Odliczanie do Marszu Miliona Serc. Co trzeba wiedzieć o niedzielnym zgromadzeniu

Autor:
mg/
tam
Źródło:
tvnwarszawa.pl
W niedzielę ogromne utrudnienia w stolicy
W niedzielę ogromne utrudnienia w stolicy TVN24
wideo 2/12
TVN24W niedzielę ogromne utrudnienia w stolicy

W niedzielę w południe rozpocznie się Marsz Miliona Serc, który przejdzie ulicami stolicy. Organizatorzy spodziewają się wielu tysięcy ludzi. W tym dniu komunikacja miejska będzie kursowała częściej. W związku z przemarszem nie będzie można parkować samochodów w niektórych miejscach oraz poruszać się poszczególnymi ulicami. Tego dnia w Warszawie - według prognoz - ma nie padać. Co jeszcze trzeba wiedzieć o niedzielnym marszu?

- Ta trasa jest gotowa na przyjęcie miliona uczestników - mówił w czwartek generał Michał Domaradzki, szef stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. I dodawał: - Cała trasa marszu objęta jest monitoringiem miejskim. Zarówno na początku trasy przemarszu, jak i na końcu kolumny zgromadzenia będą karetki pogotowia, a na trasie patrole medyczne. Sam organizator zabezpieczył na ten cel ponad tysiąc osób służby porządkowej, aby komunikować się z uczestnikami zgromadzenia i dbać o właściwy jego przebieg. W rejonie miejsca startu będą wystawione zapory antyterrorystyczne. Dbamy o to, żeby wszyscy, którzy przyjadą na marsz, czuli się w Warszawie bezpiecznie.

Trwają ostatnie przygotowania do Marszu Miliona Serc. "Nie ma takiej siły, która mogłaby zatrzymać dobro i prawdę"
Trwają ostatnie przygotowania do Marszu Miliona Serc. "Nie ma takiej siły, która mogłaby zatrzymać dobro i prawdę"Paulina Chacińska/Fakty po Południu TVN24

1. Miejsce początkowe i końcowe. Godzina rozpoczęcia i końca Marszu Miliona Serc

  • Marsz Miliona Serc rozpocznie się w samo południe na rondzie Dmowskiego;
  • uczestnicy przejdą ulicą Marszałkowską do Świętokrzyskiej, po dojściu do ronda ONZ skręcą w aleję Jana Pawła II i przejdą do ronda Radosława;
  • zakończenie zgromadzenia zaplanowane jest na godzinę 16.
Trasa Marszu Miliona SercUM Warszawa

W zależności od liczby uczestników policja może zdecydować o zamknięciu ulic, którymi przejdzie marsz, a także dróg poprzecznych - w tym m.in. Alej Jerozolimskich, Prostej, alei "Solidarności" czy Słomińskiego.

2. Zmiany w organizacji ruchu

Pierwsze zmiany w ruchu zostaną wprowadzone już w sobotę, 30 września. Od godziny 12 nieczynny będzie przystanek Centrum 06, zlokalizowany w Alejach Jerozolimskich za rondem Dmowskiego, w stronę Dworca Centralnego. W zastępstwie zostanie uruchomiony tymczasowy przystanek za przejściem dla pieszych. Z tego powodu zostanie wyłączonych z parkowania kilka miejsc postojowych.

W niedzielę, o godzinie 9, zostanie zamknięta ulica Marszałkowska - na odcinku od ronda Dmowskiego do ulicy Złotej. Kierowcy jadący Alejami Jerozolimskimi na rodzie Dmowskiego pojadą prosto lub skręcą w stronę placu Konstytucji. Z kolei nadjeżdżający stamtąd na rondzie skręcą - w lewo lub w prawo - w Aleje Jerozolimskie. Podobnie z drugiej strony wyłączonego odcinka.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: W niedzielę przez Warszawę przejdzie Marsz Miliona Serc

Kierowcy jadący Marszałkowską od strony placu Bankowego na skrzyżowaniu ze Świętokrzyską skręcą wyłącznie w prawo, w kierunku Emilii Plater. Natomiast jadący Świętokrzyską przejadą prosto lub skręcą w Marszałkowską, ale tylko w stronę Królewskiej. Na Marszałkowską nie będzie można również wyjechać z tunelu na ulicy Złotej.

W niedzielę, 1 października, autobusy będą kursowały Traktem Królewskim. Tego dnia wyjątkowo nie będzie deptaka dla spacerowiczów na Krakowskim Przedmieściu. Autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 180, 222, 503, 518 pojadą w tym rejonie trasami podstawowymi.

3. Dodatkowe miejsca postojowe dla autokarów, które przyjadą do stolicy

Organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji. Do Warszawy uczestnicy przyjadą m.in. autokarami. Z myślą o nich przygotowano dodatkowe miejsca postojowe - zarówno na początku, jak i na końcu trasy przemarszu.

Od godziny 8 do 13 zostanie zamknięty plac Konstytucji wraz z ulicami prowadzącymi do niego. To właśnie tam będą zatrzymywały się autokary, którymi przyjadą uczestnicy wydarzenia. Zamknięta zostanie jezdnia ulicy Waryńskiego prowadząca od ronda Jazdy Polskiej w stronę placu. Na rondzie kierowcy zjadą na jedną z jezdni Trasy Łazienkowskiej lub na ulicę Waryńskiego w kierunku Mokotowa. Auta nie wjadą w ulicę Marszałkowską także od strony placu Zbawiciela. Kierowcy jadący Marszałkowską od strony ronda Dmowskiego, a także Piękną i Koszykową, nie pojadą w stronę Waryńskiego.

Podobne zmiany organizatorzy szykują na drugim końcu trasy. Na ulicy Popiełuszki zorganizowany zostanie postój dla autokarów odbierających uczestników zgromadzenia po jego zakończeniu. Droga ta będzie zamknięta na całej długości, od Słowackiego do placu Grunwaldzkiego, od godziny 13 do 20. Kierowcy nie wjadą na nią ani z placu Kuronia, ani ulicy Słowackiego.

4. Gdzie nie będzie można parkować?

W niedzielę, 1 października, na ulicach, którymi przejdzie Marsz Miliona Serc, zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się i postoju - także na wyznaczonych miejscach postojowych - wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Ograniczenia nie będą dotyczyły aut organizatora i pojazdów z przepustkami.

Zakaz obejmie parking na placu Konstytucji, a także ulice: Marszałkowską (od placu Zbawiciela do placu Konstytucji i przy budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Świętokrzyską (po obu stronach, na odcinku od Marszałkowskiej do ronda ONZ), aleję Jana Pawła II (po obu stronach, na odcinku od ronda ONZ do ronda Radosława), Nowowiejską (od Waryńskiego do placu Zbawiciela), Waryńskiego (na jezdni w stronę centrum, od przystanku Metro Politechnika 14 do placu Konstytucji), Wawelską (za przystankiem Aleja Wielkopolski 01) oraz Popiełuszki (po obu stronach, na całej długości).

5. Co z komunikacją miejską?

W niedzielę od około godziny 9 do 19 metro i tramwaje będą kursowały częściej, a do obsługi linii będą skierowane dodatkowe pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego.

Pociągi metra przyjadą na stacje tak jak w dzień powszedni w godzinach szczytu, czyli na linii M1 co 2 minuty 20 sekund, a M2 - co 2 minuty i 50 sekund. Tramwaje będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy.

Na ulice wyjedzie blisko 100 autobusów i 60 tramwajów więcej niż zwykle w niedzielę. Dojechać będzie można także Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi. Na ten dzień wprowadzono wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego.

Na trasy wyjadą dodatkowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej: linii S1 (Otwock-Pruszków przez Warszawę Centralną), S20 (w godzinach porannych Sulejówek-Warszawa Zachodnia i popołudniowych Warszawa Zachodnia-Sulejówek Miłosna, przez Warszawę Centralną), S3 (w godzinach popołudniowych Warszawa Gdańska-Legionowo) i S30 (w godzinach porannych Legionowo-Warszawa Zachodnia). Linie SKM będą obsługiwane dłuższymi składami.

Przez cały dzień autobusy linii 178, 409 i 520 będą kursowały na skróconych trasach.

Po zamknięciu dla ruchu rejonu placu Konstytucji oraz ulicy Waryńskiego, a także odcinka Marszałkowskiej na trasy objazdowe w al. Jana Pawła II zostaną skierowane tramwaje linii 4, 15, 18 i 35. Autobusy linii 107, 117, 118, 127, 131, 151, 158, 222, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522 i 525 także pojadą zmienionymi trasami.

Kolejne zmiany w kursowaniu WTP zostaną wprowadzone po wyłączeniu z ruchu ulic na trasie przemarszu. Wówczas niemożliwy będzie także przejazd ulicami poprzecznymi. Na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 107, 111, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 157, 158, 160, 174, 175, 180, 190, 222, 500, 502, 507, 514, 517, 519, 521, 522, 525 oraz tramwaje linii 10, 28, 35, i 73.

Trasy linii 1, 4, 7, 9, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 24, 26 i 33 zostaną podzielone na dwie części.

6. Gdzie zostawić samochód?

Miasto zachęca, by samochody zostawiać pod domami, na obrzeżach miasta i parkingach P+R, które są publiczne i niestrzeżone, czynne siedem dni w tygodniu, w godzinach od 4.30 do 2.30. Na wybranych można też parkować całą dobę.

Adresy parkingów i szczegóły można sprawdzić na stronie warszawa19115.pl>>

7. Jaka pogoda w niedzielę podczas Marszu Miliona Serc?

Niedziela w Warszawie początkowo zapowiada się pochmurno z przejaśnieniami, a po południu wypogodzi się. Synoptycy na ten dzień nie prognozują opadów deszczu. Termometry w najcieplejszej chwili dnia wskażą 18 stopni Celsjusza. 

Czytaj więcej w TVN METEO: Marsz przejdzie przez Warszawę. Jaka będzie pogoda

7. Na ulicach pojawią się informatorzy

W niedzielę pasażerom będą pomagali informatorzy Warszawskiego Transportu Publicznego. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu, pomogą przy korzystaniu z biletomatów. Na warszawskich ulicach będą pracowali także instruktorzy nadzoru ruchu. Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej będzie można sprawdzić na stronie internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego i w mediach społecznościowych WTP w godzinach 8-18 w relacji na żywo.

Fundacja "My Obywatele Unii Europejskiej" zachęca do wzięcia udziału w Marszu Miliona Serc
Fundacja "My Obywatele Unii Europejskiej" zachęca do wzięcia udziału w Marszu Miliona SercFundacja "My Obywatele Unii Europejskiej"

Autor:mg/ tam

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Porzycki/Abaca/PAP

Pozostałe wiadomości

Od niedzieli zmienią się rozkłady jazdy pociągów. Powróci połączenie na odcinku Otwock-Warszawa, na trasie pojawi się nowy przystanek Warszawa Grochów, a przystanek Warszawa Olszynka Grochowska zostanie przywrócony. Z kolei pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej dojadą do Milanówka.

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Zmiany w rozkładach pociągów podmiejskich. Inne godziny kursowania, zmiana liczby połączeń

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

W wieku 94 lat zmarł Wiesław Newecki "Kogut". Był łącznikiem w czasie powstania warszawskiego, miał wtedy 14 lat. Jest jednym z pomysłodawców hejnału warszawskiego, melodii upamiętniającej poległych w obronie stolicy Polaków. Jest ona grana od 2006 roku z Zamku Królewskiego.

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Nie żyje Wiesław Newecki, uczestnik powstania i pomysłodawca hejnału warszawskiego

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Warszawy w sprawie Strefy Czystego Transportu, czyli strefy wykluczenia trafił do wojewody mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego - poinformowała w mediach społecznościowych szefowa warszawskich struktur PiS posłanka Małgorzata Gosiewska.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli, 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład pociągów. Będą zmiany w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ten kierowca jechał o 60 kilometrów na godzinę za szybko. Poza mandatem i punktami karnymi czeka go jeszcze wizyta w sądzie, gdzie odpowie za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów. O sprawie informuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

60-latek odpowie za nakłanianie małoletniej do utrwalania treści pornograficznych z jej udziałem i przesyłania mu nagich zdjęć - informuje stołeczna policja. Mężczyzna odpowie też za groźby upublicznienia materiałów intymnych oraz przesyłania jej filmów ze swoim udziałem.

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku, 8 grudnia, będą prowadzone prace drogowe w trzech dzielnicach. Utrudnienia wystąpią na Pradze Południe, Mokotowie i we Włochach.

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Pożar w szpitalu położniczym przy Inflanckiej w Warszawie. Paliło się w jednej z łazienek. W tym samym miejscu strażacy interweniowali dwa dni temu.

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z dziećmi w reniferowych czapeczkach pociągnęli za wielką wajchę. I na placu Zamkowym rozbłysła warszawska choinka.

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Na lotnisko w Modlinie będzie można dojechać koleją. Kolejarze podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii między stacją Modlin a portem lotniczym. Dokumentacja ma powstać do końca 2025 roku, budowa ma ruszyć "w kolejnych latach".

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku pożaru mieszkania w Markach pod Warszawą zginęła kobieta. Śledczy wyjaśniają przyczyny zdarzenia.

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl