Historyczny bruk i stare tory na placu Trzech Krzyży. Miasto i konserwator zdecydowali o ich przyszłości

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek o zmianach na placu Trzech Krzyży
Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek o zmianach na placu Trzech Krzyży Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek o zmianach na placu Trzech Krzyży Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Odkryte podczas remontu placu Trzech Krzyży przedwojenne tory i bruk zostaną ponownie przykryte asfaltem. Ale, jak zapewniają urzędnicy, zostaną one zinwentaryzowane i zabezpieczone, by można było je wykorzystać w przyszłości. W tym lub innym miejscu. Dobrą wiadomością, którą przekazano w czwartek było to, że przybędzie zieleni.

Odsłonięty kilka tygodni temu bruk zachwycił wielu warszawiaków. W przestrzeni publicznej pojawiły się głosy, by go ocalić i przywrócić torowisko, a w dalszej perspektywie także tramwaj. Prace budowlane wstrzymano. W czwartek zwołano konferencję prasowa w sprawie przyszłości placu. Nie będzie taki, jak wymarzyli sobie miłośnicy przedwojennej Warszawy i fani komunikacji szynowej.

Przybędzie zieleni na placu Trzech KrzyżyUM Warszawy

Na razie przykryją asfaltem

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski nie pozostawił wątpliwości, że bruk nie jest dostosowany do tego, by jeździła po nim komunikacja miejska. - Decyzja o tym, żeby ten bruk zinwentaryzować, zabezpieczyć, zalać z powrotem asfaltem wydaje się jedyną słuszną. W innym przypadku sami użytkownicy mieliby dosyć niebezpieczne warunki do korzystania z tego bruku - argumentował podczas czwartkowej konferencji prasowej. Podkreślił, że w wielu miejscach bruk jest śliski, a przede wszystkim "nie ma nośności, żeby jakikolwiek ruch mógł się po nim odbywać". - A chyba nikt nie wyobraża sobie placu Trzech Krzyży bez komunikacji publicznej - przekonywał.

Żywotność przyjętego "rozwiązania asfaltowego" ocenił na około siedem lat. - Co powoduje, że do placu będzie można wrócić około 2030 roku - dodał.

Opisał, że teraz drogowcy zajmują się jego inwentaryzacją, żeby "kolejni wykonawcy w przyszłości mieli wszystko rozpisane i wiedzieli, co jest pod ziemią". - Jeszcze większym problemem niż to, co historycznie skrywa ziemia, są wszystkie instalacje podziemne, które w czasach słusznie minionych układano z dużą swobodą i lekkością (…) kompletnie niezgodnie z tym, jak te sieci zostały ułożone - opowiadał.

Podkreślił, że zaskoczeniem nie jest fakt, że odkryto starą kostkę, ale to w jak dobrym stanie się zachowała i że jest jej tak dużo. - To jest coś, co nas zaskoczyło. Taki jest urok pracy w Śródmieściu. To jest tkanka historyczna, gdzie nie wszystko jest zinwentaryzowane - zauważył.

Zabezpieczą warstwą ochronną

Także prof. Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków przyznał, że bruk jest "bardzo delikatny i nieodporny na bardzo ciężkie samochody". Dlatego nie można go zostawić w miejscu, którym się obecnie znajduje. Ale zostanie zabezpieczony warstwą ochronną.

- Pod względem konserwatorskim jest to bardzo istotne. Przyjęte rozwiązania niczego nie niszczą, ale zachowują i pozwalają do tego wrócić. Zrezygnowaliśmy z tego, co stosowano w ubiegłych latach, a więc (gdy) każda kolejna nawierzchnia niszczyła częściowo nawierzchnię spod niej i bruk - przekazał. Podkreślił, że po raz pierwszy "mamy do czynienia z bardzo starannym zabezpieczeniem".

Zapewnił przy tym, że kończą się prace koncepcyjne nad "nowym obrazem" placu Trzech Krzyży, które pogodzą "nowoczesność z przeszłością". - Bardzo chcemy, aby na tym placu było więcej zieleni, aby plac był przyjazny mieszkańcom, a jednocześnie wszystkie wartościowe elementy zabytkowe zostały zachowane - zapowiedział. Efekt tych prac ma dać odpowiedź, jak plac może w przyszłości wyglądać.

Równe chodniki i jezdnie

Robotnicy mają niebawem wrócić na plac budowy. Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek podkreślił, że główny cel metamorfozy to przywrócenie równych chodników dla pieszych i jezdni dla kierowców.

- Ponadto w centralnej części placu stworzymy bezpieczne przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną i azylami. Wreszcie pasażerowie komunikacji miejskiej zyskają wygodny przystanek. Dzisiaj mamy rozrzucone przystanki po całym placu – zapowiedział. I dodał, że miasto planuje warsztaty urbanistyczne, które pokażą, jak mieszkańcy widzą docelowo kształt placu. Ale już w ramach trwających prac ma przybyć kilkanaście drzew (wcześniej mówiono tylko o kilku) przy północnej i wschodniej pierzei oraz zieleń niska.

Dyrektor ZDM Łukasz Puchalski był pytany przez dziennikarzy o korki, które generuje przebudowa placu. Stwierdził, że sam jeździ tędy samochodem i nie podziela zdania, że jest dużo gorzej. - Akurat dzisiaj przeszedłem Książęcą na całą długość i jest korek od połowy do lewoskrętu. W prawo przejeżdża się na pierwszych światłach. Przed covidem, w trakcie wakacji, korek bardzo często był do Kruczkowskiego na obu psach ruchu - argumentował. I dowodził, że "ruch przez sam plac odbywa się w miarę płynnie".

Już teraz wyeksponują fragmenty

W późniejszej rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik ZDM Jakub Dybalski opisywał, że bruk został zinwentaryzowany bardzo dokładnie. - Z określeniem faktury, ułożenia, materiału, stanu, itp. Przeprowadziliśmy kompletne prace archeologiczne. W takim stanie zostanie pozostawiony w tym miejscu, odpowiednio zabezpieczony i przykryty asfaltem, dzięki czemu zostanie zachowany w dobrym stanie, a my możemy kontynuować prace. Mówimy o bruku na jezdni wschodniej, na tę część uzyskaliśmy decyzję konserwatora. Jest też odsłonięty bruk na jezdni północnej, w nieco gorszym stanie, tu będzie osobna decyzja - doprecyzował rzecznik.

I dodał, że pewne fragmenty bruku i torów (te poza ciągami komunikacyjnymi) drogowcy chcą wyeksponować jeszcze w ramach trwającego remontu. - Zastanawiamy się nad dwoma miejscami: na przedłużeniu Brackiej i w okolicy Instytutu Głuchoniemych - zdradził Dybalski, zastrzegając, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Bruk i tory tramwajowe

O odsłonięciu bruku i torów tramwajowych podczas prac Zarząd Dróg Miejskich poinformował we wrześniu. "Prace natychmiast wstrzymaliśmy i powiadomiliśmy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a dziś razem z nim dokładnie obejrzeliśmy znalezisko" - przekazał na Facebooku ZDM. Ocenili, że bruk jest "świetnie zachowany".

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Miała być gotowa w kwietniu, ale tramwaje przeprowadzą się tam dopiero latem. Opóźnia się oddanie zajezdni na Annopolu. Tramwajarze przekazali, że deklarowany termin, przypadający na 20 kwietnia, nie zostanie dotrzymany.

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Opóźni się oddanie zajezdni na Annopolu

Źródło:
PAP

We wtorek w zajezdni na Woli przedstawiciele władz Warszawy oraz Tramwajów Warszawskich podpisali umowę na budowę linii tramwajowej pomiędzy ulicą Grójecką a Dworcem Zachodnim. Według harmonogramu pierwsze składy pojadą nową trasą w drugiej połowie 2026 roku.

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Tramwaj pojedzie tunelem, dotrze do Dworca Zachodniego. Umowa podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwszy tramwaj po nowym torowisku na ulicy Kasprzaka pojedzie 5 marca. Natomiast ulicą Wolską 25 marca - zapowiedział we wtorek prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Trwają jeszcze ostatnie prace, ale jak zapewniają tramwajarze, nie ma zagrożenia dla planowego terminu.

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Tramwaj pojedzie nowym odcinkiem na Kasprzaka. Jest termin

Źródło:
PAP

Na Trasie Siekierkowskiej kierowca auta osobowego zderzył się z dzikiem. Policja przekazała, że podróżującym samochodem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło.

Dzik nie przeżył zderzenia z autem

Dzik nie przeżył zderzenia z autem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S7 w Lesznowoli (Mazowieckie) doszło do zderzenia dwóch aut osobowych: maserati i audi. Reporter tvnwarszawa.pl dowiedział się, że nie ma osób poszkodowanych.

Wjechał w tył maserati

Wjechał w tył maserati

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Makowem Mazowieckim doszło do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy. 28-latek jechał na samej feldze. Był tak pijany, że nie zdawał sobie z tego sprawy.

Spod auta leciały iskry. Jechał na samej feldze, był kompletnie pijany

Spod auta leciały iskry. Jechał na samej feldze, był kompletnie pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje na Żoliborzu stanęły, ponieważ ktoś podrzucał na torowisko elektryczne hulajnogi. Strażnicy miejscy zatrzymali 24-letniego mężczyznę. Był pijany. Policjanci ukarali go mandatem. Nocleg zapewniła izba wytrzeźwień.

Rozrzucał hulajnogi na torach, tramwaje stanęły

Rozrzucał hulajnogi na torach, tramwaje stanęły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata - taki wyrok usłyszał we wtorek Jarosław M., właściciel firmy, która organizowała wycieczkę do Medjugorie latem 2022 roku. W jej trakcie doszło do tragicznego wypadku. Na autostradzie w Chorwacji autokar z polskimi turystami wpadł do rowu, zginęło 12 osób.

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy interweniowali na warszawskich Bielanach, gdzie doszło do potrącenia pieszego na pasach. Funkcjonariusze udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy, a także odizolowali kierowcę, by nie został zaatakowany przez świadków zdarzenia.

Potrącił przechodnia na przejściu. Świadkowie chcieli go zaatakować

Potrącił przechodnia na przejściu. Świadkowie chcieli go zaatakować

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wtorek był kolejnym dniem protestów rolników w całej Polsce. W Warszawie traktory pojawiły się rano na Przyczółkowej i wróciły tam po godzinie 15. Rolnicy blokowali ruch do godziny 18.

Rolnicy na przejściach dla pieszych. Kilkugodzinna blokada Przyczółkowej

Rolnicy na przejściach dla pieszych. Kilkugodzinna blokada Przyczółkowej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na jednym z przystanków przy ulicy św. Bonifacego w Warszawie było czuć gaz. Zarząd Transportu Miejskiego skierował autobusy na objazdy. Na miejscu pracowali strażacy.

Na przystanku czuć było gaz. Wezwano strażaków, autobusy skierowano na objazdy

Na przystanku czuć było gaz. Wezwano strażaków, autobusy skierowano na objazdy

Źródło:
PAP

Medalik, opaska powstańcza, listy, ulotki i archiwalne zdjęcia znalazły się na wystawie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, którą zorganizowano we francuskim Compiègne. To miasto, w którym od 1941 do 1944 roku znajdował się największy we Francji obóz internowania i deportacji. Organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka warszawskich Bielan padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Uwierzyła w zmyśloną historię o zagrożonych pieniądzach na jej rachunku bankowym i wypłaciła je z konta. Na hasło "Jastrząb" oddała 81 tysięcy złotych w ręce nieznajomego mężczyzny.

Seniorka padła ofiarą oszustów. Na hasło "Jastrząb" oddała oszczędności życia

Seniorka padła ofiarą oszustów. Na hasło "Jastrząb" oddała oszczędności życia

Źródło:
PAP

Kompletnie pijany 60-latek leżał na klatce schodowej jednego z bloków na warszawskim Bródnie. Zawartość alkoholu w jego organizmie była wręcz szokująca - ponad sześć promili. Zanim przewieziono go do izby wytrzeźwień, trafił do szpitala.

Sześć promili u 60-latka. Leżał na klatce schodowej. "Bełkotał, ślinił się, dusił"

Sześć promili u 60-latka. Leżał na klatce schodowej. "Bełkotał, ślinił się, dusił"

Źródło:
PAP

Policjanci w jednym z domków na terenie ogródków działkowych na Targówku zatrzymali 53-latka i jego 41-letnią znajomą. Mężczyzna przyznał się do postrzelenia 33-latka, który kilka dni wcześniej szukał pomocy na stacji benzynowej. Podejrzany miał w altanie cztery rewolwery, muszkiet, karabinek pneumatyczny, proch strzelniczy, naboje hukowe, kulki ołowiane, łuki, miecz i szablę.

Postrzelony w dłoń mężczyzna przyszedł po pomoc na stację benzynową. Policjanci zatrzymali 53-latka

Postrzelony w dłoń mężczyzna przyszedł po pomoc na stację benzynową. Policjanci zatrzymali 53-latka

Źródło:
KRP Warszawa VI

Policja zatrzymała 21-latka, który ugodził nożem pracownika jednego z przedsiębiorstw na terenie gminy Ożarów Mazowiecki. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

Przyszedł do firmy, w której kiedyś był zatrudniony i ugodził nożem pracownika

Przyszedł do firmy, w której kiedyś był zatrudniony i ugodził nożem pracownika

Źródło:
PAP

W Wesołej kierowca autokaru wjechał w betonowe bariery. Pojazd na nich zawisł.

Autokar zawisł na betonowych barierach

Autokar zawisł na betonowych barierach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia tramwaju i samochodu osobowego doszło na skrzyżowaniu alei Solidarności z Jagiellońską. Nie ma osób poszkodowanych. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Zderzenie tramwaju z samochodem na Pradze Północ

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przemysław Wipler z klubu parlamentarnego Konfederacji zapowiedział, że wystartuje w wyborach na prezydenta Warszawy jako wspólny kandydat koalicji, którą jego partia zawiązała z Bezpartyjnymi Samorządowcami na kwietniowe wybory.

Przemysław Wipler ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Warszawy

Przemysław Wipler ogłosił swój start w wyborach na prezydenta Warszawy

Źródło:
RMF FM, tvn24.pl

Ogród Zoologiczny w Warszawie przekazał smutną wiadomość o jednej ze swoich sędziwych rezydentek. Poinformował, że nie żyje Sława - niespełna 42-letnia foka. Przez lata urodziła 17 szczeniąt i doczekała się 16 wnuków, ale chętnie zajmowała się też dziećmi swoich koleżanek.

"Musieliśmy pożegnać naszą foczą seniorkę"

"Musieliśmy pożegnać naszą foczą seniorkę"

Źródło:
PAP, Warszawskie ZOO

W podwarszawskim obwarzanku wciąż dymi ponad 41,5 tysiąca kopciuchów - informuje Polski Alarm Smogowy. Z wyliczeń aktywistów wynika, że przy obecnym tempie wymiany kotłów w niektórych gminach problem będzie trwał jeszcze pół wieku.

Smogowy obwarzanek. Ponad 41 tysięcy kopciuchów dymi pod Warszawą

Smogowy obwarzanek. Ponad 41 tysięcy kopciuchów dymi pod Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa oraz gminy Izabelin i Stare Babice zawarły porozumienie w zakresie przygotowania koncepcji drogi, która ułatwi mieszkańcom podwarszawskich miejscowości dotarcie do stolicy. - Wykonanie dokumentacji nastąpi do 2025 roku - zapowiedział stołeczny ratusz.

Z Bielan do Puszczy Kampinoskiej. Zapowiedź nowej inwestycji drogowej

Z Bielan do Puszczy Kampinoskiej. Zapowiedź nowej inwestycji drogowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl