Warszawiacy wracają z cmentarzy. Tłoczno na wjazdach

Warszawiacy wracają z cmentarzy
Warszawiacy wracają z cmentarzy
TVN24
Warszawiacy wracają z cmentarzyTVN24

Pozamykane ulice, spory ruch na drogach i tłumy w okolicach największych cmentarzy – tak wygląda dzień Wszystkich Świętych w stolicy. Po godz. 16 więcej samochodów pojawiło się na trasach wjazdowych do Warszawy.

19.09: Ze stołecznych ulic zjechało już większość linii cmentarnych. ZTM podaje, że do godz. 21.00 kursować będą jeszcze linie C11, C12 i C90.

19.02: Cały czas zamknięta pozostaje ul. Powązkowskiej w kierunku centrum. - Na trasy objazdowe zostały skierowane linie 122 (w kierunku Gwiaździstej) i 180 (w kierunku Wilanowa). Trasa prowadzi ulicami: Trasą AK, Broniewskiego i Elbląską - ostrzega ZTM.

19.00: Jak informuje ZTM, przywrócony został ruch linii regularnych na ul. Królewskiej. Na swoje stałe trasy wróciły autobusy numer 102, 105 i 107. Samochody mogą przejechać już także ul. Wóycickiego na Bielanach.

18.44: Utrudnienia nie kończą się też w samej Warszawie. Jak informuje ZTM, w związku z przedłużającym się zamknięciem ul. św. Wincentego linie 169, 227 i 500 będą kierowane na trasę objazdową prowadzącą ulicami: Gilarską, Jórskiego, Radzymińską, Trocką, Pratulińską, Handlową i Kołową.

18.08: Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na trasach wjazdowych do Warszawy. Jak informuje reporterka TVN24 Justyna Kosela, cały czas tłoczno jest na wjeździe od strony Łomianek. Ruchem kieruje tam policja. - Na Rembertowie korkuje się droga przy przejeździe kolejowym. Stoi również wschodni wjazd do Warszawy od strony Lublina, przy miejscowości Zakręt. Trochę spokojniej na wjazdach od strony południowej - relacjonuje Kosela.

17.35: Na Królewskiej i pl. Narutowicza pasażerów ubywa z minuty na minutę - informuje ZTM. Jak jednak zaznacza, wciąż sporo osób korzysta z komunikacji w rejonie Cmentarza Północnego. - Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu godzin funkcjonowania tam kasy biletowej, która będzie czynna do ok. godz. 19.00 - podaje Zarząd. Dłużej działać będzie także kasa przy Cmentarzu Bródnowskim.

16.41: O korku, który tworzy się na wjeździe do Warszawy od strony Łomianek, informuje reporterka TVN24 Justyna Kosela. - Korek ma kilkaset metrów lub nawet kilometr. Na miejscu są policjanci, którzy kierują ruchem. W samej Warszawie sytuacja na ulicach dojazdowych do cmentarzy jest stabilna - relacjonuje.

Wzmożony ruch widać także na trasie od strony Marek.

16.11: Ważna informacja dla pasażerów linii 115 i 142 - jak podaje ZTM, przywrócony został dojazd do pętli Aleksandrów. Na swoją podstawową trasę wróciła też linia 161.

15.54: Jak informuje nasz reporter, wyraźnie zmalał ruch przy Cmentarzu Bródnowskim. - Samochodów jest zdecydowanie mniej, widać, że ruch zaczyna wracać do normy - relacjonuje Tomasz Zieliński.

Po godz
Po godzTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

15.30: ZTM przypomina, że dziś działają także dodatkowe punkty sprzedaży biletów. Można je znaleźć przy: Cm. Bródnowskim (brama św. Wincentego), Cm. Północnym (brama główna), Cm. Powązkowskim, rondzie Wiatraczna a także u zbiegu Marszałkowskiej i Królewskiej oraz na pl. Narutowicza.

14.35: Z minuty na minutę przybywa warszawiaków, którzy chcą odwiedzić groby swoich bliskich pochowanych na Powązkach. – Autobusy i tramwaje dowożą kolejnych mieszkańców. Najpewniej w późniejszych godzinach będzie ich jeszcze więcej, ponieważ Powązki w dniu Wszystkich Świętych są popularniejsze właśnie po zmroku – zauważa Małgorzata Telmińska, reporterka TVN24.

14.04: - Pasażerowie kupili dziś bilety o wartości 40 tys. zł. Najwięcej jednorazowych przesiadkowych - chwali się ZTM.

13.10: Wielu warszawiaków wzięło sobie do serca przestrogi ratusza i zdecydowało się dojechać na groby bliskich komunikacją miejską. - Przy Cm. Północnym linie cmentarne pękają w szwach. Co kilka minut na przystanki podjeżdżają nowe autobusy. Widocznie dobra pogoda sprawiła, że sporo osób zdecydowało się na podróż na cmentarz autobusami - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Zatłoczone autobusy przy Cm
Zatłoczone autobusy przy CmMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

12.45: Jak donosi nasz reporter nie jest łatwo dojechać samochodem do Cmentarza Północnego od strony Bielan. – Na Estrady od skrzyżowania z Arkuszową w stronę cmentarza tworzą się korki – donosi Mateusz Szmelter.

Korek na dojeździe do Cm. PółnocnegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

12.30: Tymczasem ZTM przypomina, że dzisiaj w komunikacji miejskiej, tak jak codziennie, należy mieć bilet. - Coraz większa liczba pasażerów pyta się o to czy to prawda, że komunikacja miejska jest dziś bezpłatna. Przypominamy zatem - komunikacja miejska 1 listopada nie jest bezpłatna! Zarówno w liniach regularnych jak i cmentarnych obowiązują bilety z taryfy ZTM - informuje ZTM i dodaje, że brak biletu może się skończyć mandatem.

Tłok przy Powązkach

Przed południem tłoczno zrobiło się w rejonie Cmentarza Powązkowskiego. - Korkuje się wjazd na parking zorganizowany na ulicy gen. Maczka od strony Trasy AK. Na miejscu są harcerze, którzy pomagają kierowcom znaleźć miejsce parkingowe lub wyjechać z postoju - relacjonował przed godziną 12 Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Wzmożony ruch przy Powązkach odnotowuje również Zarząd Transportu Miejskiego. - Autobusy linii cmentarnych przyjeżdżają prawie pełne. Bardzo duży ruch przy kasach biletowych. Najpopularniejsze kierunki podróży to Bródno, Wólka Węglowa, rondo Wiatraczna i Dworzec Centralny - donosił zarząd.

Jak informował o 11.30 ZTM zablokowany jest przejazd ul. Złotej Jesieni w rejonie cmentarza w Wawrze. Autobusy linii 115 i 142 kursują na trasie skróconej do przystanku Samorządowa 02. Zawieszone zostało funkcjonowanie przystanków Aleksandrów 01 i Ks. Szulczyka 01 i 02.

Ciasno na Bródnie

Na drogach dojazdowych do Cmentarza Bródnowskiego ruch jest zdecydowanie większy niż zazwyczaj. - Na miejscu są policjanci i strażnicy miejscy, ale na razie nie ma potrzeby by kierowali ruchem. Kierowcy sami sobie radzą. Na wyłączonych z ruchu ulicach nie działa sygnalizacja świetlna, dzięki temu piesi nie wiedzą, że droga jest zamknięta dla samochodów. Usprawnia to dojście do nekropolii - relacjonował przed godziną 11 Szmelter.

- Jeśli ktoś jeszcze nie pojechał na cmentarz, lepiej by wybrał komunikację miejską. Parkingi wokół Bródnowskiego są już niemal pełne - radził nasz reporter.

Dron nad cmentarzem
Dron nad cmentarzem TVN24

Zasłabnięcie w tramwaju

Coraz więcej ludzi odwiedza groby swoich bliskich na Cmentarzu Bródnowskim. – Z autobusów cmentarnych wysiadają kolejni pasażerowie, na parkingach pojawia się coraz więcej samochodów. Ludzi jest sporo, ale jest spokojnie – relacjonował tuż po godzinie 9 Szmelter.

Jak informował Zarząd Transportu Miejskiego około godziny 9 w al. Niepodległości nie jeździły tramwaje. - W składzie linii 41 jadącym w kierunku Żerania Wschodniego zasłabł pasażer. Zablokowany był ruch tramwajowy w al. Niepodległości w kierunku Dw. Centralnego. Obecnie tramwaje kursują już normalnie - donosił ZTM.

Sytuacja na cmentarzu Bródnowski około 9 rano
Sytuacja na cmentarzu Bródnowski około 9 ranoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Policja apeluje

Jak przypomina Andrzej Browarek z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji, w okolicach cmentarzy obowiązują zmiany w organizacji ruchu. - Dlatego jeśli to możliwe, korzystajmy z komunikacji miejskiej. Dzięki temu dojedziemy szybciej i często pod bramę wejściową cmentarza – mówi.

Policjanci przypominają też, że świąteczny tłok - na cmentarzach i w autobusach - mogą próbować wykorzystać kieszonkowcy. - Jeśli nie musimy, nie zabierajmy ze sobą wartościowych przedmiotów, dużych kwot pieniędzy. Zwracajmy uwagę na to, gdzie mamy dokumenty, pieniądze, aby przy wsiadaniu, wysiadaniu z komunikacji miejskiej, przy wejściu na teren cmentarza, w czasie zakupów na przycmentarnych straganach nikt nas nie okradł – radzi Browarek. Apeluje też, by nawet na chwilę nie zostawiać torebek, saszetek z pieniędzmi, dokumentami na grobach.

Browarek apeluje też do kierowców, by zwracali uwagę na pieszych, którzy teraz są gorzej widoczni. - Apelujemy też do pieszych o noszenie odblasków. Dzięki nim jesteśmy lepiej widoczni na drodze” – dodaje.

Pilnować dzieci

Policjanci apelują też, by na cmentarzach zwracać uwagę na dzieci, które w tłumie mogą się zagubić. Te najmłodsze – jak mówi Browarek – powinniśmy, wchodząc na teren cmentarza, trzymać za rękę. - Jeśli zauważmy, że jakieś dziecko się zgubiło, nie ma przy nim nikogo dorosłego, nie bądźmy obojętni. Powiadommy ochronę, policję – dodaje.

Spokojny poranek

Przed godziną 8 rano byliśmy przy Cmentarzu Powązkowskim. – Ulice przy nekropolii są pozamykane. Mogą na nie wjechać tylko auta ze specjalnymi przepustkami, np.: te dowożące kwiaty. Kupcy powoli rozkładają się swoimi stoiskami – relacjonowała sprzed jednej z bram Powązek reporterka TVN24, Małgorzata Telmińska.

Przy cm. Bródnowskim zaczyna przybywać pasażerów wysiadających z autobusów cmentarnych. - Jednak na razie jest ich trochę mniej niż wczoraj. Być może z powodu zimna - informował po godzinie 8 rano Zarząd Transportu Miejskiego.

"Ruch dopiero się zaczyna"
"Ruch dopiero się zaczyna"TVN24

Tłumy już w sobotę

Od sobotniego poranka na drogach w okolicach warszawskich nekropoli jest wzmożony ruchu. Część ulic w najbliższym otoczeniu cmentarzy została zamknięta. Po stołecznych drogach kursuje specjalna komunikacja cmentarna.

Czytaj więcej o sytuacji przy cmentarzach w sobotę

Sytuacja na Cmentarzu Bródnowskim
Sytuacja na Cmentarzu BródnowskimTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

"Znicz" na drogach

W piątek po południu rozpoczęła się też policyjna akcja "Znicz". Jak co roku w związku ze świętem Wszystkich Świętych w okolicach cmentarzy, na trasach wyjazdowych i wjazdowych do miast jest więcej policjantów. Kierowcy powinni spodziewać się kontroli prędkości i trzeźwości.

Ruszyła także akcja "Hiena". Ponad 760 strażników miejskich dba o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich bliskich w okresie Święta Zmarłych. Strażnicy skupiają się głównie na zapobieganiu kradzieży, przeciwdziałaniu dewastacji nagrobków i zapewnianiu płynności ruchu pieszych oraz samochodów w okolicach cmentarzy.

O sytuacji na polskich drogach przeczytasz w relacji tvn24.pl

jb/pap

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl