Od wtorku, 6 września, rozpocznie się kolejna część prac związanych z przemianą placu Trzech Krzyży i jego okolic. Drogowcy zamkną wschodnią część placu, a kierowcy będą poruszać się jedną jezdnią w obu kierunkach. Zmienią się też trasy niektórych autobusów.
W ostatni weekend sierpnia warszawscy drogowcy ułożyli nową nawierzchnię na rondzie de Gaulle'a i Nowym Świecie. Był to początek zapowiadanej przemiany placu Trzech Krzyży. Plany obejmują obszar od Smolnej aż do Alej Ujazdowskich. Na zmianach zyskają przede wszystkim cykliści i piesi. Układ tras rowerowych w Śródmieściu zostanie uzupełniony o kluczowy element. Nowe drogi i pasy rowerowe na placu zapewnią połączenie istniejącej infrastruktury dla cyklistów w Alej Ujazdowskich aż do Nowego Światu.
Poprawi się także bezpieczeństwo pieszych i wygoda pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego. Mniej więcej pośrodku placu, po południowej stronie kościoła św. Aleksandra, pojawi się sygnalizacja świetlna, a przejście dla pieszych zyska azyle. Z kolei na wysokości Instytutu Głuchoniemych powstanie nowy przystanek autobusowy, który zastąpi dotychczasowe, rozrzucone po wschodniej stronie placu. Dzięki temu pasażerowie będą mogli odjechać z jednego wspólnego przystanku w kierunku północnym.
Utrudnienia dla kierowców i pieszych
We wtorek, 6 września, około godz. 10 drogowcy zamkną wschodnią część placu z jezdnią po stronie Instytutu Głuchoniemych. Wygrodzony będzie także teren wokół kościoła św. Aleksandra oraz parking po północnej stronie placu (trójkątny skwer). Ruch samochodowy zostanie skierowany na drugą – zachodnią jezdnię (po stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii). Kierowcy będą poruszać się nią w obu kierunkach. Wyłączony z ruchu zostanie także fragment pl. Trzech Krzyży pomiędzy Nowym Światem i Bracką.
Wyznaczony zostanie lewoskręt, pozwalający kierowcom pojechać z Nowego Światu w ulicę Książęcą w dół. Drugi pas ulicy będzie prowadził na wprost. Wyjazd z Książęcej na plac możliwy będzie wyłącznie w prawo (w Nowy Świat) lub w lewo (na plac w stronę Alej Ujazdowskich).
Na ulicy Wiejskiej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy pomiędzy ulicą Frascati a Wiejską. Na tym odcinku będzie obowiązywał też zakaz zatrzymywania się. Parkowanie zostanie dopuszczone wyłącznie na wyznaczonych do tego miejscach. Obowiązywać będzie nakaz skrętu z ulicy Wiejskiej w Prusa i z Prusa w Wiejską.
Na ulicy Hożej, przy samym wjeździe na plac, wygrodzony zostanie prawy pas jezdni. Z drugiego będzie można skręcić wyłącznie w ulicę Mokotowską.
Kierowcy nie pojadą z placu Trzech Krzyży w ulicę Mokotowską ani w kierunku ulicy Wiejskiej.
Piesi będą mogli swobodnie poruszać się dookoła placu. Większość chodników nie zostanie wygrodzona. Wyjątkiem będzie trotuar na trójkątnym skwerze. W konsekwencji zlikwidowane zostaną przejścia dla pieszych prowadzące do tego chodnika od strony ministerstwa i przy kościele. Pozostawione zostanie przejście w poprzek placu – na miejscu istniejącego. Drogowcy przez cały czas prac zapewnią także dojście do kościoła.
Drogowcy zakończą prace na wschodniej części placu w listopadzie. Potem przeniosą się z robotami na drugą, zachodnią stronę. Wszystkie prace zakończą się na początku 2023 roku.
Zmiana tras autobusów
Zmienią się trasy linii 108, 109, 127, 155, 518 oraz N33, N83.
Autobusy linii 108 nie będą podjeżdżały ulicą Książęcą do pl. Trzech Krzyży. Kursy będą zaczynać i kończyć się na L. Kruczkowskiego na przystanku KSIĄŻĘCA 02.
Pojazdy linii 109, 155, 127, N33 i N83 w kierunkach Torwar, Zajezdnia Woronicza, PKP Piaseczno i Browarna pojadą Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem i ulicą Książęcą.
Autobusy linii 518 nie dojadą do pl. Trzech Krzyży tylko z Nowego Światu skręcą w Aleje Jerozolimskie, potem w ulicę Marszałkowską i zakończą trasę na przystanku CENTRUM 02. W kierunku NOWODWORY do swojej trasy pojadą ulicami Marszałkowską i Świętokrzyską.
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl