Pierwszy krok do budowy siedziby TR Warszawa

Pierwsze prace na budowie TR Warszawa
"Prace toczą się intensywnie, jesteśmy w momencie wykańczania"
Źródło: Olek Klekocki, tvnwarszawa.pl

Na terenie przyszłej siedziby TR Warszawa rozpoczęły się prace archeologiczne. Ratusz zapowiada, że w przyszłym roku wyłoniony zostanie wykonawca inwestycji. Budynek być budowany jednocześnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale powstanie nie szybciej niż za kilka lat.

Plac, na którym stanie budynek TR Warszawa, sąsiaduje bezpośrednio z terenem tzw. placu centralnego. "Można się spodziewać, że w tym miejscu znajdą się pozostałości przedwojennej Warszawy. Konieczne będzie wtedy zaproszenie ekipy ekspertów archeologów do przeprowadzenia badań" - podało w komunikacie Biuro Kultury m. st. Warszawy.

Na razie prace archeologiczne

Podkreślono, że dzięki decyzji o przeprowadzeniu wcześniejszych prac wykopaliskowych i rozbiórkowych wyłoniony w przyszłym roku wykonawca będzie mógł bez przeszkód realizować pierwszy etap budowy nowej siedziby teatru. "Zyskany czas wykorzystuje także pracownia projektowa, która pracuje obecnie nad dostosowaniem dokumentacji" - poinformował ratusz.

ZOBACZ TAKŻE: Słynna warszawska palma ma nowego właściciela.

W komunikacie wskazano, że "najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu na realizację prac przygotowawczych złożyła firma Warbud S.A.". "Realizację całego zadania podzielono na trzy etapy. Etap pierwszy to prace podziemne. Kolejne obejmą prace nadziemne oraz pozostałe, w tym wykonanie fasady" - napisano.

Urzędnicy zapowiedzieli, że jesienią planowane jest ogłoszenie kolejnego postępowania przetargowego.

Budowa muzeum na finiszu

Z kolei na 25 października zaplanowano otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Mniejszy gmach TR Warszawa będzie tuż obok siedziby muzeum. Pierwotnie planowano, że oba budynki powstaną jednocześnie. Ostatecznie inwestycję podzielono na dwa zadania. Na teatr zabrakło pieniędzy, były też komplikacje własnościowe z działką.

Miasto zapowiadało, że nowa siedziba TR Warszawa będzie jednym z najnowocześniejszych teatrów w Europie. Znajdą się w nim przede wszystkim dwie sale teatralne (większa z widownią modułową do 700 miejsc), a także: sale edukacyjne, sale prób, studio audio, studio wideo, przestronne foyer, restauracja i dwa bary. W odróżnieniu od muzealnego sąsiada, elewacja teatru będzie ciemna.

Budynek TR Warszawa, podobnie jak MSN, zaprojektowała nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners, we współpracy z APA Wojciechowski oraz Buro Happold.

TR Warszawa to jedna z najciekawszych scen w Warszawie. Jej obecna siedziba mieści się w kamienicy przy Marszałkowskiej 8, ale lokal nie należy do teatru. Zresztą i tak jest zbyt mały na jego potrzeby.

Czytaj także: