Darmowa komunikacja, realizacja karty LGBT+ i nowa hala sportowa. Obietnice kandydatów na prezydenta Warszawy

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/3
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Na kilka dni przed wyborami samorządowymi trwa wyścig na obietnice. Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zaproponował bezpłatną komunikację zbiorową dla płacących podatki w stolicy. Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat obiecała zadbać o społeczność LGBT+. Ubiegający się o reelekcję Rafał Trzaskowski wziął natomiast udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej hali sportowej w Śródmieściu.

Bocheński na czwartkowej konferencji w centrum stwierdził, że "Warszawa jako stolica musi rozwijać nowoczesną pełnowymiarową strategię transportową tak, aby po mieście wszyscy mogli przemieszczać się w sposób wygodny, praktyczny i w sposób krótki". - Musimy patrzeć na Warszawę jako stolicę aglomerację, do której przyjeżdża bardzo dużo mieszkańców z okolicznych powiatów i gmin - powiedział Bocheński.

Bocheński: bezpłatna komunikacja dla płacących podatki w Warszawie

Podkreślił, że "aby system komunikacyjny cieszył się powodzeniem, musi być uznawany i ceniony przez wszystkich warszawiaków". - Musi być ich pierwszym wyborem - zaznaczył.

- Proponujemy bezpłatną komunikację zbiorową dla wszystkich, którzy płacą podatki w Warszawie - powiedział Bocheński.

Zwrócił uwagę, że "budżet miasta na transport zbiorowy wydaje rocznie 4, 2 miliarda złotych, podczas gdy zyski ze sprzedaży biletów na komunikację miejską to 1,2 miliarda". - To pokazuje, że mimo, iż mieszkańcy płacą za bilety, znacząca część środków i tak przekazywana jest na nie z budżetu miasta - zauważył.

- Jesteśmy przekonani, że 1,2 miliarda złotych jesteśmy w stanie spokojnie zmieścić w budżecie miasta, dzięki preferencji jaką będzie komunikacja zbiorowa dla tych, którzy płacą podatki w Warszawie - zapewnił Bocheński. Ocenił, że "ta propozycja będzie zachętą, aby zameldowywać się w stolicy".

Zwrócił uwagę, że tego rodzaju rozwiązania funkcjonują już w kilku miastach. Jako przykład podał Luksemburg, Tallin (Estonia) czy Tomaszów Mazowiecki.

Powiedział, że zaproponowane rozwiązanie pozowali zmniejszyć korki w mieście, zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i ułatwi przemieszczanie się bez "ideologicznej wojny z kierowcami".

Wprowadzając rozwiązanie planowane jest skorzystanie z systemu, który już funkcjonuje w przypadku Karty Warszawiaka.

ZOBACZ: Siedem pytań, sześcioro kandydatów. Walka o Warszawę na ostatniej prostej.

Biejat: Warszawa powinna zadbać o grupy wrażliwe

Kandydatka Lewicy i ruchów miejskich na prezydentkę stolicy mówiła z kolei w czwartek, że Warszawa, jako europejska stolica, powinna zadbać o grupy wrażliwe, m.in. LGBT. - Czas, żeby również warszawski urząd miasta dostrzegł i docenił wkład społeczności LGBT w mieście. Czas, by osoby, które tutaj przyjeżdżają, ale też mieszkają czuły się jak u siebie - powiedziała Biejat.

W jej ocenie nie wystarczy do tego tylko objęcie parady równości patronatem przez prezydenta Warszawy "co oczywiście jest potrzebnym i jasnym sygnałem. - Potrzebujemy wreszcie zrealizować obiecaną już kartę LGBT - kartę, której nie dało się zrealizować - mówiła.

- Dzisiaj jestem tu, żeby powiedzieć, że kiedy mówię, że Warszawa będzie miastem dla wszystkich, że Warszawa będzie miastem dobrym do życia, to mam na myśli również osoby LGBT+ i ich rodziny. Mam na myśli wszystkich tych, którzy czuję się przez miasto pomijani - zadeklarowała.

Magdalena BiejatTVN24

Kandydatka Lewicy chce zrealizować zapisy karty LGBT+

Zapowiedziała, że po wygranej będzie realizowała w praktyce zapisy karty LGBT, w której dla niej kluczową jest sprawa edukacji - wspieranie młodzieży LGBT w szkołach, wprowadzenie "latarników", żeby dzieci w szkole nie były dyskryminowane. Według niej potrzebne jest też wsparcie dla nauczycieli, w tym, żeby mogli lepiej wspierać swoich uczniów z tej społeczności.

- Ważnym dla mnie elementem jest też zadbanie o bezpieczeństwo - dlatego będziemy też pilnować tego, aby zarówno policja, jak i straż miejska regularnie przechodziły szkolenia antydyskryminacyjne - żeby lepiej radziły sobie z przestępstwami skierowanymi przeciw tej społeczności, żeby lepiej traktować te osoby, które niestety cały czas są ofiarami przestępstw z nienawiści - powiedziała.

Warszawa może być dobrym miastem, Warszawa może być miejscem, gdzie wszyscy czujecie się dobrze - mówiła do współpracowników, którzy precyzowali szczegóły programu.

- My zadbamy o to, żeby każdy urzędnik, każdy przedstawiciel miejskiej administracji, każdy pracujący w miejskich usługach wiedział, że również wy - członkowie mniejszości LGBT jesteście pełnoprawnymi obywatelami Warszawy i tutaj jest miejsce również dla was - zapewniła.

Apelowała, by w niedzielę pójść do wyborów niezależnie od tego, na którego kandydata zostanie oddany głos "i jeszcze raz oddać głos na demokrację". - Oczywiście liczymy na drugą turę i wygląda na to, że mamy na nią dużą szansę - dodała, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Trzaskowski o budowach szkół i inwestycjach w sport

Również w czwartek ubiegający się o reelekcję prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski obecny był na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnej hali sportowej. Inwestycja ma powstać obok szkoły podstawowej przy ulicy Ciasnej.

- Za mojej kadencji wybudowaliśmy 16 szkół, ale również przez cały czas modernizujemy kolejne placówki i specjalną wagę przykładamy właśnie do zaplecza sportowego. W Śródmieściu to czwarta hala, jaką budujemy w tej kadencji. W ostatnich latach oddaliśmy młodzieży np.: halę przy liceum imienia Hoffmanowej. Dziś przyszedł czas na kolejną realizację. Jesteśmy w miejscu dla mnie szczególnym, dlatego, że na tym boisku, na którym dziś trwa wylewanie fundamentów nowej hali, ja grałem w piłkę jako dziecko, ponieważ to jest moja podstawówka. Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj budujemy halę sportową z prawdziwego zdarzenia na 3,5 tysiąca metrów kwadratowych – podkreślał cytowany w komunikacie ratusza prezydent Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod halę sportową w Śródmieściu UM Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 158 przy ul. Ciasnej 13 kształci w ciągu roku około 550 uczniów, z czego ponad połowa objęta jest programem sportowym. Placówka oferuje klasy o profilu sportowym z sekcjami pływackimi, siatkarskimi i piłki nożnej, oraz klasy ogólne. - Ta szkoła jest szczególna i odnosi bardzo duże sukcesy sportowe. Mamy tutaj mistrzów Polski w pływaniu oraz siatkówkę na najwyższym poziomie na Mazowszu. Szkoła poza tym, że ma bardzo dobre wyniki w nauce, również wzmacnia swój profil sportowy i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się przy wsparciu rady miasta i rady dzielnicy, żeby w tym miejscu wybudować halę, gdzie będzie pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej i supernowoczesna siłownia - dodał prezydent.

Czwarta hala sportowa w Śródmieściu

Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska, przewodnicząca Komisji Oświaty w Śródmieściu, podkreśliła, że inwestycja przy ulicy Ciasnej to już czwarta hala sportowa, która powstaje w ostatnim czasie na terenie dzielnicy. - Ta hala będzie wielosekcyjna i umożliwi trening jednocześnie aż pięciu klas, co znakomicie zwielokrotni liczbę godzin wychowania fizycznego w ciągu dnia i w całym tygodniu. To stwarza zupełnie nowe możliwości uprawiania sportu szkolnego - mówiła, i dodała, że poza budową profesjonalnych hal sportowych w całym Śródmieściu, modernizowane są również boiska wielofunkcyjne.

Obiekt, który powstaje przy ulicy Ciasnej, będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki inwestycji, na którą zostanie przeznaczonych blisko 25 milionów złotych, szkoła będzie mogła również rozszerzyć swój program sportowy o nowe formy aktywności: futsal, tenis stołowy, aerobik, zajęcia z przygotowania motorycznego czy yogę.

Przy ulicy Ciasnej powstaje hala sportowa UM Warszawa

Hala powstaje na płycie o wymiarach ponad 23,5 na 47,4 metrów kwadratowych i będzie miała wysokość ośmiu metrów. Obiekt stanowi dobudowę do istniejącego budynku szkoły, a na jego terenie znajdzie się hala sportowa oraz pokoje trenerów, siłownia, sala do gimnastyki korekcyjnej, sala przygotowania motorycznego, sala do integracji sensorycznej i sala konferencyjno-multimedialna. Zadanie realizowane jest w formule "zaprojektuj i wybuduj". Ratusz zapowiedział, że oddanie do użytkowania planowane jest w sierpniu 2025 roku.

Inwestycja otrzymała cztery miliony złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Mazowsza w ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.

Wybory samorządowe

W wyborach kandydują obecny prezydent Rafał Trzaskowski, jako kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Tobiasz Bocheński, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, Przemysław Wipler, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców, Janusz Korwin–Mikke, kandydat Komitetu Wyborczego Bezpartyjni, Romuald Starosielec, kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybory samorządowe 2024. Sześcioro w boju o Warszawę Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Dwa tygodnie później, 21 kwietnia, przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Cztery karty, cztery głosy. Poradnik na wybory samorządowe.

Wybory samorządowe 2024. Ile kart do głosowania dostaniemy?
Wybory samorządowe 2024. Ile kart do głosowania dostaniemy?TVN24

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl