Wybory samorządowe 2024. Sześcioro w boju o Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Transport. Rafał Trzaskowski o propozycjach Tobiasza Bocheńskiego
Transport. Rafał Trzaskowski o propozycjach Tobiasza BocheńskiegoTVN24
wideo 2/7
Transport. Rafał Trzaskowski o propozycjach Tobiasza BocheńskiegoTVN24

Start w wyborach na urząd prezydenta potwierdziło sześcioro kandydatów. Oprócz ubiegającego się o reelekcję Rafała Trzaskowskiego Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała: senatorkę Magdalenę Biejat, byłego wojewodę mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego, posła Przemysława Wipler, Janusza Korwin-Mikkego i Romualda Starosielca. Prezentujemy ich krótkie sylwetki.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast zaplanowana jest na 21 kwietnia. W Warszawie chętnych do objęcia stanowiska prezydenta miasta jest sześcioro. Ostateczny termin zgłaszania komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast minął w czwartek, 14 marca.

Wybory samorządowe 2024. Magdalena Biejat - kandydatka Lewicy

Z urodzenia warszawianka, z wykształcenia tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej. Cała jej polityczna działalność skupiła się w Warszawie. W 2015 roku wstąpiła do partii Razem, gdzie zasiadała w zarządzie jej stołecznych struktur. W 2022 roku została wybrana na współprzewodniczącą Lewicy Razem (wspólnie z Adrianem Zandbergiem).

Po zakończonych niepowodzeniem wyborach samorządowych w 2018 roku (startowała z listy komitetu Jana Śpiewaka „Wygra Warszawa” do Rady Dzielnicy Praga Północ) oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego, rok później zdobyła mandat posłanki IX kadencji Sejmu. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych była kandydatką Lewicy do Senatu z poparciem innych ugrupowań w ramach paktu senackiego. W okręgu numer 45 zgarnęła ponad 200 tysięcy głosów (ponad 72 proc. w okręgu). Została wicemarszałkinię XI kadencji Senatu.

Magdalena BiejatTVN24

W wyścigu o prezydenturę Warszawy jest wspólną kandydatką Lewicy oraz stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Po ogłoszeniu startu w wyborach określiła swoje trzy główne priorytety: inwestycje w budownictwo społeczne, dostęp do dobrej edukacji publicznej oraz bezpieczną i przyjazną przestrzeń publiczną.

W swoim programie dla edukacji obiecuje zmniejszenie liczebności klas do 20 osób, bezpłatne korepetycje i posiłki w szkołach oraz uspokojenie ruchu ulicznego wokół szkół.

Jej zdaniem stolica boryka się z problemem braku tanich mieszkań na wynajem. Uważa, że miasto posiada wystarczającą ilość pieniędzy i gruntów, żeby takie lokale budować.

W sprawach transportu jest zwolenniczką tworzenia spójnej sieci dróg rowerowych oraz buspasów, wszędzie tam, gdzie autobusy stoją w korkach. Według Biejat miasto powinno najpierw wybudować nowe linie tramwajowe: na Gocław, wzdłuż Modlińskiej i na Zieloną Białołękę, a dopiero potem inwestować w kosztowne metro.

Magdalena Biejat o inwestycjach w mieszkania
Magdalena Biejat o inwestycjach w mieszkania TVN24

Wybory samorządowe 2024. Tobiasz Bocheński - kandydat PiS

Urodzony w Łodzi, z wykształcenia doktor prawa, w Warszawie mieszka od 2023 roku. Na kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy w kwietniowych wyborach namaścił go już na początku lutego sam prezes partii Jarosław Kaczyński. Podczas ogłaszania swojej decyzji poseł PiS przekonywał, że Bocheński spełnia wszelkie wymogi w sferze intelektualnej, aby podjąć się rządzenia stolicą. Podkreślał też, że Warszawa jest wielkim wyzwaniem.

Sam kandydat w stolicy rozpoznawany jest raczej umiarkowanie. Na placu Bankowym już urzędował, ale po sąsiedzku do ratusza – w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Swoją karierę polityczną rozpoczął w biurze wojewody łódzkiego w 2015 roku, kiedy to stanowisko pełnił późniejszy minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Zbigniew Rau. Bocheński był jego asystentem i doradcą, potem go zastąpił, gdy Rau otrzymał ministerialną tekę w 2019 roku. Wojewodą łódzkim był do 2023 roku. Wtedy powstał wakat na Mazowszu po Konstantym Radziwille, który przyjął nominację na ambasadora Polski na Litwie. W kwietniu były premier Mateusz Morawiecki mianował Tobiasza Bocheńskiego na stanowisko wojewody mazowieckiego.

Podczas zaledwie kilkumiesięcznego urzędowania Bocheński dał się poznać jako krytyk Pałacu Kultury i Nauki, który uważa za "szkaradztwo" i symbol władzy komunistycznej, a także urzędujących władz stolicy. Spory dotyczyły m.in. poszerzenia strefy płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku, strefy czystego transportu, a także przekazania miastu budynku szkoły przy Kieleckiej 45, którą odebrano ambasadzie Federacji Rosyjskiej.

W rozpoczętej kampanii na wyborczych sztandarach niesie takie propozycje jak: odkorkowanie Warszawy, czy aplikację Wavo dla mieszkańców, gdzie – według pomysłodawcy - będą mogli zadecydować, jakie drzewo chcą posadzić przy swojej ulicy czy gdzie zbudować chodnik.

Bocheński chce budować dwie linie metra jednocześnie: trzecią, krytykowaną za przebieg, ze Stadionu Narodowego na Gocław oraz czwartą z Tarchomina do Wilanowa. Zaznacza, że ważna jest też promocja transportu miejskiego wśród mieszkańców i to od najmłodszych pokoleń. Dlatego obiecuje wprowadzenie po wyborach bezpłatnego biletu dla uczniów szkół średnich.  

Kandydat PiS ogłosił też, że jeśli wygra wybory, pierwszą wiceprezydent Warszawy w ratuszu pod jego rządami będzie Barbara Socha, była pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej i była wiceminister rodziny.

Tobiasz Bocheński na konwencji PiS o konieczności odkorkowania Warszawy
Tobiasz Bocheński na konwencji PiS o konieczności odkorkowania WarszawyTVN24

Wybory samorządowe 2024. Janusz Korwin-Mikke

Od urodzenia związany z Warszawą, nestor prawicy, filozof z wykształcenia. Podczas swojej wieloletniej kariery politycznej czterokrotnie zakładał partie: Unia Polityki Realnej, Wolność i Praworządność, Kongres Nowej Prawicy i Nową Nadzieję. Był też jednym z liderów Konfederacji. Jest weteranem wszelkiego rodzaju wyborów. Startował w 29 elekcjach, w tym pięciokrotnie na urząd prezydenta RP. Udało się tylko trzy razy: dwukrotnie uzyskał mandat poselski (1991 i 2019) i raz dostał się do Parlamentu Europejskiego (2014).

Na prezydenta stolicy kandydował kilka razy. Pierwszy raz w 2006 roku, później w 2010 roku, a następnie w 2018 roku. Ani razu nie dotarł do drugiej tury. W poprzednich wyborach na prezydenta Warszawy zagłosowało na niego nieco ponad 11,5 tysiąca mieszkańców miasta, co dało poparcie na poziomie 1,29 proc.

Swój start w kwietniowych wyborach ogłosił jako ostatni z piątki kandydatów. Startuje z listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni. Na konferencji inaugurującej jego kampanie stwierdził, że jego celem "jest zniszczenie pana Trzaskowskiego". Mówił też, że chce go "zdemaskować". - Po to, żeby Warszawa stała się normalnym miastem – mówił.

Twierdzi,  że Warszawa powinna być "przyjazna samochodom". Natomiast komunikacja miejska powinna funkcjonować, ale nie jest podstawą transportu.

Wybory samorządowe 2024. Rafał Trzaskowski - kandydat KO

Warszawiak, doktor nauk politycznych, wykładowca akademicki. Deklaruje znajomość pięciu języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego.

Rafał Trzaskowski zaangażowany w politykę na różnych szczeblach jest od ponad 20 lat. Był doradcą sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego, a potem delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Sam uzyskał mandat eurodeputowanego w wyborach w 2009 roku.

Był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz, kiedy kandydowała w wyborach na drugą kadencję prezydent Warszawy. W rządzie Donalda Tuska przez 10 miesięcy był ministrem administracji i cyfryzacji. W 2014 roku, już w rządzie Ewy Kopacz, został sekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych. W wyborach w 2015 roku uzyskał mandat posła.

W 2018 roku nastąpił zwrot w kierunku polityki lokalnej. Został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. Wygrał w pierwszej turze uzyskując ponad 56 procent głosów. Jego główny konkurent Patryk Jaki z PiS uzyskał nieco ponad 28 proc.

W 2020 roku ubiegał się o fotel prezydenta RP. Z Andrzejem Dudą przegrał nieznacznie. Na Trzaskowskiego zagłosowało ponad 48 procent wyborców.

Hasłem Trzaskowskiego, z którym poszedł do kwietniowych wyborów samorządowych, to: "Po prostu Warszawa". - Gdy inni kandydaci szukają pomysłu na siebie, ja mój pomysł na miasto po prostu realizuję z wami od ponad pięciu lat. Gdy obiecują wam zmiany, ja Warszawę po prostu zmieniam – podkreśla Trzaskowski.

Trzaskowski podał swoje hasło wyborcze
Trzaskowski podał swoje hasło wyborczeTVN24

Ubiegający się o reelekcję zaznacza, że priorytetem w kolejnej kadencji będą inwestycje w edukację: budowa kolejnych szkół, przedszkoli i żłobków. Trzaskowski podkreśla, że należy zadbać o dostępność opieki psychologicznej dla najmłodszych. Nowymi inicjatywami są dodatkowe, darmowe lekcje angielskiego dla przedszkolaków oraz zajęcia online z matematyki dla uczniów szkół podstawowych.

Trzaskowski jest zwolennikiem rozwoju transportu szynowego. Priorytetowo traktuje budowę trzeciej linii metra oraz poszerzanie siatki połączeń o kolejne linie tramwajowe.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że nadchodzące wybory są o kontynuacji tego, co jego ekipa w tej chwili robi dla mieszkańców stolicy. Zapowiada zakończenie jeszcze w tym roku kilku kluczowych inwestycji: Nowego Centrum Warszawy wraz placem Centralnym, nowym gmachem Muzeum Sztuki Nowoczesnej i odmienioną ulicą Chmielną, mostu pieszo-rowerowego łączącego Śródmieście z Pragą Północ, czy wreszcie doprowadzenie do końca dającej się we znaki mieszkańcom budowy linii tramwajowej do Wilanowa.

Rafał Trzaskowski o inwestycjach w stolicy (wypowiedź z 11 lutego)
Rafał Trzaskowski o inwestycjach w stolicy (wypowiedź z 11 lutego)TVN24

Wybory samorządowe 2024. Przemysław Wipler - kandydat Konfederacji

Urodził się w Piekarach Śląskich. Z Warszawą związał się, będąc na studiach. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Z polityką związany jest od ponad 20 lat. Już w 2002 roku próbował swoich sił w wyborach do rady Warszawy – bez powodzenia. W 2011 roku uzyskał mandat posła startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Cztery lata później nie udało mu się powtórzyć tego sukcesu.

W 2017 roku ogłosił, że odchodzi z polityki. Zajął się prowadzeniem działalności gospodarczej w branży PR. Powrócił po kilku latach. W wyborach do parlamentu w 2023 roku Wipler otrzymał "jedynkę" na toruńskiej liście Konfederacji i 13 457 głosów. To dało mu mandat posła.

W 2013 roku po alkoholu uczestniczył w awanturze z policją na Mazowieckiej, gdzie znajduje się stołeczne zagłębie klubów. Polityk początkowo twierdził, że został zaatakowany przez funkcjonariusza, potem jednak został skazany. Nie odwołał się od wyroku są pierwszej instancji.

Ponadto przed kilkoma laty został oskarżony o przywłaszczenie pieniędzy Fundacji Wolność i Nadzieja (miała zajmować się sprowadzaniem Polaków żyjących na emigracji z powrotem do kraju). Wipler był jej prezesem, a siedzibą tej organizacji był dom polityka. Chodziło o 150 tys. złotych w latach 2014-2017. Wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł.

Wybory samorządowe 2024. Romuald Starosielec - kandydat Ruchu Naprawy Polski

O tym kandydacie wiemy stosunkowo niewiele. Urodzony w 1960 roku, startuje z ramienia partii Ruch Naprawy Polski. Ma wykształcenie wyższe, mieszka w Warszawie. Od 2015 roku pełni funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Polityka Polska". Współzałożyciel i lider "Ruch Jedność Narodu". W 1986 roku ukończył Uniwersytet Warszawski.

W wyborach samorządowych w 2018 roku ubiegał się o mandat radnego w Radzie Sejmiku Województwa Mazowieckiego z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Jedność Narodu - Wspólnota. Nie został jednak wybrany.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Mławy eskortowali samochód z rodzącą kobietą. Przyszła mama jechała do szpitala w Działdowie, ale jedyna droga w rejonie Mławki była zablokowana z powodu tragicznego wypadku. Liczyła się każda sekunda.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 26.05 w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burz przybywa. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Formują się linie nawałnic. Niebawem może zagrzmieć w Warszawie

Gdzie jest burza? Formują się linie nawałnic. Niebawem może zagrzmieć w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB został wysłany do osób przebywających na terenie 10 województw. W ciągu dnia spodziewane są burze i intensywne opady deszczu. Eksperci radzą, by w miarę możliwości pozostać w domu.

Alert RCB w 10 województwach. Tu sytuacja może być szczególnie trudna

Alert RCB w 10 województwach. Tu sytuacja może być szczególnie trudna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka Skweru Krasińskiego na Żoliborzu. Pojawiły się nowe alejki i różnorodna zieleń. Jednocześnie trwają prace na drugim odcinku.

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19-letni kierowca bmw, który przywiózł swojego znajomego do ciechanowskiej komendy, zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych i stracił prawo jazdy.

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają prace remontowe na torach tramwajowych do zajezdni Annopol. W poniedziałek roboty wejdą w kolejny etap, który oznacza utrudnienia dla kierowców. Będą objazdy.

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl