Nietypowe znaleziska ze stołecznych ulic, w tym trumna

Porzucona na przystanku trumna

Porzucona na przystanku trumna
Problem z segregowaniem śmieci
Źródło: TVN24

Pralka, dywan, kanapa, kołdry czy drewniana trumna. Na takie nietypowe znaleziska natrafiali kontrolerzy stołecznego Zarządu Oczyszczania Miasta. Porzucone rzeczy znajdowały się na chodnikach, ale także na przystankach autobusowych.

Kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM) podczas codziennej pracy sprawdzają, jak zarządcy terenów wywiązują się z obowiązku utrzymania czystości. Ich wspólne patrole ze Strażą Miejską interweniują, gdy zauważą nieprawidłowości w zakresie porządku i bezpieczeństwa. To najczęściej porzucone śmieci oraz uszkodzenia infrastruktury, jak zbite szyby w wiatach czy połamane ławki. Zdarzają się jednak niestandardowe odpady.

"Udałoby się umeblować niejedno mieszkanie"

"Z przedmiotów pozostawionych na chodnikach i przystankach dałoby się umeblować niejedno mieszkanie. Były wśród nich fotele i kanapy, skrzydło drzwi oraz sprzęty AGD takie jak pralka, terma czy zamrażarka. Nie zabrakło też dodatków do wnętrz – dywanów i wykładzin, materacy czy kołder" - wymienia w komunikacie ZOM.

Kołdry na przystanku
Kołdry na przystanku
Źródło: ZOM

Niektóre znaleziska można jednak zaliczyć do kategorii wandalizmu. Kontrolerzy wielokrotnie natrafiali na komercyjne hulajnogi i miejskie rowery na dachach wiat czy ustawione na ulicznych koszach. "Jednak najbardziej nietypowym przedmiotem, który na długo zapadł w naszą pamięć była pozostawiona na przystanku… drewniana trumna" - przyznają. W środku był manekin.

ZOBACZ: Nie będzie pojemników na odzież w altanach. Jest inny pomysł.

Porzucona na przystanku trumna
Porzucona na przystanku trumna
Źródło: ZOM

Jeśli zagrażające bezpieczeństwu zanieczyszczenie znajduje się na terenach, które podlegają ZOM, do akcji wkraczają grupy interwencyjnego sprzątania. To pracownicy, którzy reagują m.in. w przypadku zabrudzonych chodników, rozbitych szyb w wiatach, a także przy nielegalnych ogłoszeniach i pseudograffiti na przystankach.

Natomiast działające całodobowo Pogotowie Porządkowe ZOM zajmuje się sprzątaniem niebezpiecznych i nagłych zanieczyszczeń z ulic, takich jak pozostałości po wypadkach, płyny, które wyciekły z pojazdów czy zgubione ładunki.

Gdzie wyrzucać gabaryty?

Odpady wielkogabarytowe, jak meble czy materace, zużyte urządzenia RTV i AGD, a także pozostałości po remoncie można oddawać do PSZOK-ów, a także mobilnych punktów selektywnej zbiórki. W wyznaczonych terminach są również odbierane przez operatorów, którzy obsługują przydomowe śmietniki.

Jeśli mieszkańcy zauważą miejsce, które wymaga posprzątania, mogą zgłosić jego lokalizację do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, a stamtąd zostanie przekazane do odpowiedniego zarządcy odpowiedzialnego za sprzątanie terenu.

Czytaj także: