Przejścia dla pieszych. "Prawdopodobnie nigdzie na świecie nie prowadzono tak kompleksowego audytu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Niebezpieczne przejście na Woronicza
Niebezpieczne przejście na WoroniczaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Przejścia w Warszawie

W mijającym roku Zarząd Dróg Miejskich skontrolował 1085 przejść dla pieszych w pięciu dzielnicach. "Audytor po przeprowadzeniu badań przyznawał oceny, określał zagrożenia, a następnie wskazywał zalecenia" - informują urzędnicy.

Jak wynika z raportu Zarządu Dróg Miejskich za rok 2018, wypadki z udziałem pieszych to drugie najczęstsze zdarzenie na warszawskich ulicach (34,5 proc.). W poprzednim roku zostały w nich poszkodowane 383 osoby, w tym 24 śmiertelnie. Stąd konieczność prowadzenie audytów. W 2019 roku drogowcy zajęli się zebrami w Wawrze (348 przejść), we Włochach (229), na Pradze Północ (155), Bemowie (171) i Żoliborzu (182).

Jak informuje ZDM, audytorzy badali bezpieczeństwo pod kątem około 30 kryteriów, między innymi związanych z organizacją ruchu, oświetleniem czy geometrią jezdni. "Metodyka oceny Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i oświetlenia opracowana na potrzeby Warszawy jest wyjątkowa - prawdopodobnie nigdzie na świecie nie prowadzono tak kompleksowego audytu w tak dużej skali" - przekonują drogowcy.

"Przyznawał oceny, określał zagrożenia"

"Audytor po przeprowadzeniu badań przyznawał oceny, określał zagrożenia, a następnie wskazywał zalecenia. Po tym etapie następowało sprawdzenie krzyżowe. Drugi audytor otrzymywał szczegółowe wyniki i na tej podstawie oceniał pierwszego audytora. W przypadku rozbieżności wprowadzany był trzeci audytor – rozjemca. Taka metodyka pozwoliła na wypracowanie najlepszych rozwiązań" - przekazują przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich.

I dodają, że na podstawie wyników audytu podejmowane zostają decyzje, dotyczące zmian w infrastrukturze, mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Są one różne w zależności od lokalizacji i rozpoznanych problemów.

Zostało sześć dzielnic

ZDM zajmuje się budową nowych sygnalizacji, oświetleniem przejść, montażem progów zwalniających, azyli dla pieszych i budową innych form spowolnienia ruchu, na przykład rond. "Od momentu rozpoczęcia audytu przebudowaliśmy kilkadziesiąt najbardziej niebezpiecznych przejść. Ponad 100 kolejnych jest już w planach ZDM lub innych jednostek miejskich" - podają drogowcy.

Audyt bezpieczeństwa prowadzony jest w Warszawie od 2016 roku. Do tej pory zbadanych zostało ponad trzy tysiące przejść. W kolejnym roku służby skontrolują zebry w ostatnich sześciu dzielnicach (w Wesołej, Rembertowie, Wilanowie, Ursusie, na Białołęce i na Woli).

Docelowo audytem objęte zostać mają wszystkie przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, zarządzane przez ZDM. W Warszawie znajduje się 4179 takich zebr.

Przejścia w centrum stolicy

Wytyczanie i modernizacja przejść niosą jednak ze sobą poważne zmiany dla wszystkich uczestników ruchu, a nierzadko też konflikty. W 2015 roku informowaliśmy o otwarciu naziemnych pasów u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Emilii Plater. Początkowo drogowcy zastanawiali się nad trzema zebrami, ale uznali, że za bardzo utrudniałoby to ruch.

Na tvnwarszawa.pl zastanawialiśmy się wtedy nad pomysłem otwarcia innych przejść w Alejach Jerozolimskich, bowiem na półtorakilometrowym odcinku - między Kruczą a Żelazną - nie było żadnego naziemnego przejścia dla pieszych ani przejazdu dla rowerów. Pomysł krytykował jednak Adam Sobieraj, rzecznik ZDM - Wyniesienie ludzi na powierzchnię, wymagałoby przebudowy całego układu. Nie ma sensu, żeby przejścia się dublowały – argumentował.

W ostatnim czasie toczą się także burzliwe dyskusje dotyczące wytyczenia kolejnych naziemnych pasów w tej okolicy, przy rondzie Dmowskiego. Wiceprezydent Robert Soszyński przekazał dziennikarzom podczas nieoficjalnego spotkania, że nie podoba mu się ten plan i jest gotowy do zablokowania zmian. Odpowiedział na to na początku grudnia prezydent Rafał Trzaskowski. "Przejścia naziemne przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej powstaną. Planujemy więcej przejść także na innych ulicach w centrum" - napisał na Facebooku.

O wytyczeniu wspomnianych zebr władze miasta mówiły już pięć lat temu. Początkowa koncepcja zakładała przekształcenia ronda Dmowskiego w zwykłe skrzyżowanie. Ostatecznie zaplanowano jednak budowę czterech przejść na wysokości ulic: Widok, Nowogrodzkiej, Poznańskiej oraz Parkingowej.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:ab/r

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP