Rusza budowa parkingu pod placem Powstańców Warszawy

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Proces dojścia do tej umowy nie był procesem krótkim"
"Proces dojścia do tej umowy nie był procesem krótkim"TVN24
wideo 2/5
Umowa na podziemny parking podpisana

Cztery kondygnacje i 420 miejsc postojowych. Rozpoczyna się budowa parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy. - Po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę nieruchomość została 1 sierpnia przekazana wykonawcy - poinformował we wtorek stołeczny ratusz.

- Cieszymy się z rozpoczęcia inwestycji, na którą Warszawa długo czekała. To doskonały przykład skutecznych działań z zakresu współpracy sektora publicznego i prywatnego, które przynoszą korzyści całemu miastu – mówi cytowana w komunikacie na ten temat Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości w ratuszu. – Zmieniamy stolicę, budujemy nowe centrum Warszawy, oddajemy przestrzeń pieszym. Duży parking podziemny w sercu miasta wpisuje się w te zmiany, a jednocześnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy z różnych powodów muszą skorzystać z dojazdu do centrum samochodem - dodaje.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Paradoksem wyboru placu Powstańców Warszawy jest to, że miejsce to zostało wyremontowane raptem kilka lat temu, po otwarciu centralnego odcinka drugiej linii metra.

Inwestycja za 85 milionów złotych

Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, w całości sfinansuje koszty inwestycji – szacowane na około 85 milionów złotych – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany miastu.

-  Jako Mota-Engil Central Europe jesteśmy pionierami partnerstwa prywatno-publicznego. W tym formacie wybudowaliśmy parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu, a w naszym portfolio znajdują się również takie umowy na budowę i eksploatację parkingów w Gdańsku oraz Łodzi – mówi z kolei Marcin Podlecki, członek zarządu IMMO Park Warszawa.

Tu powstanie podziemny parkingMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Czterokondygnacyjny parking z 420 miejscami

Prace budowlane rozpoczną się w IV kwartale tego roku. Parking ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Będzie to czterokondygnacyjny parking podziemny z 420 miejscami postojowymi.

W ramach projektu zostanie wykonany również I etap rewitalizacji placu Powstańców Warszawy. Przestrzeń będzie kompleksowo przebudowana, a większość istniejących tam obecnie elementów tzw. małej architektury (ławki, kosze) i zieleni, zostanie ponownie wykorzystana. Zgodnie z wytycznymi Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, sporządzonymi na podstawie wypracowanych uzgodnień z warszawiankami i warszawiakami.

Drzewa znajdujące się na tym terenie przed rozpoczęciem budowy zostaną zabrane i posadzone docelowo w pasie drogowym ulicy Jagiellońskiej. Natomiast po zakończeniu budowy wykonawca na własny koszt posadzi na Placu Powstańców nowe drzewa.

Wejście na parking na placu Powstańców Warszawy - wizualizacja Urząd miasta

"Inwestycja przyjazna zarówno mieszkańcom"

– Wczoraj (w poniedziałek - red.) odebraliśmy teren, a tym samym rozpoczynamy kolejny etap realizacji parkingu podziemnego pod Placem Powstańców Warszawy. Dziękujemy wszystkim osobom z warszawskiego ratusza za zaangażowanie. Tym projektem udowadniamy, że samorządy mogą z powodzeniem współpracować z przedsiębiorcami. Jestem pewien, że funkcjonujący całodobowo obiekt doskonale wpisze się w tkankę miejską stolicy, a także uporządkuje kwestię parkowania w tym ważnym obszarze miasta. Będzie to inwestycja przyjazna zarówno mieszkańcom, jak i innym parkującym w centrum – podsumowuje Podlecki.

ZOABACZ TAKŻE: "Umowa unikalna w skali kraju".

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości