Rozszerzenie strefy płatnego parkowania na Pradze Północ. Są terminy konsultacji społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Na początku przyszłego tygodnia ruszają konsultacje społeczne w sprawie kolejnego rozszerzenia strefy płatnego parkowania na Pradze Północ. Tym razem dotyczą one Szmulowizny i okolic placu Hallera. Drogowcy jeszcze przed końcem roku planują też spotkania dotyczące kształtu strefy na Saskiej Kępie i Mokotowie. Wkrótce ogłoszą terminy.

Do Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego mogą w drugiej połowie 2022 roku dołączyć Szmulowizna i okolice placu Hallera. Te dwa obszary Pragi Północ nie zostały objęte rozszerzeniem strefy we wrześniu ubiegłego roku. Zarząd Dróg Miejskich ma już gotowy projekt zmian. Jego przygotowanie drogowcy poprzedzili analizami w terenie. Przeprowadzili inwentaryzację istniejących miejsc parkingowych i sprawdzali, jak korzystają z nich mieszkańcy i przyjezdni. Kolejnym etapem są konsultacje społeczne.

W trakcie spotkań mieszkańcy będą mogli zapoznać się z koncepcją zmian organizacji ruchu i parkowania oraz zgłaszać uwagi. "Będą mogli również poznać wyniki pomiarów zapełnienia miejsc postojowych i ich rotacji. Chcemy też przybliżyć zasady korzystania ze strefy i możliwości jakie mają osoby mieszkające w strefie płatnego parkowania" - zapowiada ZDM.

Drogowcy uczulają, że konsultacje dotyczą kształtu przyszłej SPPN, a nie tego, czy powinna być wprowadzana. Chodzi o to, że decyzję w sprawie rozszerzenia strefy podejmuje Rada Warszawy. Mieszkańcy mogą jedynie w drodze konsultacji wpływać na to, jak będzie wyglądał przedłożony radnym projekt.  Ze strony ZDM pobrać można plany dotyczące poszczególnych kwartałów ulic.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Terminy konsultacji w sprawie SPPN na Pradze Północ

Pierwsze spotkanie konsultacyjne zaplanowane jest na poniedziałek, 8 listopada. Rozpocznie się o godzinie 18 w Pałacyku Konopackiego przy Strzeleckiej 11/13.

Będą też dwa dyżury konsultacyjne. Dla placu Hallera wyznaczono termin 29 listopada w godz. 15 - 18 w Centrum Wielokulturowym przy Jagiellońskiej 54. W sprawie Szmulowizny będzie można wypowiedzieć się 25 listopada w godz. 15-18 w Domu Sąsiedzkim Moje Szmulki przy Łochowskiej 39.

Na 30 listopada wyznaczono konsultacje telefoniczne. Dyżur będzie trwał od godz. 10 do 14. Należy dzwonić pod numer 572 066 752.

Dla każdego z obszarów odbędą się także konsultacje online. Spotkanie w sprawie placu Hallera odbędzie się 22 listopada w godz. 17 – 19, a dla Szmulowizny: 24 listopada w godz. 17 – 19. ZDM zapowiada, że pierwsze części będą transmitowane w serwisie YouTube. Wówczas pytania będzie można zadawać na czacie. W drugiej części spotkanie przeniesie się na platformę Zoom, gdzie będzie możliwość bezpośredniej dyskusji z urzędnikami. Ta część nie będzie transmitowana. Zainteresowani otrzymają link do spotkania po przesłaniu zgłoszenia na adres: sppnpragapln@zdm.waw.pl.

Na wspomniany wyżej adres można też do 17 grudnia wysyłać uwagi do projektów.

ZDM planuje kolejne rozszerzenie strefy płatnego parkowaniaZDM

Konsultacje w sprawie SPPN na Mokotowie i Saskiej Kępie

W przyszłym roku drogowcy chcieliby postawić parkometry również na Saskiej Kępie, Kępie Gocławskiej oraz na części Kamionka. Zachodnią granicę strefy ma wyznaczać dawna rezerwa dla tzw. Trasy Tysiąclecia. Z kolei na lewym brzegu pod kątem rozwoju SPPN są analizowane: Górny Mokotów - na północ od Madalińskiego oraz Dolny Mokotów - na północ od Gagarina i na wschód od Czerniakowskiej. ZDM wskazuje, że oba te obszary znajdują się bardzo blisko centrum i są często wykorzystywane do parkowania bez opłat przez kierowców przyjeżdżających z dalszych części miasta.

Jesienią drogowcy prowadził analizy analogiczne do tych na Pradze Północ. Jeszcze w listopadzie i grudniu chcą zaprezentować mieszkańcom koncepcje zmian. - O konkretnych terminach spotkań, spotkań online i dyżurów telefonicznych na Mokotowie i na Saskiej Kępie poinformujemy w najbliższych dniach - zapowiada Jakub Dybalski, rzecznik ZDM. Dodaje, że spotkania w sprawie Mokotowa powinny odbywać się na przełomie listopada i grudnia, natomiast obszar Saskiej Kępy będzie konsultowany w grudniu. - Wszystko powinno się zakończyć do 19 grudnia - zaznacza.

Jak wylicza Dybalski, w ramach tego podejścia SPPN może powiększyć się o ponad 200 ulic i kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych. Rozszerzenie będzie mniejsze niż tegoroczne wdrażane właśnie na Ochocie i Żoliborzu, ale jednocześnie znacznie większe niż to z poprzedniego roku, obejmujące Pragę Północ i Wolę. - Dokładniej będzie można określić te liczby, po konsultacjach, gdy powstaną gotowe projekty - zapowiada rzecznik.

Przypomnijmy, że od 15 listopada do SPPN dołączy Żoliborz i część Ochoty. Tego samego dnia zaczną też obowiązywać nowe zasady dotyczące abonamentu mieszkańca. Oprócz dotychczasowego abonamentu rejonowego za 30 złotych rocznie będzie można uzyskać także droższą wersję - obszarową. Jej roczny koszt to 600 złotych. Posiadacze będą uprawnieni do parkowania na znacznie większym terenie niż dotychczas oraz w strefach przeznaczonych wyłącznie dla mieszkańców.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl