Ciepła zima pozwala na sadzenie drzew na tzw. placu Centralnym. Drogowcy przyznają, że choć nie jest to standardowy czas na takie prace, aura pozwala na kontynuowanie nasadzeń rozpoczętych w ubiegłym roku.
Łącznie na placu posadzone zostaną 102 drzewa różnych gatunków. Nowymi "mieszkańcami" będą tu m.in. glediczje i miłorzęby dwuklapowe. Ponad 30 drzew już zadamawia się pod Pałacem Kultury i Nauki. Łagodna zima sprzyja nasadzeniom. W dodatku drzewa znajdują się w stanie spoczynku, co ułatwia ich przenoszenie – przesadzane rośliny są mniej podatne na stres związany z konkurencją środowiskową i adaptacją. Część drzew pochodzi ze szkółek zagranicznych, ponieważ - jak twierdzą drogowcy - polskie nie oferowały roślin oczekiwanej wysokości. Pisaliśmy o tym więcej na tvnwarszawa.pl>>> Pozostała zieleń (krzewy, byliny, trawy) zostały kupione w Polsce.
Zbiorniki mają chronić przed podtopieniami
Brak silnych mrozów i dodatnie temperatury pozwalają zazieleniać plac, ale z drugiej strony są powodem do niepokoju o zmieniający się klimat. To wyzwanie, które - jak ocenia Zarząd Dróg Miejskich - wymaga właśnie takich działań jak zwiększanie powierzchni biologicznie czynnej czy odzyskiwanie deszczówki. Cztery zbiorniki retencyjne, które wykonawca zamontował pod tzw. placem Centralnym (czyli części placu Defilad w osi Złotej, od strony Marszałkowskiej) mają skutecznie chronić ten rejon przed podtopieniami. Odzyskana woda opadowa posłuży także do podlewania zieleni na placu.
Kształtu nabiera również odbudowywana trybuna honorowa. To właśnie z niej w przeszłości przemawiał m.in. Władysław Gomułka, a przez lata stanowiła charakterystyczny punkt placu Defilad. Powstaje nowa, symboliczna konstrukcja, która ma nawiązywać do oryginalnej formy. Trybuna także zostanie zazieleniona - będzie można na niej odpoczywać i podziwiać z niej otoczenie.
W wielu miejscach można już zauważyć nową, kamienną nawierzchnię, która pojawiła się także w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. Odmieniony plac zostanie oddany do użytku na przełomie wiosny i lata tego roku. Pierwotnie miał być gotowy na jesieni, oddany do użytku wraz z pobliskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale terminu nie udało się dotrzymać.
Muzeum gotowe, teatr w przygotowaniu
Gmach MSN miał powstawać równocześnie z TR Warszawa. Nie udało się. Najpierw wynikły problemy własnościowe z jedną z działek, potem na przeszkodzie stanęły finanse. W efekcie pierwszy budynek otwarto w ubiegłym roku, budowa drugiego dopiero ma się rozpocząć.
Działka czeka już na budowlańców. Jesienią ubiegłego roku zakończono prace przygotowawcze, w ramach których rozebrano pozostałości betonowej platformy, wykonano wstępny wykop, przeprowadzono prace archeologiczne, usunięto ceglane fundamenty przedwojennych kamienic. Z uwagi na ogromne koszty, ratusz postanowił podzielić inwestycję na trzy etapy.
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM