Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

TVN Warszawa | Ulice

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania na Pradze Północ. Są terminy konsultacji społecznych

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plStrefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego

Na początku przyszłego tygodnia ruszają konsultacje społeczne w sprawie kolejnego rozszerzenia strefy płatnego parkowania na Pradze Północ. Tym razem dotyczą one Szmulowizny i okolic placu Hallera. Drogowcy jeszcze przed końcem roku planują też spotkania dotyczące kształtu strefy na Saskiej Kępie i Mokotowie. Wkrótce ogłoszą terminy.

Do Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego mogą w drugiej połowie 2022 roku dołączyć Szmulowizna i okolice placu Hallera. Te dwa obszary Pragi Północ nie zostały objęte rozszerzeniem strefy we wrześniu ubiegłego roku. Zarząd Dróg Miejskich ma już gotowy projekt zmian. Jego przygotowanie drogowcy poprzedzili analizami w terenie. Przeprowadzili inwentaryzację istniejących miejsc parkingowych i sprawdzali, jak korzystają z nich mieszkańcy i przyjezdni. Kolejnym etapem są konsultacje społeczne.

W trakcie spotkań mieszkańcy będą mogli zapoznać się z koncepcją zmian organizacji ruchu i parkowania oraz zgłaszać uwagi. "Będą mogli również poznać wyniki pomiarów zapełnienia miejsc postojowych i ich rotacji. Chcemy też przybliżyć zasady korzystania ze strefy i możliwości jakie mają osoby mieszkające w strefie płatnego parkowania" - zapowiada ZDM.

Drogowcy uczulają, że konsultacje dotyczą kształtu przyszłej SPPN, a nie tego, czy powinna być wprowadzana. Chodzi o to, że decyzję w sprawie rozszerzenia strefy podejmuje Rada Warszawy. Mieszkańcy mogą jedynie w drodze konsultacji wpływać na to, jak będzie wyglądał przedłożony radnym projekt.  Ze strony ZDM pobrać można plany dotyczące poszczególnych kwartałów ulic.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Terminy konsultacji w sprawie SPPN na Pradze Północ

Pierwsze spotkanie konsultacyjne zaplanowane jest na poniedziałek, 8 listopada. Rozpocznie się o godzinie 18 w Pałacyku Konopackiego przy Strzeleckiej 11/13.

Będą też dwa dyżury konsultacyjne. Dla placu Hallera wyznaczono termin 29 listopada w godz. 15 - 18 w Centrum Wielokulturowym przy Jagiellońskiej 54. W sprawie Szmulowizny będzie można wypowiedzieć się 25 listopada w godz. 15-18 w Domu Sąsiedzkim Moje Szmulki przy Łochowskiej 39.

Na 30 listopada wyznaczono konsultacje telefoniczne. Dyżur będzie trwał od godz. 10 do 14. Należy dzwonić pod numer 572 066 752.

Dla każdego z obszarów odbędą się także konsultacje online. Spotkanie w sprawie placu Hallera odbędzie się 22 listopada w godz. 17 – 19, a dla Szmulowizny: 24 listopada w godz. 17 – 19. ZDM zapowiada, że pierwsze części będą transmitowane w serwisie YouTube. Wówczas pytania będzie można zadawać na czacie. W drugiej części spotkanie przeniesie się na platformę Zoom, gdzie będzie możliwość bezpośredniej dyskusji z urzędnikami. Ta część nie będzie transmitowana. Zainteresowani otrzymają link do spotkania po przesłaniu zgłoszenia na adres: sppnpragapln@zdm.waw.pl.

Na wspomniany wyżej adres można też do 17 grudnia wysyłać uwagi do projektów.

ZDM planuje kolejne rozszerzenie strefy płatnego parkowaniaZDM

Konsultacje w sprawie SPPN na Mokotowie i Saskiej Kępie

W przyszłym roku drogowcy chcieliby postawić parkometry również na Saskiej Kępie, Kępie Gocławskiej oraz na części Kamionka. Zachodnią granicę strefy ma wyznaczać dawna rezerwa dla tzw. Trasy Tysiąclecia. Z kolei na lewym brzegu pod kątem rozwoju SPPN są analizowane: Górny Mokotów - na północ od Madalińskiego oraz Dolny Mokotów - na północ od Gagarina i na wschód od Czerniakowskiej. ZDM wskazuje, że oba te obszary znajdują się bardzo blisko centrum i są często wykorzystywane do parkowania bez opłat przez kierowców przyjeżdżających z dalszych części miasta.

Jesienią drogowcy prowadził analizy analogiczne do tych na Pradze Północ. Jeszcze w listopadzie i grudniu chcą zaprezentować mieszkańcom koncepcje zmian. - O konkretnych terminach spotkań, spotkań online i dyżurów telefonicznych na Mokotowie i na Saskiej Kępie poinformujemy w najbliższych dniach - zapowiada Jakub Dybalski, rzecznik ZDM. Dodaje, że spotkania w sprawie Mokotowa powinny odbywać się na przełomie listopada i grudnia, natomiast obszar Saskiej Kępy będzie konsultowany w grudniu. - Wszystko powinno się zakończyć do 19 grudnia - zaznacza.

Jak wylicza Dybalski, w ramach tego podejścia SPPN może powiększyć się o ponad 200 ulic i kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych. Rozszerzenie będzie mniejsze niż tegoroczne wdrażane właśnie na Ochocie i Żoliborzu, ale jednocześnie znacznie większe niż to z poprzedniego roku, obejmujące Pragę Północ i Wolę. - Dokładniej będzie można określić te liczby, po konsultacjach, gdy powstaną gotowe projekty - zapowiada rzecznik.

Przypomnijmy, że od 15 listopada do SPPN dołączy Żoliborz i część Ochoty. Tego samego dnia zaczną też obowiązywać nowe zasady dotyczące abonamentu mieszkańca. Oprócz dotychczasowego abonamentu rejonowego za 30 złotych rocznie będzie można uzyskać także droższą wersję - obszarową. Jej roczny koszt to 600 złotych. Posiadacze będą uprawnieni do parkowania na znacznie większym terenie niż dotychczas oraz w strefach przeznaczonych wyłącznie dla mieszkańców.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości