420 miejsc na czterech poziomach. Będzie parking pod placem Powstańców Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na placu Powstańców Warszawy powstanie parking podziemny
Na placu Powstańców Warszawy powstanie parking podziemny
Na placu Powstańców Warszawy powstanie parking podziemny

Z sieci kilkunastu parkingów, które planowano pod najbardziej reprezentacyjnymi placami stolicy, ostała się jedna lokalizacja. Pod placem Powstańców Warszawy zostanie wybudowany czteropoziomowy garaż na 420 miejsc. Budową i eksploatacją zajmie się prywatna firma, z którą ratusz zwiąże się na 36 lat.

- Za kilka dni będziemy zapraszać na oficjalne podpisanie umowy, wszystko jest na dobrej drodze. Gdy temat dobrnie do szczęśliwego końca, poinformujemy o wszystkich szczegółach - powiedział nam Tomasz Demiańczuk z wydziału prasowego ratusza.

Chodzi o umowę z firmą IMMO PARK, która jako jedyna złożyła ofertę na budowę i obsługę podziemnego garażu. Urząd proponował dwie lokalizacje: plac Powstańców Warszawy oraz plac Wilsona (pustka technologiczna nad metrem). Krakowska spółka wskazała tę pierwszą i zaoferowała, że w zamian za wybudowanie 420 miejsc parkingowych na czterech podziemnych kondygnacjach przez 36 lat będzie zarabiała na ich udostępnianiu kierowcom, także abonamentowym. Po tym okresie garaż, którego wartość oszacowano na 86 milionów złotych, przejdzie na własność miasta.

Termin na składanie ofert w postępowaniu minął na początku grudnia. Potem komisja przetargowa analizowała ofertę i wezwała firmę do uzupełnienia dokumentów. Wszystko musiało zostać dopięte do 26 lutego i wiemy już, że się udało.

Obiecywane przez kilkanaście lat

Zapewne władze miasta odtrąbią swój sukces, ale obserwując przez kilkanaście lat zmagania z tym tematem, trudno się zgodzić z takim stawianiem sprawy. We wszystkich kolejnych kampaniach wyborczych uwolnienie od samochodów najważniejszych warszawskich placów obiecywała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podziemne parkingi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego miały powstać w kilkunastu miejscach, m.in. pod placami Teatralnym, Konstytucji, Trzech Krzyży.

W połowie jej trzeciej kadencji wiceprezydent Jacek Wojciechowicz stwierdził, że dalsze szukanie prywatnych partnerów nie ma sensu, dlatego budową zajmie się powołana przez miasto celowa spółka. Ale ze stanowiska wkrótce zmiotła go afera reprywatyzacyjna (dostał rykoszetem, bo nie zajmował się reprywatyzacją) i temat umarł. Odżył w programie wyborczym Rafała Trzaskowskiego, ale wkrótce po wyborach okazało się, że takie rozwiązanie budzi "wątpliwości prawne i finansowe". Powrócono do formuły PPP, tyle że lista chętnych zdążyła się skurczyć. Na ratunek ściągnięto nawet urzędnika z Gdańska.

Trzeba jednak przyznać, że lata porażek to nie tylko wina miasta. Wpisanie do ustawy maksymalnych cen za parkowanie w płatnej strefie i nienowelizowanie prawa przez kolejną dekadę sprawiło, że postój w centrum miasta jest relatywnie tani. Inwestowanie milionów w podziemne parkingi stało się w tej sytuacji bardzo ryzykownym biznesem.

Nie zachęcało też podejście władz miasta, które długo przymykały oko na nielegalne parkowanie. Odczuwalne przykręcanie śruby odbywało się okazjonalnie, w wybranych miejscach i miało raczej wymiar propagandowy, np. akcje na Chmielnej, którymi chwalił się ratusz. Zagrożenie mandatem było tak małe, że niektórym zwyczajnie opłacało się nie kupować biletu parkingowego. Pierwszym głośnym sygnałem, że urzędnicy mają tego stanu rzeczy dość, był zakup dwóch aut, które dzięki kamerom na dachu skanują rejestracje aut w płatnej strefie. Efekty były natychmiastowe.

Parkingowe porażki

Paradoksem wyboru placu Powstańców Warszawy jest to, że miejsce to zostało wyremontowane raptem kilka lat temu, po otwarciu centralnego odcinka drugiej linii metra. Mało tego, ponieważ efekt był wówczas rozczarowujący, później plac został jeszcze dozieleniony. Urzędnicy zapewniali wtedy, że rośliny posadzono w donicach, które będzie można przemieścić wraz z zawartością, gdy ruszy budowa parkingu.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, ratusz zrezygnował też z programu budowy mniejszych parkingów pod boiskami szkolnymi, który forsowała wiceprezydent Renata Kaznowska, kiedy podlegało jej drogownictwo. Do szuflady powędrowały tez koncepcje budowy składanych parkingów modułowych.

Problemem były przede wszystkim koszty, ale też coraz mocniej przebijają się głosy, że kluczem do poprawy sytuacji parkingowej jest bardziej efektywne wykorzystanie istniejących miejsc, także prywatnych, a nie budowa kolejnych. Szacuje się, że poziom wykorzystania miejsc wynosi średnio około 40 procent.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie posiadał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Po południu protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskie i Królewskiej w centrum Warszawy. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP