Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na ursynowskim placu zabaw
Uwaga na osy 
Źródło: TVN24

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

"Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej skutecznie usunęli gniazdo, jednak ze względu na wysokie zagrożenie dla zdrowia i życia przebywających tam osób, plac zabaw został wyłączony z użytkowania przez najbliższe 24 godziny" - czytamy w komunikacie, który w poniedziałek po południu opublikowano na profilu urzędu dzielnicy na Facebooku.

Gniazdo os na ursynowskim placu zabaw
Gniazdo os na ursynowskim placu zabaw
Źródło: Urząd Dzielnicy Ursynów

Osy mogą być rozdrażnione

Urząd wyjaśnił też, że w ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić człowieka, gdy będą szukać nowego schronienia.

"Prosimy o zachowanie ostrożności i unikanie zbliżania się do placu zabaw" - zaapelował dzielnicowy ratusz.

Plac zabaw w Parku im. Romana Kozłowskiego.
Plac zabaw w Parku im. Romana Kozłowskiego.
Źródło: Urząd Dzielnicy Ursynów

Historia parku Kozłowskiego

Park im. Romana Kozłowskiego to miejski zieleniec o powierzchni prawie 12 hektarów. Większą część parku zajmuje sztuczny szczyt - Kopa Cwila, który powstał w latach 70. XX wieku z ziemi nawiezionej wówczas z wykopów pod budowę budynków i dróg. W tej części parku biegną alejki parkowe, istnieje także mały plac zabaw. Na terenie parku znajduje się także rzeźba "Jeździec na koniu" autorstwa Władysława Trojana - efekt pleneru rzeźbiarskiego na Ursynowie z 1977 roku.

Kolejny plac zabaw dla dzieci - przy ul. Puszczyka - powstał w roku 2011. Nie bez powodu teren wyposażony jest w zestawy przedstawiające dinozaury i skamieliny, a uzupełnienie stanowią jaja dinozaurów czy skamieliny imitujące wykopaliska archeologiczne. Liczne kamienie, głazy i ścianki wspinaczkowe nawiązują do epoki jurajskiej. Wyjaśnienie podpowiada nazwa parku - plac zabaw dedykowany jest prof. Romanowi Kozłowskiemu, który był wybitnym paleontologiem.

Czytaj także: