Wymyślili ją za Starzyńskiego, planowali w PRL. Zamiast Trasy Tysiąclecia ma być rowerostrada

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Trasa Tysiąclecia - wizualizacje zagospodarowania przestrzeni

Nie będzie szerokiej, wielopasmowej arterii między blokami, której budowa wymusiłaby burzenie praskich kamienic. Miasto proponuje drogę rowerową, linię tramwajową, a wszystko to otoczone zielenią i placykami. Ratusz rozpoczyna konsultacje w sprawie nowego kształtu Trasy Tysiąclecia.

Pierwsze szkice arterii w tej części Pragi powstały jeszcze przed wojną. W PRL przyszłą ulicę ochrzczono imieniem Trasy Tysiąclecia i zaplanowano jako odcinek szybkiego ruchu dla samochodów. Miał przecinać gęsto zabudowaną tkankę prawobrzeżnej Warszawy, tuż pod oknami bloków i kamienic, a sama budowa niezbędnych estakad wiązałaby się z koniecznością wyburzenia niektórych z nich. "Koncepcja ta po latach okazuje się być przestarzała i nieprzystająca do potrzeb współczesnego miasta" - ocenił właśnie stołeczny ratusz.

Droga rowerowa zamiast szerokiej jezdni

Co więc proponuje miasto zamiast szerokiej arterii dla samochodów? W ramach prac nad nowym studium Warszawy Biuro Architektury zaprezentowało koncepcję zagospodarowania rezerwy terenowej Trasy Tysiąclecia. Autorem wizualizacji jest pracownia architektoniczna TŁO Michał Sikorski. Z planowanej szerokiej jezdni autorzy koncepcji pozostawili jedynie krótki fragment, po jednym pasie w obu kierunkach, od Żupniczej do Kijowskiej, który będzie przebiegać w tunelu przy Dworcu Wschodnim. Dojazd będzie możliwy również od ulicy Lubelskiej, Berka Joselewicza i Bliskiej. Jak wskazali autorzy, droga będzie miała charakter lokalny i będzie stanowić uzupełnienie dla ulicy Targowej.

Na całym analizowanym odcinku w śladzie Trasy Tysiąclecia ma za to powstać droga rowerowa, nazwana przez urzędników rowerostradą. Jej przebieg zaplanowano od Jeziora Kamionkowskiego do alei "Solidarności". Przetnie Grochowską, Mińską, tunelem przejdzie pod torami kolejowymi i dalej przez Kijowską, tuż obok zajezdni tramwajowej, Kawęczyńską, Radzymińską, Białostocką do alei "Solidarności". "Droga ta ma charakter rowerostrady, która czasami dostosowuje się do lokalnej zabudowy i rozwiązań przestrzennych istniejących pasów drogowych z uwagi na prowadzenie jej w gęstej zabudowie. Rowerostrada projektowana jest w nawierzchni o kolorze niebieskim, aby wyróżniała się od pozostałych ścieżek rowerowych" - zaznaczono w koncepcji. Wzdłuż zaplanowanej drogi rowerowej miałyby powstać tzw. placyki Tysiąclecia wraz z małą architekturą.

Placyk Tysiąclecia - wizualizacjaUrząd m.st. Warszawy, TŁO Michał Sikorki architekt

Nowa linia tramwajowa

Ciekawym rozwiązaniem jest również proponowana linia tramwajowa, która połączy torowisko na Grochowskiej z tym w ciągu Kijowskiej. Na planowanym odcinku torów autorzy koncepcji zaproponowali dwie pary przystanków - przed Żupniczą i przed Dworcem Wschodnim od strony południowopraskiej oraz jeden przystanek przy skręcie z planowanej trasy w Grochowską. Zarówno na węźle Kijowskiej, jak i Grochowskiej, zaplanowano pełen układ relacji skrętnych. "Dodatkowo węzeł w ul. Kijowskiej będzie umożliwiał przyszłą, ewentualną rozbudowę trasy tramwajowej w ul. Kijowskiej w kierunku wschodnim – w kierunku ul. Zabranieckiej" - wskazano w studium.

Ponadto, jak wskazują autorzy koncepcji, wzdłuż trasy rowerowej projektowane są liczne nasadzenia drzew "tworzące ciągłość przyrodniczą pomiędzy Parkiem Skaryszewskim a proponowanym Parkiem linowym wzdłuż alei "Solidarności", który pojawiłby się nad wkopanymi torami linii kolejowej Warszawa Wileńska-Wołomin".

Wzdłuż Trasy Tysiąclecia planowana jest również nowa zabudowa. Na południe od alei "Solidarności" projektowane jest uzupełnienie tkanki miejskiej zabudową kwartałową mieszkaniowo-usługową oraz wspomnianym parkiem linearnym. Dalej na południe, na wysokości ulic Radzymińskiej i Kawęczyńskiej przecinają się ze sobą dwie siatki ulic, tworząc skrzyżowania pod ostrymi kątami. Planiści zakładają, że zabudowa na tym obszarze będzie delikatnie uzupełniana pierzejową zabudową mieszkaniową. Pomiędzy projektowanymi torami tramwajowymi a istniejącymi wysokimi blokami (al. Tysiąclecia) i punktowcami (ul. Bliska) projektowane są małe punktowce z usługami dla okolicznych mieszkańców. Z kolei w okolicach Dworca Wschodniego mają powstać większe kubatury z powierzchniami biurowymi oraz usługami o charakterze ponadlokalnym.

Rozpoczynają się konsultacje

Urzędnicy zapraszają warszawiaków, a szczególnie mieszkańców Szmulowizny i Kamionka, do konsultacji społecznych, które rozpoczną się we wtorek, 12 kwietnia, o godzinie 17 od spotkania on-line. Można będzie w nim uczestniczyć na kanale YouTube oraz na platformie ZOOM. Kolejnym etapem będą spotkania konsultacyjne, które odbędą się w czwartki w godzinach od 16 do 19. 21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Kawęczyńskiej 2 oraz 28 kwietnia w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274, sala 305.

Na tysiąclecie Państwa Polskiego

Szeroka trasa, która miała połączyć dwie stołeczne Pragi, zyskała swoją nazwę, gdy w latach 60. XX wieku obchodzono jubileusz tysiąclecia Państwa Polskiego. W 1969 roku, w uchwale Rady Narodowej m. st. Warszawy określono jej przebieg pomiędzy ulicą Starzyńskiego na Pradze Północ w rejonie ronda Żaba do Wału Miedzeszyńskiego na Pradze Południe. Wzdłuż niej zaplanowano wiele budynków. Ostatecznie z estakad, tuneli i wiaduktów nic nie wyszło. A jedynym budynkiem, który powstał przy zaplanowanej trasie, jest dziesięciopiętrowy blok mieszkalny, któremu przypisano adres Aleja Tysiąclecia 151.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o porozumieniu pomiędzy ratuszem a PKP w sprawie budowy tunelu pod Dworcem Wschodnim:

Aktywiści domagają się interwencji w sprawie połączenia drogowego między dzielnicami
Aktywiści domagają się interwencji w sprawie połączenia drogowego między dzielnicamiMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy, TŁO Michał Sikorki architekt

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl