420 miejsc na czterech poziomach. Będzie parking pod placem Powstańców Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na placu Powstańców Warszawy powstanie parking podziemny
Na placu Powstańców Warszawy powstanie parking podziemny
Na placu Powstańców Warszawy powstanie parking podziemny

Z sieci kilkunastu parkingów, które planowano pod najbardziej reprezentacyjnymi placami stolicy, ostała się jedna lokalizacja. Pod placem Powstańców Warszawy zostanie wybudowany czteropoziomowy garaż na 420 miejsc. Budową i eksploatacją zajmie się prywatna firma, z którą ratusz zwiąże się na 36 lat.

- Za kilka dni będziemy zapraszać na oficjalne podpisanie umowy, wszystko jest na dobrej drodze. Gdy temat dobrnie do szczęśliwego końca, poinformujemy o wszystkich szczegółach - powiedział nam Tomasz Demiańczuk z wydziału prasowego ratusza.

Chodzi o umowę z firmą IMMO PARK, która jako jedyna złożyła ofertę na budowę i obsługę podziemnego garażu. Urząd proponował dwie lokalizacje: plac Powstańców Warszawy oraz plac Wilsona (pustka technologiczna nad metrem). Krakowska spółka wskazała tę pierwszą i zaoferowała, że w zamian za wybudowanie 420 miejsc parkingowych na czterech podziemnych kondygnacjach przez 36 lat będzie zarabiała na ich udostępnianiu kierowcom, także abonamentowym. Po tym okresie garaż, którego wartość oszacowano na 86 milionów złotych, przejdzie na własność miasta.

Termin na składanie ofert w postępowaniu minął na początku grudnia. Potem komisja przetargowa analizowała ofertę i wezwała firmę do uzupełnienia dokumentów. Wszystko musiało zostać dopięte do 26 lutego i wiemy już, że się udało.

Obiecywane przez kilkanaście lat

Zapewne władze miasta odtrąbią swój sukces, ale obserwując przez kilkanaście lat zmagania z tym tematem, trudno się zgodzić z takim stawianiem sprawy. We wszystkich kolejnych kampaniach wyborczych uwolnienie od samochodów najważniejszych warszawskich placów obiecywała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podziemne parkingi w formule partnerstwa publiczno-prywatnego miały powstać w kilkunastu miejscach, m.in. pod placami Teatralnym, Konstytucji, Trzech Krzyży.

W połowie jej trzeciej kadencji wiceprezydent Jacek Wojciechowicz stwierdził, że dalsze szukanie prywatnych partnerów nie ma sensu, dlatego budową zajmie się powołana przez miasto celowa spółka. Ale ze stanowiska wkrótce zmiotła go afera reprywatyzacyjna (dostał rykoszetem, bo nie zajmował się reprywatyzacją) i temat umarł. Odżył w programie wyborczym Rafała Trzaskowskiego, ale wkrótce po wyborach okazało się, że takie rozwiązanie budzi "wątpliwości prawne i finansowe". Powrócono do formuły PPP, tyle że lista chętnych zdążyła się skurczyć. Na ratunek ściągnięto nawet urzędnika z Gdańska.

Trzeba jednak przyznać, że lata porażek to nie tylko wina miasta. Wpisanie do ustawy maksymalnych cen za parkowanie w płatnej strefie i nienowelizowanie prawa przez kolejną dekadę sprawiło, że postój w centrum miasta jest relatywnie tani. Inwestowanie milionów w podziemne parkingi stało się w tej sytuacji bardzo ryzykownym biznesem.

Nie zachęcało też podejście władz miasta, które długo przymykały oko na nielegalne parkowanie. Odczuwalne przykręcanie śruby odbywało się okazjonalnie, w wybranych miejscach i miało raczej wymiar propagandowy, np. akcje na Chmielnej, którymi chwalił się ratusz. Zagrożenie mandatem było tak małe, że niektórym zwyczajnie opłacało się nie kupować biletu parkingowego. Pierwszym głośnym sygnałem, że urzędnicy mają tego stanu rzeczy dość, był zakup dwóch aut, które dzięki kamerom na dachu skanują rejestracje aut w płatnej strefie. Efekty były natychmiastowe.

Parkingowe porażki

Paradoksem wyboru placu Powstańców Warszawy jest to, że miejsce to zostało wyremontowane raptem kilka lat temu, po otwarciu centralnego odcinka drugiej linii metra. Mało tego, ponieważ efekt był wówczas rozczarowujący, później plac został jeszcze dozieleniony. Urzędnicy zapewniali wtedy, że rośliny posadzono w donicach, które będzie można przemieścić wraz z zawartością, gdy ruszy budowa parkingu.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, ratusz zrezygnował też z programu budowy mniejszych parkingów pod boiskami szkolnymi, który forsowała wiceprezydent Renata Kaznowska, kiedy podlegało jej drogownictwo. Do szuflady powędrowały tez koncepcje budowy składanych parkingów modułowych.

Problemem były przede wszystkim koszty, ale też coraz mocniej przebijają się głosy, że kluczem do poprawy sytuacji parkingowej jest bardziej efektywne wykorzystanie istniejących miejsc, także prywatnych, a nie budowa kolejnych. Szacuje się, że poziom wykorzystania miejsc wynosi średnio około 40 procent.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby. Chorej poszkodowanej w wypadku wszczepiono fragment wątroby od dawcy na 11 dni, podczas których odbudował się jej własny organ. Wówczas ten przeszczepiony można było usunąć.

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Źródło:
PAP

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl