Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Ulice

Nowe rondo, droga dla rowerów i przejścia z azylami. Ruszył remont Konstruktorskiej

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budowa ronda na Konstruktorskiej

Skrzyżowanie Konstruktorskiej i Postępu zmieni się w rondo. Drogowcy wybudują przy okazji nową drogę rowerową, przejścia dla pieszych z azylami i zatoki przystankowe. Kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej przez najbliższe trzy miesiące czekają utrudnienia w ruchu.

Drogowcy rozpoczęli w poniedziałek rano budowę ronda przy skrzyżowaniu Konstruktorskiej i Postępu. Za remont odpowiada deweloper, który na sąsiedniej działce buduje osiedle mieszkaniowe. Nadzór nad inwestycją sprawuje Zarząd Dróg Miejskich, który wyjaśnia, co i dlaczego zmieni się w tej okolicy.

Jednym z powodów przebudowy jest nietypowy kształt skrzyżowania. Dotychczas przypominało ono literę T, a droga z pierwszeństwem przebiegała po łuku. "Pierwszeństwo mają ci, którzy poruszają się ulicą Postępu oraz ulicą Konstruktorską od strony zachodniej. W efekcie trudniej z włączeniem się do ruchu mają jadący od wschodu, a więc od ulicy Wołoskiej. Wiąże się to z powstałym w ostatnich latach mieszkaniami w najbliższej okolicy i zwiększonym z tego powodu ruchem - codziennie poruszają się tu tysiące kierowców, pieszych i rowerzystów" - zwraca uwagę ZDM. 

Budowa ronda ma więc usprawnić przejazd kierowcom jadącym od strony Wołoskiej w głąb Konstruktorskiej lub skręcającym w Postępu. Jezdnie w rejonie skrzyżowania pozostaną jednopasmowe, będą jednak nieco węższe. ZDM tłumaczy, że taka infrastruktura ma wymusić ostrożniejszą jazdę i poprawić bezpieczeństwo pieszych.

W ramach prac powstanie dodatkowo jeszcze jedno przejście dla pieszych, co oznacza, że zebry pojawią się przy każdym z trzech wlotów ronda. Dodatkową ochronę mają też zapewnić azyle pomiędzy jezdniami. Projekt inwestycji zakłada też budowę trzech zatok przystankowych. "Pierwsza zostanie utworzona po wschodniej stronie ulicy Postępu za wjazdem na teren powstającego budynku, a dwie na ulicy Konstruktorskiej za zjazdami z ronda" - podaje ZDM.

Dodatkowo wykonawca zbuduje też drogę dla rowerów po południowej stronie Konstruktorskiej - chodzi o odcinek pomiędzy nowym rondem a skrzyżowaniem z Racjonalizacji. Przewidziano też przejazd rowerowy przez ulicę Postępu oraz fragment ścieżki w kierunku wschodnim, by spiąć nowy ciąg z drogą rowerową na Wołoskiej, która powstanie w ramach budżetu obywatelskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO 

Projekt nowej organizacji ruchu na KonstruktorskiejZDM

Zamknięte skrzyżowanie

Prace przy skrzyżowaniu mają trwać około trzech miesięcy. Ratusz wyjaśniał w ubiegłym tygodniu, że na długość prac wpływa konieczność przebudowy infrastruktury podziemnej przed budową ronda. Kierowcy muszą liczyć się z zamknięciem skrzyżowania Konstruktorskiej z Postępu na czas przebudowy. Mają do wyboru dwa objazdy: z Domaniewskiej mogą jechać w lewo do Suwak i Racjonalizacji albo skręcić w prawo w stronę Wołoskiej.

"W rejonie prac obowiązywać będzie zakaz parkowania. Wystąpią także utrudnienia w ruchu pieszym. Przejście będzie możliwe wyłącznie jedną stroną ulicy. Przejście dla pieszych przez ulicę Postępu przy ulicy Konstruktorskiej zostanie zawężone do połowy swojej dotychczasowej szerokości" - ostrzegał ratusz.

Objazd zamkniętego skrzyżowania Konstrukorskiej i PostępuUrząd m.st. Warszawy

Autobusy zmieniły trasy

Zarząd Transportu Miejskiego ostrzegał, że 21 czerwca wszystkie autobusy linii 136 i 308 oraz nocne N33, N36 i N86 kursują trasami objazdowymi. Objazd autobusu linii 136 w kierunku pętli Cynamonowa poprowadzono ulicami: Żwirki i Wigury - Woronicza - Wołoską - Rzymowskiego do Cynamonowej. Natomiast w kierunku pętli Młynów autobusy pojadą trasą: Rzymowskiego - Wołoską - Domaniewską - Suwak - Konstruktorską - Racjonalizacji - Woronicza - Żwirki i Wigury.

Linia 308 w porannym szczycie komunikacyjnym pojedzie w kierunku pętli Metro Wierzbno trasą: Domaniewska Office Park - Domaniewska - Wołoska - Woronicza - Metro Wierzbno. W popołudniowym szczycie w kierunku pętli Park Postępu 308 pojedzie trasą: Królikarnia - Woronicza - Wołoska - Domaniewska - Park Postępu. Poranna trasa w kierunku Domaniewska Office Park i popołudniowa w kierunku Metro Wierzbno nie zmienią się.

Trasy nocnych przygotowano w następujący sposób: - N33 w kierunku pętli Zajezdnia Woronicza: Dw. Centralny - aleja Wilanowska - Wołoska - Domaniewska - Suwak - Konstruktorska - Racjonalizacji - Woronicza - Zajezdnia Woronicza; - N36: Dw. Centralny - al. Niepodległości - Woronicza - Wołoska - Domaniewska - Modzelewskiego - Bokserska; - N86 w kierunku pętli Os. Kabaty: Dw. Centralny - … - aleja Niepodległości - Woronicza - Racjonalizacji - Konstruktorska - Suwak - Domaniewska - Modzelewskiego - Os. Kabaty. Wybrane kursy w kierunku pętli Dw. Centralny pojadą trasą : Os. Kabaty - Modzelewskiego - Domaniewska - Suwak - Konstruktorska - Racjonalizacji - Woronicza - aleja Niepodległości - Dw. Centralny.

W czasie prac autobusy nie podjadą na przystanki: Racjonalizacji 01, Stolbud 01 oraz Konstruktorska 06.

Informowaliśmy też o planach przebudowy skrzyżowania Przyczółkowej z Vogla i Branickiego:

Skrzyżowanie Przyczółkowej z Vogla i Branickiego zostanie przebudowaneTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM