Drogowcy wyznaczają strefy do parkowania hulajnóg elektrycznych. Docelowo będzie ich 250

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
Porzucane hulajnogi zmorą miast
Porzucane hulajnogi zmorą miastTVN24
wideo 2/3
TVN24Porzucane hulajnogi zmorą miast

Na razie będzie ich 21, a docelowo 250. Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął prace nad wyznaczaniem stref parkingowych dla elektrycznych hulajnóg.

Informację przekazała w czwartek zastępca dyrektora ZDM Karolina Gałecka.

"ZDM Warszawa rozpoczął proces wyznaczania stref do parkowania e-hulajnóg. W 1 etapie wyznaczymy 21 stref, docelowo będzie ich 250. Zostaną wdrożone w miejscach, gdzie jednośladów jest najwięcej" - napisała w czwartek na Twitterze. "Chcemy, aby poprzez wyznaczenie stref, parkowanie w Warszawie było uporządkowane" - dodała.

Nowe zasady parkowania hulajnóg

W listopadzie stołeczny ratusz podpisał porozumienie z pięcioma operatorami wypożyczającymi elektryczne hulajnogi. Określono w nim nowe zasady korzystania z jednośladów.

Zgodnie z przepisami parkowanie elektrycznych hulajnóg jest dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a jeśli ich nie ma – na chodniku, równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jechał hulajnogą z prędkością 73 kilometrów na godzinę.

Dzięki miejscom dla hulajnóg, operatorzy dostarczą elektryczne jednoślady tylko w te miejsca. Również użytkownicy będą zachęcani do tego, by korzystać z takich miejsc i nie zostawiać jednośladu na chodniku. Tym, którzy mimo wszystko zostawią e-hulajnogę w nieprawidłowym miejscu, grozi mandat od Straży Miejskiej.

Od 20 maja 2021 r. obowiązuje ustawa regulująca podstawowe zasady i definicje związane z e-hulajnogami, a od początku listopada – rozporządzenie regulujące warunki techniczne i wyposażenie dla tych pojazdów.

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Karolina Gałecka / Twitter

Pozostałe wiadomości