"Według sprawozdań urzędów marszałkowskich za odpady w Polsce nie płaci blisko 10 milionów osób"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24
"Bardzo duża grupa osób nie płaci za odpady"
"Bardzo duża grupa osób nie płaci za odpady"TVN24
wideo 2/2
"Bardzo duża grupa osób nie płaci za odpady"TVN24

- To jest taka (najbardziej) sprawiedliwa wśród niesprawiedliwych metod naliczania opłat za odpady – mówił o uzależnieniu stawki za wywóz śmieci od zużycia wody Paweł Głuszyński z Towarzystwa na Rzecz Ziemi, który - wraz z Krystianem Krupą z Instytutu Jagiellońskiego - był gościem czwartkowego "Tak jest" w TVN24.

Od 1 kwietnia w wielu miastach zmieniły zasady naliczania opłat za odbiór śmieci. W Warszawie połączono je ze zużyciem wody (metr sześcienny pomnożony przez 12 złotych i 73 grosze). Dla wielu mieszkańców oznaczało to duże podwyżki. Nad tym, czy to najlepsza metoda obliczania stawki, zastanawiali się goście "Tak jest".

"Bardzo duża grupa osób nie płaci za odpady"

- Niestety w sytuacji Polski mamy do czynienia z takim zjawiskiem, że bardzo duża grupa osób nie płaci za odpady. Nie wiem, na ile te dane są prawdziwe, ale według sprawozdań urzędów marszałkowskich za odpady w Polsce nie płaci blisko 10 milionów osób, więc jedna trzecia społeczeństwa. Taki sam problem ma też Warszawa. Tutaj skala też nie jest dokładnie jednoznacznie do określenia. Być może nawet pół miliona osób takiej opłaty nie uiszcza – mówił Paweł Głuszyński z Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Jak dodał, że problemem w Warszawie jest to, że wielu ludzi tu mieszka, ale nie melduje się i nie składa przy tym deklaracji, na podstawie której wyliczało się opłatę za odpady. Dlatego miasto musiało skorzystać z innych możliwości, które daje prawo.

- Na pewno jest to jeden z dozwolonych sposobów naliczania opłaty za odpady zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Artykuł szósty dopuszcza naliczanie według zużycia wody, według powierzchni lokalu lub według liczby ludności, liczby zamieszkujących jeden lokal – zauważył Krystian Krupa z Instytutu Jagiellońskiego. On też mówił, że powszechne jest zaniżanie metrażu czy deklarowanej liczby osób zamieszkujący dany lokal, by płacić mniej.

- Z tego punktu widzenia powiązanie opłaty za odpady ze zużyciem wody jest sposobem najbardziej obiektywnym. Podobnie do zużycia energii elektrycznej pozwala zmierzyć generalnie te opłaty w sposób mniej podlegający ewentualnie manipulacji. Warto zaznaczyć, że pomiar ilości odpadów produkowanych przez gospodarstwo domowe jest dużo trudniejszy niż pomiar wody czy energii elektrycznej – przekonywał Krupa.

Stawka od ilości odpadów? "Taka opcja nie jest rozważana"

Pytany, czy opłat nie można naliczać w prostszy sposób, np. od ilości odpadów, Głuszyński odpowiedział: - Taka opcja nie jest rozważana przez Ministerstwo Klimatu, które odpowiada za nowelizację tych przepisów. Jest to tak zwany system "płacisz za tyle, ile wytwarzasz". Ewentualnie zostanie wprowadzona opcja rozliczania indywidualnego mieszkańców w zabudowie wielorodzinnej, wielolokalowej, czyli na przykład w blokach. Natomiast ministerstwo oponuje, zresztą samorząd podobnie, żeby wprowadzić tę opłatę uwarunkowaną właśnie dokładnie ilością odpadów, którą oddajemy do systemu.

Jak dodał, samorządy twierdzą, że takie rozwiązanie zwiększyłoby koszty administracyjne systemu. - To nieprawda i takie systemy funkcjonują w dziesiątkach, setkach, tysiącach miast w Europie Zachodniej i też na innych kontynentach. I to jest najbardziej sprawiedliwa metoda i pozwalająca na to, że znacznie poprawia się system segregacji – stwierdził Paweł Głuszyński.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Projekty budżetu obywatelskiego mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzuty usiłowania kradzieży oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości usłyszał 33-latek, który w trakcie zakrapianej alkoholem imprezy wtargnął na teren znajdującego się w pobliżu gospodarstwa i uruchomił ciągnik. Mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w inną maszynę rolniczą, a następnie w budynek.

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Podczas imprezy wszedł na posesję sąsiadów i chciał odjechać ich ciągnikiem. Uderzył w maszynę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl