Najnowsze

Obowiązkowe szczepienia i punkty dla rodziców wracających do pracy. Zmiany w żłobkach

Najnowsze

Autor:
mp/b
Źródło:
PAP
Każde dziecko, które korzysta z bezpłatnego żłobka, musiałoby być zaszczepione
Każde dziecko, które korzysta z bezpłatnego żłobka, musiałoby być zaszczepioneTVN24
wideo 2/4
Szykują się zmiany w regulaminach warszawskich żłobków

Ratusz proponuje zmiany w regulaminach żłobków - chodzi między innymi o obowiązkowe szczepienia, wyższe stawki żywieniowe i premiowanie rodziców, którzy szybko powracają na rynek pracy.

Jak poinformował wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, na najbliższej sesji rady miasta w czwartek ratusz zaproponuje zmiany w regulaminach stołecznych żłobków.

Przypomniał, że w stolicy następuje radykalny przyrost liczby żłobków, a szanse na otrzymanie miejsca dla dziecka są duże. Wyliczał, że w Warszawie jest ponad 20 tysięcy miejsc w żłobkach miejskich, ponad osiem tysięcy w prywatnych. W tych drugich miasto kupuje miejsca. - 3775 miejsc wykupiliśmy w konkursach żłobkowych od początku tego roku - dodał wiceprezydent.

Wolne miejsca w żłobkach

- Efekt jest taki, że na wczoraj mieliśmy 361 wolnych miejsc w całej Warszawie, w dzielnicach: Ursynów, Wola, Wesoła, Mokotów, Wilanów, Białołęka. Tydzień temu było ponad 100 wolnych miejsc w Śródmieściu - stwierdził. Wyjaśnił, że do miejskiego systemu rekrutacyjnego wolne miejsca w żłobkach wpisywane są co tydzień - w każdy piątek.

Według urzędników, zmiany i nowe rozwiązania dotyczące żłobków są konieczne. Miasto w czwartek ma poruszyć cztery kwestie wymagające zmian.

Obowiązkowe szczepienia

Wiceprezydent jako pierwszą wymienił kwestię szczepień i zasady, że każde dziecko, które korzysta z bezpłatnego żłobka, musi być zaszczepione. Przywołał przepisy wskazujące obowiązek szczepień i badania przeprowadzone przez miasto, z których wynika, że aż 90 procent rodziców uważa, że miejsce w żłobkach bezpłatnych powinno być przeznaczone tylko dla dzieci zaszczepionych. - Nieszczepienie stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia pozostałych dzieci i kadry - zaznaczył.

Drugim obszarem miałoby być zamieszkiwanie w Warszawie.

Kolejnym - premiowanie rodziców powracających do pracy. - Będą dodatkowe punkty dla tych rodziców, którzy nie są na urlopie wychowawczym, tylko wracają po roku na rynek pracy - poinformował wiceprezydent. Argumentował, że frekwencja w żłobkach dzieci rodziców przebywających na urlopach wychowawczych jest najniższa.

Stawka żywieniowa

Ratusz chce także zwiększyć maksymalną dzienną stawkę żywieniową. - W tej chwili jest to stawka 10 zł. Jest ona wprowadzona przez Radę Warszawy, skutek jest taki, że w żłobkach wykupionych nie możemy dać stawki wyższej. Spotyka się to z protestem rodziców, którzy chcą, by ich dzieci miały zróżnicowane wyżywienie, często uwzględniające różnego rodzaju diety, na przykład alergiczne - powiedział. Stawka miałaby być zwiększona do 15 złotych.

Źródło: PAP

Autor:mp/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości