W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.
Biuro Przewodników Skarby Warszawy zaprasza warszawiaków na wieczorny spacer, którego głównym tematem będzie socrealistyczna Warszawa. Będzie to okazja, by dowiedzieć się gdzie znajdował się balkon I Sekretarza PZPR, jakie elementy polskiej kultury i nauki zawiera PKiN, dlaczego najstarszy ślad socrealizmu pochodzi z lat dwudziestych XX wieku, co stało się z dawną siedzibą cenzury, jak miała wyglądać "Dzielnica Ministerstw", kto miał zamieszkać w MDM, gdzie "ukryła się" jej przedwojenna zabudowa, a także odkryć, że socrealizm to styl nie tylko w architekturze.
Spacer odbędzie się 22 lipca w rocznicę uchwalenia Manifestu PKWN, kiedy to również, w czasach PRL, otwierano większość inwestycji. 75. urodziny obchodzi warszawska trasa W-Z. 69 lat skończył Pałac Kultury i Nauki. Natomiast równo pół wieku temu I sekretarz KC PZPR Edward Gierek przeciął wstęgę na Trasie Łazienkowskiej.
Czyta też: "Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat
Organizatorzy informują, że wycieczka wyruszy spod ronda de Gaulle'a o godz. 18, a zakończy się przed Pałacem Kultury i Nauki. Nie ma prowadzonych zapisów, natomiast za normalny bilet należy zapłacić 20 zł, młodzież do 18 lat - 10 zł; dzieci do 10 lat korzystają z wydarzenia bezpłatnie. Spacer ma trwać 2 godz. i 30 min.
Autorka/Autor: dg
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: NAC