Na cmentarzach tłumy, na drogach spokój

Wszystkich Świętych w Warszawie
Relacja Małgorzaty Mielcarek spod Cmentarza Powązkowskiego
Źródło: TVN24
1 listopada w Warszawie mija wyjątkowo spokojnie. Zarówno na odcinkach tras szybkiego ruchu otaczających stolicę, jak i na ulicach Warszawy i okolic policja do godziny 18 nie odnotowała wypadków ani zdarzeń z pieszymi.

- Do tej pory zarówno na odcinkach tras szybkiego ruchu otaczających Warszawę, jak i na ulicach stolicy i okolic nie było wypadków, nie było zdarzeń z pieszymi. Nie odnotowaliśmy żadnych ofiar ani poszkodowanych w wyniku zdarzeń drogowych - przekazał po 18 podkom. Jacek Zieliński ze stołecznej policji. - Przed nami wieczór, na pewno jeszcze wiele osób będzie wybierało się na cmentarze, żeby skorzystać z nastrojowej aury. Miejmy nadzieję, że będzie spokojnie, jak dotychczas - dodał.

Podkom. Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji podkreślił, że w całym kraju zwiększono liczbę policyjnych patroli - nie tylko ruchu drogowego, ale także policjantów z pionu prewencji i kryminalnych. Jak mówił, w całej Polsce pracuje ponad 5,5 tys. policjantów ruchu drogowego - kierują ruchem drogowym, informują o objazdach, dbają o bezpieczeństwo.

Podsumowanie 1 listopada na drogach w całej Polsce będzie znane w czwartek rano.

Tłumy na cmentarzach, bez korków na ulicach

Warszawiacy i osoby przyjezdne w dzień Wszystkich Świętych tłumnie ruszyli na stołeczne nekropolie. Nie było jednak tłoku i ścisku. W większości mieszkańcy skorzystali z komunikacji miejskiej wzbogaconej o dodatkowe tramwaje i autobusy. Nie było też większych korków w okolicach cmentarzy. Sytuacja, gdy Wszystkich Świętych wypada w środę spowodowała, że zgodnie z oczekiwaniami służb, ruch rozłożył się na kilka dni.

Sytuację pod cmentarzami obserwował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. - Jest bardzo duże zainteresowanie liniami cmentarnymi. Widać, że ludzie wybrali komunikację miejską zamiast samochodów. W rejonie cmentarza Powązkowskiego nie ma żadnych utrudnień w ruchu, nie ma korków, Ruch samochodowy jest znikomy. Za to dużo ludzi jest w autobusach i tramwajach - relacjonował.

Specjalne linie cmentarne kursowały od 7 do 19.

ZOBACZ: Zadbajmy o seniorów.

Komunikacja miejska w dniu Wszystkich Świętych
Komunikacja miejska w dniu Wszystkich Świętych
Źródło: UM Warszawa

Akcje "Znicz" i "Hiena" na warszawskich cmentarzach.

Wyszukiwarka grobów

W miejskim serwisie Cmentarze działa wyszukiwarka osób pochowanych. W bazie znajduje się ponad 230 tys. grobów oraz ponad 500 tys. osób pochowanych. Wyszukiwarka obejmuje pięć warszawskich cmentarzy: Stare Powązki, Ewangelicko-Augsburski, Komunalny Północny, Wojskowy oraz część Cmentarza Prawosławnego na Woli.

A co w przypadku, gdy nie możemy znaleźć miejsca pochówku naszych bliskich? Warto skorzystać z innych serwisów cmentarnych. Najpopularniejszą ogólnopolską przeglądarką jest GroboNet, którą na bieżąco uzupełniają administratorzy cmentarzy. Wyszukiwarka łączy się z bazą ponad 1300 krajowych cmentarzy. Kolejne znane i popularne wyszukiwarki to: Mogiły, WebCmentarz, eCmentarze i serwis Księga Zmarłych.

"Zniczodzielnie" działają

Warszawski Ratusz promuje ekonomię współdzielenia. W myśl idei niemarnowania powstają kolejne miejskie "zniczodzielnie". Regały z takim napisem stoją przy wszystkich bramach największej warszawskiej nekropolii – cmentarza Północnego na Wólce Węglowej. Można tam umieścić przede wszystkim osłonki do zniczy. Zdarza się też, że ludzie zostawiają nowe wkłady albo pełne znicze. Dzięki temu osoba, dla której zakup znicza jest znaczącym wydatkiem, może skorzystać z lampki pozostawionej przez kogoś innego.

SPRAWDŹ: Czy 1 i 2 listopada to dni wolne od pracy i szkoły?

Czytaj także: