Maraton zmienia trasę przez remont w Śródmieściu

Zmiana trasy maratonuJacek Fomicki /maratonwarszawski.com / mat. organizatora

Wrześniowy maraton zmienia trasę. Powód? Zaplanowany przez drogowców remont Krakowskiego Przedmieścia. Wprawdzie bieg odbędzie się dopiero 24 września, ale już teraz organizatorzy informują o zmianach w trasach, który wynikły z zaplanowanych remontów. Biegacze, którzy zdecydowali się na pokonanie 42 kilometrów i 195 metrów, rozpoczną bieg z placu Trzech Krzyży, a nie Krakowskiego Przedmieścia. Zamiast ulicą Myśliwiecką, zawodnicy pobiegną: Szwoleżerów, Czerniakowską i Łazienkowską.

"Salon Warszawy" do poprawy

- Jako organizatorzy mamy nadzieję, że ta nieznaczna zmiana trasy Wielkiego Biegu nie będzie stanowiła utrudnienia dla biegaczy. Start z placu Trzech Krzyży ma swój urok, ponieważ już podczas pierwszych kilometrów można podziwiać wyjątkową "ambasadorską" dzielnicę Warszawy - komentuje Marek Tronina, prezes fundacji "Maraton Warszawski".

ZOBACZ TRASĘ MARATONU

Jak precyzuje Magda Skrocka-Kołodziejska z organizacji, o zmiana była konieczna ze względu na remont Krakowskiego Przedmieścia. Chodzi o poprawienie fatalnego stanu kostki. - Prace na Krakowskim Przedmieściu będzie realizować na nasze zlecenie Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Ze względu na zaplanowany remont ZRiKD nie zgodził się na maraton w tym miejscu - podkreśla Paweł Olek z biura prasowego ZDM.

Szczegółowy przebieg trasy 39. PZU Maratonu Warszawskiego: Start odbędzie się z Placu Trzech Krzyży. Zawodnicy pobiegną Alejami Ujazdowskimi do Placu Na Rozdrożu, gdzie skręcą w Aleję Szucha, a na Placu Unii Lubelskiej skierują się ulicą Puławską w stronę południowej części Warszawy. Po dotarciu do ulicy Domaniewskiej, biegacze przemkną Bukowińską i Nowobukowińską, by znaleźć się na Rolnej i ruszyć w kierunku Ursynowa. Kolejnym odcinkiem będzie Aleja Komisji Edukacji Narodowej, natomiast przy stacji metra Imielin nastąpi zwrot w ulicę Indiry Ghandi, a po chwili w Jana Rosoła, która zaprowadzi zawodników aż do Płaskowickiej. Następnie biegnący miną Kokosową i Orszady, skręcą w Prymasa Augusta Hlonda i dobiegną do Alei Rzeczypospolitej. Tam rozpocznie się długi etap przez Aleję Rzeczypospolitej i Jana III Sobieskiego, odbicie w Aleję Wincentego Witosa i prosty odcinek Czerniakowską. Po skręceniu w Gagarina, zawodnicy dotrą do Łazienek Królewskich, z których skręcą w Szwoleżerów, Czerniakowską następnie w Łazienkowską i trafią na Rozbrat. Po tym odcinku wbiegną w ulicę Leona Kruczkowskiego, skręcą w Zajęczą i Mostem Świętokrzyskim przedostaną się na prawą stronę Wisły. Za mostem nastąpi skręt na Wybrzeże Szczecińskie, a po minięciu Wybrzeża Helskiego zawodnicy wykonają zwrot w Ratuszową. Długi odcinek zakończy się skrętem w Namysłowską. Następnie biegnących czeka długi odcinek przez Starzyńskiego, Most Gdański i Międzyparkową, zakończony skrętem w Bonifraterską i szybkim zwrotem w Muranowską. Kolejnym długim odcinkiem będzie trasa przez generała Andersa i Mickiewicza, aż do Placu Wilsona, gdzie zawodnicy skręcą w Krasińskiego. Na tym etapie na biegaczy czeka długi prosty odcinek przez Gwiaździstą, na końcu którego wykonają zwrot o 180 stopni i Wybrzeżem Gdyńskim ruszą do usytuowanej na Wybrzeżu Gdańskim mety.

Bieg na 5 kilometrów

Zmieni się też trasa biegu na 5 kilometrów. – Od kilku lat Bieg na Piątkę rozpoczynał się w tym samym miejscu, co maraton, ale tym razem – ze względu na prowadzone remonty – nie będzie to możliwe. Prace, które zaplanowano na ulicy Miodowej powodują, że jesteśmy zmuszeni zmienić trasę piątki. Zadbaliśmy jednak o to, aby nowa trasa dostarczyła biegaczom tyle samo radości, co poprzednia – tłumaczy Marek Tronina.

ZOBACZ TRASĘ BIEGU NA 5 KILOMETRÓW

Szczegółowy przebieg trasy Biegu na Piątkę: Wystartuje z Konwiktorskiej i przejdzie płynnie w Muranowską, po czym skręci na północ w gen. Władysława Andersa – tutaj zacznie się długi odcinek prowadzący przez Andersa i Mickiewicza, aż do Placu Wilsona, gdzie biegnący skręcą w Krasińskiego, a następnie na Wybrzeże Gdyńskie i Wybrzeże Gdańskie. Na tym ostatnim znajdować będzie się meta wyścigu. Organizatorzy zapewniają, że zmiany nie spowodują żadnych komplikacji dla startujących.

ARCHIWALNE NAGRANIE JEDNEGO Z MARATONÓW:

ran

[object Object]
Prowadzący w maratonieTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Fomicki /maratonwarszawski.com / mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Warszawie obywatela Białorusi podejrzanego o usiłowanie dokonania podpalenia obiektu w Gdańsku. "Jest to kolejne zatrzymanie w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, która - na zlecenie obcych służb specjalnych - dokonywała aktów sabotażu, w szczególności podpaleń" - czytamy w komunikacie.

Obywatel Białorusi zatrzymany w Warszawie. Jest podejrzany o dywersję i sabotaż

Obywatel Białorusi zatrzymany w Warszawie. Jest podejrzany o dywersję i sabotaż

Źródło:
tvn24.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP