Radni poparli zakaz palenia węglem. "Kolejny krok na drodze do czystego powietrza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza
wideo 2/5
Warszawski Alarm Smogowy o strefach czystego powietrza

Komisja Ochrony Środowiska Rady Warszawy wydała stanowisko, w którym popiera wprowadzenie zakazu palenia węglem - przekazał ratusz. Chodzi o zaostrzenie mazowieckiej uchwały antysmogowej.

Jak przypomina ratusz, trwają właśnie prace nad zmianami w mazowieckiej uchwale antysmogowej, która ma pomóc w walce o poprawę jakości powietrza na terenie całego województwa. Urzędnicy przekonują, że by zwiększyć skuteczność, konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków, takich jak wprowadzenie zakazu palenia węglem w - jak podają urzędnicy - "indywidualnych źródłach ogrzewania". W poniedziałek stanowisko wspierające takie działania wydała Komisja Ochrony Środowiska Rady Warszawy.

Istotnym problemem "niska emisja"

– Kolejny krok Warszawy na drodze do czystszego powietrza. Wczoraj (w poniedziałek - red.) dziewięcioma głosami "za" Komisja Ochrony Środowiska przyjęła stanowisko w sprawie zakazu spalania paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla kamiennego. Dziękuję wszystkim, dla których poprawa jakości powietrza w stolicy nie jest obojętna – mówi cytowana w komunikacie na ten temat Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady Warszawy.

Niespełna rok na wymianę 11 tysięcy "kopciuchów". W styczniu posypią się wysokie kary.

Jednym z istotnych problemów dla jakości powietrza w stolicy pozostaje "niska emisja", czyli emisja szkodliwych substancji powstałych głównie w wyniku spalania węgla w przestarzałych, domowych piecach grzewczych oraz w lokalnych kotłowniach węglowych. Badania wskazują, że spalanie paliw stałych, w tym paliw produkowanych właśnie z wykorzystaniem węgla kamiennego przyczynia się do tego zjawiska w dużo wyższym stopniu niż spalanie gazu czy oleju opałowego.

W Warszawie problem niskiej emisji dotyczy głównie rozległych powierzchniowo dzielnic, które w mniejszym stopniu podłączone są do sieci ciepłowniczej, jak Wawer czy Białołęka. Spore wyzwanie stanowią jednak także zanieczyszczenia napływające spoza stolicy. "Dlatego istotne jest wprowadzenie stosownych ograniczeń nie tylko na terenie m.st. Warszawy, ale również w gminach ościennych, co podkreśla w swoim stanowisku Komisja Ochrony Środowiska" - wskazuje ratusz.

Wymienili blisko 1400 "kopciuchów", zostało jeszcze ponad pięć razy tyle.

Warszawa dla klimatu

Do tej pory Warszawa zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40 procent do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. "Dlatego stolica od kilku lat realizuje liczne inicjatywy w tym zakresie – to m.in. podłączanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej, wymiana przestarzałych pieców na olej i paliwo stałe w lokalach komunalnych oraz wsparcie finansowe dla mieszkańców w realizacji takiej inwestycji w zasobie prywatnym" - wymienia ratusz.

I zapewnia, że stolica wspiera też i realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Na kolejnych budynkach miejskich montowane są panele fotowoltaiczne – obecnie to już ponad 140 takich obiektów. "W trakcie realizacji jest też największa miejska inwestycja w OZE, wdrażana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – powstaje 7 instalacji paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 6,7 MW" - wyliczają urzędnicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Warszawa angażuje się także w międzynarodowe inicjatywy związane z klimatem i ekologią, m.in. Porozumienie Burmistrzów, C40 Cities Climate Leadership Group czy Green Cities.

"Czarna walentynka" dla władz miasta za nieskuteczną walkę ze smogiem.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl