"Według sprawozdań urzędów marszałkowskich za odpady w Polsce nie płaci blisko 10 milionów osób"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24
"Bardzo duża grupa osób nie płaci za odpady"
"Bardzo duża grupa osób nie płaci za odpady"TVN24
wideo 2/2
"Bardzo duża grupa osób nie płaci za odpady"TVN24

- To jest taka (najbardziej) sprawiedliwa wśród niesprawiedliwych metod naliczania opłat za odpady – mówił o uzależnieniu stawki za wywóz śmieci od zużycia wody Paweł Głuszyński z Towarzystwa na Rzecz Ziemi, który - wraz z Krystianem Krupą z Instytutu Jagiellońskiego - był gościem czwartkowego "Tak jest" w TVN24.

Od 1 kwietnia w wielu miastach zmieniły zasady naliczania opłat za odbiór śmieci. W Warszawie połączono je ze zużyciem wody (metr sześcienny pomnożony przez 12 złotych i 73 grosze). Dla wielu mieszkańców oznaczało to duże podwyżki. Nad tym, czy to najlepsza metoda obliczania stawki, zastanawiali się goście "Tak jest".

"Bardzo duża grupa osób nie płaci za odpady"

- Niestety w sytuacji Polski mamy do czynienia z takim zjawiskiem, że bardzo duża grupa osób nie płaci za odpady. Nie wiem, na ile te dane są prawdziwe, ale według sprawozdań urzędów marszałkowskich za odpady w Polsce nie płaci blisko 10 milionów osób, więc jedna trzecia społeczeństwa. Taki sam problem ma też Warszawa. Tutaj skala też nie jest dokładnie jednoznacznie do określenia. Być może nawet pół miliona osób takiej opłaty nie uiszcza – mówił Paweł Głuszyński z Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Jak dodał, że problemem w Warszawie jest to, że wielu ludzi tu mieszka, ale nie melduje się i nie składa przy tym deklaracji, na podstawie której wyliczało się opłatę za odpady. Dlatego miasto musiało skorzystać z innych możliwości, które daje prawo.

- Na pewno jest to jeden z dozwolonych sposobów naliczania opłaty za odpady zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Artykuł szósty dopuszcza naliczanie według zużycia wody, według powierzchni lokalu lub według liczby ludności, liczby zamieszkujących jeden lokal – zauważył Krystian Krupa z Instytutu Jagiellońskiego. On też mówił, że powszechne jest zaniżanie metrażu czy deklarowanej liczby osób zamieszkujący dany lokal, by płacić mniej.

- Z tego punktu widzenia powiązanie opłaty za odpady ze zużyciem wody jest sposobem najbardziej obiektywnym. Podobnie do zużycia energii elektrycznej pozwala zmierzyć generalnie te opłaty w sposób mniej podlegający ewentualnie manipulacji. Warto zaznaczyć, że pomiar ilości odpadów produkowanych przez gospodarstwo domowe jest dużo trudniejszy niż pomiar wody czy energii elektrycznej – przekonywał Krupa.

Stawka od ilości odpadów? "Taka opcja nie jest rozważana"

Pytany, czy opłat nie można naliczać w prostszy sposób, np. od ilości odpadów, Głuszyński odpowiedział: - Taka opcja nie jest rozważana przez Ministerstwo Klimatu, które odpowiada za nowelizację tych przepisów. Jest to tak zwany system "płacisz za tyle, ile wytwarzasz". Ewentualnie zostanie wprowadzona opcja rozliczania indywidualnego mieszkańców w zabudowie wielorodzinnej, wielolokalowej, czyli na przykład w blokach. Natomiast ministerstwo oponuje, zresztą samorząd podobnie, żeby wprowadzić tę opłatę uwarunkowaną właśnie dokładnie ilością odpadów, którą oddajemy do systemu.

Jak dodał, samorządy twierdzą, że takie rozwiązanie zwiększyłoby koszty administracyjne systemu. - To nieprawda i takie systemy funkcjonują w dziesiątkach, setkach, tysiącach miast w Europie Zachodniej i też na innych kontynentach. I to jest najbardziej sprawiedliwa metoda i pozwalająca na to, że znacznie poprawia się system segregacji – stwierdził Paweł Głuszyński.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl