej, która przyjęłaby chorych na COVID-19. Wówczas miasto zaznaczało, że budynek nie jest jeszcze gotowy na odbiór. Zakończenie budowy Szpitala Południowego zaplanowano na kwiecień 2021 roku. 

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl