Szpital Południowy ma być gotowy 21 stycznia. Ratusz: kuriozalna decyzja ministerstwa, zaskarżymy ją

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"
"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"TVN24
wideo 2/3
"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"TVN24

Mimo stanowiska władz Warszawy, które twierdziły, że nie uda się uruchomić Szpitala Południowego w styczniu, Ministerstwo Zdrowia utrzymało decyzję wojewody mazowieckiego. Nowa placówka, jako szpital covidowy, ma być gotowa 21 stycznia. Ratusz uznał decyzję za "kuriozalną" i zapowiedział, że zaskarży ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Jak przekazało w czwartek biuro prasowe wojewody mazowieckiego, minister zdrowia Adam Niedzielski "w związku z sytuacją epidemiologiczną" postanowił, że "utrzymuje decyzję wojewody polegającą na przygotowaniu szpitala tymczasowego do 21 stycznia br.". Decyzję podjął, mimo że 1 grudnia do wojewody, a następnie do resortu zdrowia wpłynęło odwołanie miasta, które wskazywało, że placówka może być gotowa najwcześniej w połowie lutego. W szpitalu trwają jeszcze prace wykończeniowe, miasto czeka też na odpowiednie zezwolenia.

Wojewoda chce przyspieszyć powstanie szpitala tymczasowego

"Minister wskazał, że termin na zorganizowanie szpitala tymczasowego został ustalony na podstawie rozmów wojewody mazowieckiego z przedstawicielami m.st. Warszawa oraz generalnym wykonawcą inwestycji Szpitala Południowego w Warszawie, którzy deklarowali możliwość zorganizowania szpitala tymczasowego do 8 stycznia 2021 r." – czytamy w komunikacie biura prasowego wojewody.

"Minister podkreślił też, że celem decyzji Wojewody było przyspieszenie realizacji inwestycji Szpitala Południowego, aby możliwe było uruchomienie w nim szpitala tymczasowego" – dodano.

Jak czytamy dalej, minister wskazał, że wiąże się to z "podjęciem szczególnie wytężonej pracy po stronie wykonawcy, co zostanie sfinansowane z środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" (które zapewnia z kolei wojewoda – red.).

Wojewoda decyzję o zorganizowaniu szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym, gdzie trwają jeszcze prace wykończeniowe, nałożył na miasto 20 listopada 2020 roku. Placówką patronacką ma być Szpital Solec. Decyzja wojewody miała przyspieszyć uruchomienie Szpitala Południowego. Zapewnił też finansowanie polecenia w wysokości 25,7 milionów złotych, z czego 23 miliony przeznaczone były na przyspieszenie dokończenia prac budowlanych, dostosowanie i wyposażenie szpitala tymczasowego. 

300 łóżek covidowych i nie mniej niż 80 miejsc respiratorowych

"Szpital tymczasowy ma obejmować nie mniej niż 300 łóżek z przeznaczeniem dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w tym nie mniej niż 80 miejsc respiratorowych" – zapowiedziało biuro prasowe wojewody.

"Wojewoda wesprze również wyposażenie szpitala tymczasowego: finansowo oraz z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. Zadaniem miasta jest dokończenie budowy szpitala we wcześniejszym, niż zakładany pierwotnie, terminie, dokonanie niezbędnych odbiorów, dostosowanie obiektu do potrzeb szpitala tymczasowego, wyposażenie go i przekazanie go do prowadzenia Szpitalowi Solec. W terminie wynikającym z nałożonej na miasto decyzji" – czytamy dalej w komunikacie.

Jeszcze w październiku miasto informowało, że prace w Szpitalu Południowym, który znajduje się u zbiegu ulic Pileckiego i Indiry Gandhi, potrwają zgodnie z planem do marca 2021 roku. Później, w połowie listopada, rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka podkreślała, że miasto czeka na dofinansowanie od wojewody, które pozwoli na przyśpieszenie prac i uruchomienie placówki dla pacjentów covidowych na przełomie stycznia i lutego 2021 roku.

W grudniu, kiedy miasto przygotowało odwołanie od decyzji wojewody, wiceprezydent Renata Kaznowska mówiła: - Od początku mówiliśmy o bardzo wyśrubowanych terminach i nigdy nie padały daty 22 czy 23 stycznia. To jest po prostu fizycznie niemożliwe.

Dodała, że pierwsi pacjenci pojawią w Szpitalu Południowym w połowie lutego (pierwotnie miasto planowało to na wrzesień).

Ratusz: sytuacja kuriozalna, zaskakująca, niezrozumiała

Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka potwierdziła nam w czwartek wieczorem, że miasto otrzymało decyzję Ministerstwa Zdrowia. Czy uda się zgodnie uruchomić placówkę 21 stycznia? - Cała sytuacja jest dla nas kuriozalna – skomentowała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Gałecka. Rzeczniczka ratusza przypomniała, że Ministerstwo Zdrowia opiniowało wcześniej umowę między miastem a wojewodą, a także załącznik do umowy.

- Zawierała ona harmonogram w kwestii zakończenia prac w Szpitalu Południowym. Ten załącznik, jako integralna część umowy, był opiniowany przez Ministerstwo Zdrowia i był oczywiście podpisany przez pana wojewodę. Dokument mówił o zakończeniu samych prac do 25 stycznia. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia, jak i również pan wojewoda, doskonale wiedzieli, że termin realny zakończenia samych prac to 25 stycznia, o czym miasto dodatkowo wielokrotnie mówiło – podkreśliła Karolina Gałecka.

Dalej stwierdziła, że dla miasta sytuacja jest "zaskakująca, wręcz niezrozumiała". - Wygląda na to, że Ministerstwo Zdrowia nie wie, co opiniuje, skoro wydaje decyzję wskazującą na termin przyjęcia pacjentów 21 stycznia – dodała Gałecka. I zauważyła, że decyzja resortu nie została właściwie uzasadniona. - Jedynym wskazanym powodem jest to, że jest COVID i trzeba otworzyć szpital. Nie ma żadnych innych merytorycznych przesłanek – zaznaczyła. - Wielokrotnie wspominaliśmy, że pomimo środków finansowych, nie da się przyspieszyć pewnych prac, bo doba ma 24 godziny. Poza tym jest jeszcze kwestia odbiorów, które muszą być przeprowadzone i mogą potrwać około dwóch tygodni. Decyzję zaskarżymy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – podsumowała przedstawicielka urzędu miasta.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawy

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl