Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że zasady przyjęte przez Radę Warszawy w sprawie obowiązkowych szczepień, które są warunkiem przyjęcia dzieci do żłobków, są zgodne z prawem.
Jak poinformował stołeczny ratusz, rozprawa odbyła się w środę 8 lipca przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Dotyczyła uchwalonych przez Radę Warszawy przepisów z listopada ubiegłego roku. Na ich podstawie niezbędnym warunkiem do przyjęcia dziecka do miejskiego żłobka jest wymóg posiadania szczepień ochronnych. Wyjątkiem są przeciwwskazania zdrowotne potwierdzone przez lekarza. "Powyższe zapisy budziły wątpliwości niektórych rodziców, a przeciwko miastu została skierowana w tej sprawie skarga do sądu" - wyjaśnił ratusz.
Warunek szczepień zgodny z konstytucją
- Wczoraj (8 lipca - red.) była publikacja tego wyroku. Rzeczywiście oddalono skargę - potwierdził Dominik Niewirowski, specjalista w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Zastrzegł, że nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienie wyroku, ale zostanie sporządzone, jeśli któraś ze stron o niego poprosi.
Jak podał ratusz, WSA podkreślił, że warunek dotyczący szczepień ochronnych w procesie rekrutacji do miejskich żłobków jest zgodny z zasadami wynikającymi z konstytucji RP, która gwarantuje ochronę zdrowia obywateli, w szczególności zwracając uwagę na dobro dziecka. "Konstytucja reguluje powinności państwa polegające na zapewnieniu szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom i zwalczaniu chorób epidemiologicznych – takie obowiązki spoczywają również na samorządzie" – podkreśliły władze Warszawy.
Nie ma mowy o dyskryminacji
Jak przekazał dalej ratusz, sąd dobitnie podkreślił, że nie może być mowy o dyskryminacji dzieci, których rodzice odmawiają poddania ich ustawowemu obowiązkowi szczepień. "Zdaniem sądu muszą oni liczyć się z konsekwencjami swojego wyboru i nie mogą wymagać, aby niezaszczepione maluchy były traktowane na równi z tymi, których rodzice przestrzegają ustawowych obowiązków" – czytamy w informacji prasowej.
Miasto wskazało też, że o zasadności szczepień wypowiadały się podmioty, które zajmują się problemami zdrowia w Polsce. "W tym zakresie warto wskazać na stanowiska m.in. Krajowego Konsultanta w dziedzinie Zdrowia Publicznego, Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Narodowego Instytutu Zdrowia czy Rzecznika Praw Obywatelskich. Podkreślamy również, że organem odpowiedzialnym za egzekwowanie ustawowego obowiązku szczepień są organy inspekcji sanitarnej – miasto nie posiada w tym zakresie kompetencji" – przekazano.
Jak dodał ratusz, warunki przyjęcia dzieci do miejskich żłobków uwzględniają interes społeczny, w którym mieści się ochrona zdrowia najmłodszych dzieci, co wpisuje się w zadania własne gminy w zakresie ochrony zdrowia.
Szykują się zmiany w regulaminach warszawskich żłobków
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock