Darmowa komunikacja, realizacja karty LGBT+ i nowa hala sportowa. Obietnice kandydatów na prezydenta Warszawy

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/3
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Na kilka dni przed wyborami samorządowymi trwa wyścig na obietnice. Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zaproponował bezpłatną komunikację zbiorową dla płacących podatki w stolicy. Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat obiecała zadbać o społeczność LGBT+. Ubiegający się o reelekcję Rafał Trzaskowski wziął natomiast udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej hali sportowej w Śródmieściu.

Bocheński na czwartkowej konferencji w centrum stwierdził, że "Warszawa jako stolica musi rozwijać nowoczesną pełnowymiarową strategię transportową tak, aby po mieście wszyscy mogli przemieszczać się w sposób wygodny, praktyczny i w sposób krótki". - Musimy patrzeć na Warszawę jako stolicę aglomerację, do której przyjeżdża bardzo dużo mieszkańców z okolicznych powiatów i gmin - powiedział Bocheński.

Bocheński: bezpłatna komunikacja dla płacących podatki w Warszawie

Podkreślił, że "aby system komunikacyjny cieszył się powodzeniem, musi być uznawany i ceniony przez wszystkich warszawiaków". - Musi być ich pierwszym wyborem - zaznaczył.

- Proponujemy bezpłatną komunikację zbiorową dla wszystkich, którzy płacą podatki w Warszawie - powiedział Bocheński.

Zwrócił uwagę, że "budżet miasta na transport zbiorowy wydaje rocznie 4, 2 miliarda złotych, podczas gdy zyski ze sprzedaży biletów na komunikację miejską to 1,2 miliarda". - To pokazuje, że mimo, iż mieszkańcy płacą za bilety, znacząca część środków i tak przekazywana jest na nie z budżetu miasta - zauważył.

- Jesteśmy przekonani, że 1,2 miliarda złotych jesteśmy w stanie spokojnie zmieścić w budżecie miasta, dzięki preferencji jaką będzie komunikacja zbiorowa dla tych, którzy płacą podatki w Warszawie - zapewnił Bocheński. Ocenił, że "ta propozycja będzie zachętą, aby zameldowywać się w stolicy".

Zwrócił uwagę, że tego rodzaju rozwiązania funkcjonują już w kilku miastach. Jako przykład podał Luksemburg, Tallin (Estonia) czy Tomaszów Mazowiecki.

Powiedział, że zaproponowane rozwiązanie pozowali zmniejszyć korki w mieście, zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i ułatwi przemieszczanie się bez "ideologicznej wojny z kierowcami".

Wprowadzając rozwiązanie planowane jest skorzystanie z systemu, który już funkcjonuje w przypadku Karty Warszawiaka.

ZOBACZ: Siedem pytań, sześcioro kandydatów. Walka o Warszawę na ostatniej prostej.

Biejat: Warszawa powinna zadbać o grupy wrażliwe

Kandydatka Lewicy i ruchów miejskich na prezydentkę stolicy mówiła z kolei w czwartek, że Warszawa, jako europejska stolica, powinna zadbać o grupy wrażliwe, m.in. LGBT. - Czas, żeby również warszawski urząd miasta dostrzegł i docenił wkład społeczności LGBT w mieście. Czas, by osoby, które tutaj przyjeżdżają, ale też mieszkają czuły się jak u siebie - powiedziała Biejat.

W jej ocenie nie wystarczy do tego tylko objęcie parady równości patronatem przez prezydenta Warszawy "co oczywiście jest potrzebnym i jasnym sygnałem. - Potrzebujemy wreszcie zrealizować obiecaną już kartę LGBT - kartę, której nie dało się zrealizować - mówiła.

- Dzisiaj jestem tu, żeby powiedzieć, że kiedy mówię, że Warszawa będzie miastem dla wszystkich, że Warszawa będzie miastem dobrym do życia, to mam na myśli również osoby LGBT+ i ich rodziny. Mam na myśli wszystkich tych, którzy czuję się przez miasto pomijani - zadeklarowała.

Magdalena BiejatTVN24

Kandydatka Lewicy chce zrealizować zapisy karty LGBT+

Zapowiedziała, że po wygranej będzie realizowała w praktyce zapisy karty LGBT, w której dla niej kluczową jest sprawa edukacji - wspieranie młodzieży LGBT w szkołach, wprowadzenie "latarników", żeby dzieci w szkole nie były dyskryminowane. Według niej potrzebne jest też wsparcie dla nauczycieli, w tym, żeby mogli lepiej wspierać swoich uczniów z tej społeczności.

- Ważnym dla mnie elementem jest też zadbanie o bezpieczeństwo - dlatego będziemy też pilnować tego, aby zarówno policja, jak i straż miejska regularnie przechodziły szkolenia antydyskryminacyjne - żeby lepiej radziły sobie z przestępstwami skierowanymi przeciw tej społeczności, żeby lepiej traktować te osoby, które niestety cały czas są ofiarami przestępstw z nienawiści - powiedziała.

Warszawa może być dobrym miastem, Warszawa może być miejscem, gdzie wszyscy czujecie się dobrze - mówiła do współpracowników, którzy precyzowali szczegóły programu.

- My zadbamy o to, żeby każdy urzędnik, każdy przedstawiciel miejskiej administracji, każdy pracujący w miejskich usługach wiedział, że również wy - członkowie mniejszości LGBT jesteście pełnoprawnymi obywatelami Warszawy i tutaj jest miejsce również dla was - zapewniła.

Apelowała, by w niedzielę pójść do wyborów niezależnie od tego, na którego kandydata zostanie oddany głos "i jeszcze raz oddać głos na demokrację". - Oczywiście liczymy na drugą turę i wygląda na to, że mamy na nią dużą szansę - dodała, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Trzaskowski o budowach szkół i inwestycjach w sport

Również w czwartek ubiegający się o reelekcję prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski obecny był na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnej hali sportowej. Inwestycja ma powstać obok szkoły podstawowej przy ulicy Ciasnej.

- Za mojej kadencji wybudowaliśmy 16 szkół, ale również przez cały czas modernizujemy kolejne placówki i specjalną wagę przykładamy właśnie do zaplecza sportowego. W Śródmieściu to czwarta hala, jaką budujemy w tej kadencji. W ostatnich latach oddaliśmy młodzieży np.: halę przy liceum imienia Hoffmanowej. Dziś przyszedł czas na kolejną realizację. Jesteśmy w miejscu dla mnie szczególnym, dlatego, że na tym boisku, na którym dziś trwa wylewanie fundamentów nowej hali, ja grałem w piłkę jako dziecko, ponieważ to jest moja podstawówka. Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj budujemy halę sportową z prawdziwego zdarzenia na 3,5 tysiąca metrów kwadratowych – podkreślał cytowany w komunikacie ratusza prezydent Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod halę sportową w Śródmieściu UM Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 158 przy ul. Ciasnej 13 kształci w ciągu roku około 550 uczniów, z czego ponad połowa objęta jest programem sportowym. Placówka oferuje klasy o profilu sportowym z sekcjami pływackimi, siatkarskimi i piłki nożnej, oraz klasy ogólne. - Ta szkoła jest szczególna i odnosi bardzo duże sukcesy sportowe. Mamy tutaj mistrzów Polski w pływaniu oraz siatkówkę na najwyższym poziomie na Mazowszu. Szkoła poza tym, że ma bardzo dobre wyniki w nauce, również wzmacnia swój profil sportowy i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się przy wsparciu rady miasta i rady dzielnicy, żeby w tym miejscu wybudować halę, gdzie będzie pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej i supernowoczesna siłownia - dodał prezydent.

Czwarta hala sportowa w Śródmieściu

Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska, przewodnicząca Komisji Oświaty w Śródmieściu, podkreśliła, że inwestycja przy ulicy Ciasnej to już czwarta hala sportowa, która powstaje w ostatnim czasie na terenie dzielnicy. - Ta hala będzie wielosekcyjna i umożliwi trening jednocześnie aż pięciu klas, co znakomicie zwielokrotni liczbę godzin wychowania fizycznego w ciągu dnia i w całym tygodniu. To stwarza zupełnie nowe możliwości uprawiania sportu szkolnego - mówiła, i dodała, że poza budową profesjonalnych hal sportowych w całym Śródmieściu, modernizowane są również boiska wielofunkcyjne.

Obiekt, który powstaje przy ulicy Ciasnej, będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki inwestycji, na którą zostanie przeznaczonych blisko 25 milionów złotych, szkoła będzie mogła również rozszerzyć swój program sportowy o nowe formy aktywności: futsal, tenis stołowy, aerobik, zajęcia z przygotowania motorycznego czy yogę.

Przy ulicy Ciasnej powstaje hala sportowa UM Warszawa

Hala powstaje na płycie o wymiarach ponad 23,5 na 47,4 metrów kwadratowych i będzie miała wysokość ośmiu metrów. Obiekt stanowi dobudowę do istniejącego budynku szkoły, a na jego terenie znajdzie się hala sportowa oraz pokoje trenerów, siłownia, sala do gimnastyki korekcyjnej, sala przygotowania motorycznego, sala do integracji sensorycznej i sala konferencyjno-multimedialna. Zadanie realizowane jest w formule "zaprojektuj i wybuduj". Ratusz zapowiedział, że oddanie do użytkowania planowane jest w sierpniu 2025 roku.

Inwestycja otrzymała cztery miliony złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Mazowsza w ramach instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego.

Wybory samorządowe

W wyborach kandydują obecny prezydent Rafał Trzaskowski, jako kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej, Tobiasz Bocheński, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, Przemysław Wipler, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców, Janusz Korwin–Mikke, kandydat Komitetu Wyborczego Bezpartyjni, Romuald Starosielec, kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybory samorządowe 2024. Sześcioro w boju o Warszawę Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Dwa tygodnie później, 21 kwietnia, przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Cztery karty, cztery głosy. Poradnik na wybory samorządowe.

Wybory samorządowe 2024. Ile kart do głosowania dostaniemy?
Wybory samorządowe 2024. Ile kart do głosowania dostaniemy?TVN24

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy doszło w Nieporęcie. Jak ustaliła policja, nietrzeźwy mężczyzna wjechał na jeden z parkingów, gdzie spowodował kolizję. Wydmuchał ponad 1,6 promila.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca osobowego audi uderzył w barierki przed mostem Siekierkowskim. Autem podróżowały dwie osoby. Na miejscu pracowały służby.

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Krakowskiej zderzyły się dwa pojazdy: samochód osobowy i motocykl. Kierujący motocyklem trafił do szpitala. Na miejscu pracuje policja.

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina zatrzymali 17-latka. Jak ustalili, najpierw ukradł farbę w sprayu, a potem pomalował nią samochody, witryny lokali, czy elewację budynku. Szkody oszacowano łącznie na 16 tysięcy złotych.

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

"Nieprzyzwoite hasła i rysunki" na samochodach i witrynach. Wandal przyłapany na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grodziscy policjanci znaleźli w ich domu prawie 60 gramów mefedronu, amfetaminy i marihuany. Zatrzymana 56-latka i jej 27-letni syn odpowiedzą nie tylko za posiadanie, ale również za handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Rodzinny interes narkotykowy. Matka i syn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Został złapany na gorącym uczynku, gdy kradł elektryczną szczoteczkę do zębów w drogerii w centrum stolicy. Okazało się, że to kolejna taka kradzież dokonana przez 35-latka w ciągu ostatnich kilku dni. Mężczyzna upodobał sobie ten sam model szczoteczki i zabierał go, nie płacąc.

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Kradł te same modele szczoteczek elektrycznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dobra informacja dla zwiedzających. W najbliższą sobotę, 20 lipca, częściowo otwarty zostanie ogród Łazienek Królewskich. Teren był zamknięty po tym, jak nawałnica uszkodziła parkowe drzewa. Wrócą Festiwal Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Częściowo otworzą Łazienki Królewskie

Źródło:
PAP

Widok małego chłopca siedzącego o godzinie 1 w nocy samotnie na ławce na Bielanach zaskoczył strażników miejskich. W pobliżu nie było widać nikogo dorosłego. Rodzice 11-latka byli przekonani, że ich syn śpi w domu.

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

11-latek w nocy wybrał się na przejażdżkę rowerem. Rodzice byli pewni, że śpi w swoim pokoju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Drobin pod Płockiem podczas obsługi kombajnu 17-latek został najprawdopodobniej porażony prądem. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

17-latek pracował przy kombajnie, doszło do wypadku

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali, jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl