Wysychająca Wisła odsłoniła dno. Trwa sprzątanie, są odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wisła może osiągnąć rekordowo niski poziom
Wisła może osiągnąć rekordowo niski poziomArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/7
Wisła może osiągnąć rekordowo niski poziomArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałości elementów budów mostów, drewniane łodzie i militaria, ale też kosze na śmieci czy hulajnoga wrzucone do wody prawdopodobnie w ferworze zabawy. Płytka Wisła nie zawsze odkrywa "skarby". Niski poziom wody to okazja do wielkiego sprzątania, a w akcje angażują się także organizacje pozarządowe. Jedna wyławiała śmieci z poziomu kajaków.

W środę rano poziom wody w Wiśle to 21 centymetrów. Taką wartość pokazał wodowskaz przy Bulwarach Wiślanych. Dzień wcześniej padł niechlubny rekord i wskaźniki pokazywały 20 centymetrów. Tak źle nie było jeszcze nigdy. I choć według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sytuacja ma się poprawić w ciągu najbliższych kilku dni, to Wisła zdążyła już pokazać, co kryje jej dno. W ostatnich dniach informowaliśmy o przedmiocie przypominającym broń. Policja zabrała go do badań. Co jeszcze udało się znaleźć?

Pozostałości mostów, drewniane łodzie i militaria

- Najciekawsze to pozostałości elementów budowy mostów, które mają po 100, 200 lat. Są to elementy niebezpieczne, kiedy ten stan wody jest wyższy i je zakrywa. Natomiast to pobudza wyobraźnię i pokazuje, jak Warszawa przez ostatnie lata się rozbudowywała i zmieniała przez ostatnie dziesiątki, a nawet setki lat - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły.

Jak wymienia dalej Piotrowski, płytka Wisła odkrywa także elementy drewnianych łodzi, które - jak ocenia - znajdują się w niektórych miejscach, ale wiadomo, że powinny tam być i to nic zadziwiającego. - Głównie dlatego, że woda konserwuje niezwykle dobrze i czekają one na moment, w którym będzie można je wydobyć i podjąć konserwacje. Wiemy, że w okolicach Modlina znaleziono też jakieś militaria powojenne i takie znaleziska są zgłaszane do służb, jeśli budzą jakikolwiek niepokój - wymienia dalej.

Niski poziom Wisły w Warszawie Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Na takie "skarby" najczęściej trafiają wodniacy, którzy eksplorują rzekę na co dzień. Piotrowski przypomina też przy okazji o odkryciach na tzw. rafie żoliborskiej, gdzie w 2015 roku znaleziono zabytki - pozostałości kamienne z czasów potopu szwedzkiego. - Zakładam z dużą dozą pewności wręcz, że tych elementów jest jeszcze bardzo wiele. Trzeba też pamiętać, że wyższe stany wody powodują, że mogą się one też przemieszczać. Przy następnym niżu mogą się pojawić w miejscu, które wydawało się wcześniej nic nie odkryło, a może odkryć następnym razem - uważa pełnomocnik.

Archeolog o badaniach dna Wisły
Archeolog o badaniach dna Wisły TVN24

Pojawił się jednak inny aspekt. Niski stan wody był pretekstem do sprzątania rzeki i jej brzegów, a to pokazało smutną prawdę o jej stanie. Za Wisłę i jej stan czystości odpowiadają co prawda Wody Polskie, ale stołeczni urzędnicy zajmują się bulwarami i prawym brzegiem. - Skorzystaliśmy też ze wsparcia jednostki straży pożarnej, która akurat posiada łodzie pozwalające wypływać przy tak niskich stanach wody. I na przykład wyciągnęliśmy elementy, które w rzece się znalazły jakiś czas temu i o których nie wiedzieliśmy. To dwa kosze na śmieci, hulajnoga i takie elementy, które ktoś, prawdopodobnie w ramach nadekspresyjnej zabawy na bulwarze, mógł wrzucić przy głębszej wodzie, czego nie było widać - wymienia Piotrowski.

Dzielnica Wisła szykuje się również na finał sprzątania zaplanowany na 21 września. Urzędnicy biorą pod uwagę to, że płycizna odkryje kolejne niespodzianki na brzegu. Pomagają również niektóre organizacje pozarządowe, jak Fundacja Promocji Rekreacji KiM, która podjęła się wysprzątania i przejrzenia brzegów rzeki z poziomu kajaków.

Sezon nad Wisłą jeszcze trwa

Piotrowski zapytany o sytuację związaną z promami i o to, czy mogą one obecnie kursować, odpowiedział: - W sezonie końca wakacji promy pływają głównie weekendowo. W ostatni weekend rzeczywiście z powodu niskich stanów wody nie wypłynęły. To czwarty dzień w sezonie, kiedy coś takiego się zdarzyło. Liczymy na to, że opady i front, który nadchodzi, spowodują, że trochę tej wody jeszcze przybędzie i jeszcze się uda w dwa, trzy ostatnie weekendy września skorzystać z promów.

Niski stan Wisły powodem zawieszenia kursowania promówWTP

Zmiany klimatyczne powodują, że zima nie przychodzi tak szybko. Atrakcji na Wiśle nie zabraknie. Piotrowski zapewnia, że na pewno Fundacja Rok Rzeki Wisły planuje pływanie 11 listopada. Będzie też Równonoc, czyli przywitanie jesieni 22 września w Porcie Czerniakowskim - ze spływem i paradą tradycyjnych drewnianych łodzi. - Czekamy na deszcz, wierzymy, że ten deszcz przyjdzie i to spowoduje, że te kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów pozwoli jeszcze skorzystać i zaprosić mieszkańców na wydarzenia w tym sezonie - podsumowuje nasz rozmówca.

Według synoptyków, w najbliższych dniach nadciąga fala intensywnych opadów deszczu. Za sprawą niżu genueńskiego znad Morza Śródziemnego w drugiej połowie tygodnia czekają nas gwałtowne ulewy.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachventusky.com

Niechlubny rekord pobity

Z kolei według prognoz IMGW, stan wody w Wiśle ma nieco się poprawić. W piątek wodomierz ma wzrosnąć do 23 a w sobotę do 25 centymetrów. To nie jest jednak jeszcze zadowalający wynik. To najniższe wartości we współczesnej historii pomiarów w tym miejscu, czyli od 1951 roku.

Ze względu na brak deszczu i wysoką temperaturę powietrza stan wody w Wiśle opadał w ostatnich dniach do rekordowo niskich poziomów. W czwartek było to 29 centymetrów, w piątek 28, a w sobotę 7 września o godzinie 19.20 wodomierz przy stacji hydrologicznej Warszawa-Bulwary pokazał 26 centymetrów, co było wyrównaniem "niechlubnego rekordu". Do jego pokonania wystarczyło kilka godzin. W porannych pomiarach w niedzielę wodomierz pokazał 25 centymetrów. W poniedziałek i wtorek woda nadal opadała, sięgając już kolejno 21 i 20 centymetrów.

Niski stan Wisły. Wodowskaz Bulwary Wiślanetvn24.pl/Adam Michejda

Hydrolog IMGW Michał Sikora mówił w ubiegłym tygodniu, że niedobra sytuacja jest nie tylko na Wiśle, ale też na innych rzekach w kraju. 69 procent stacji wodowskazowych notuje strefę wody niskiej, czyli jest jej mniej niż zwykle

Autorka/Autor:

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W Otwocku ktoś miał strzelać w stronę pojazdu, w którym siedziała para. Policjanci zatrzymali podejrzanego, który - jak ustalili - chciał uciec z kraju. 43-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia oraz narkotyków.

Miał strzelać w stronę pojazdu, w którym siedziała para. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Miał strzelać w stronę pojazdu, w którym siedziała para. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
PAP

Masywny budynek o uroku bunkra, który rok temu wyrósł przy Trakcie Królewskim w związku z budową linii tramwajowej, oburzył wrażliwych na estetykę miasta. Teraz będą musieli zmierzyć się jeszcze z widokiem rzędu skrzynek, które wyrosły tuż obok.

Pluton skrzynek zameldował się koło "bunkra"

Pluton skrzynek zameldował się koło "bunkra"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wciąż wyjaśniają okoliczności brutalnego gwałtu i zabójstwa w Parku Praskim w Warszawie. Śledztwo jest prowadzone już ponad dwa lata. Wciąż planowane jest przesłuchanie jej bliskich w Mołdawii. Powstanie też portret psychologiczny zabójcy.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim metrze rozpoczęła się wymiana listew, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. Ale pozytywną zmianę powinni odczuć wszyscy pasażerowie, bo niejednemu zdarzyło się w sezonie jesienno-zimowym wywinąć orła.

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sądzie Rodzinnym i Nieletnich swój finał będzie miała sprawa 16-latka, który driftował bmw na terenie parkingu przed marketem w Piasecznie. Kiedy zauważył policyjny radiowóz, zaczął uciekać.

Kręcił bączki przed supermarketem. "Okazało się, że drifterem jest 16-latek". Wideo

Kręcił bączki przed supermarketem. "Okazało się, że drifterem jest 16-latek". Wideo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy pochwalili się pierwszymi efektami prac na budowie parku nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie. - Praca wre - zapewnili.

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ustalili, że w jednym z aresztów w województwie mazowieckim może dochodzić do przestępstwa, w które jest zamieszany jest funkcjonariusz służby więziennej.

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Fotoradary powinny wrócić do samorządu - twierdzi Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Przywrócenie fotoradarów strażom miejskim postuluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ministerstwo Infrastruktury nie ma takich planów.

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

Źródło:
PAP

Miał ponad trzy promile, choć ledwie stał na nogach, to wsiadł za kierownicę, by pojechać po kolejną porcję alkoholu. Policja z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymała w Czersku 63-latka, który już stracił prawo jazdy i auto, a niebawem stanie przed sądem.

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP