Remont Sali Kongresowej trwa dłużej niż budowa Pałacu Kultury. I wciąż nie wiadomo, kiedy się skończy

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
PKiNSala Kongresowa

Już ponad sześć lat ciągnie się remont Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Jak przyznaje miasto, nie ma terminu zakończenia prac, ponieważ wciąż nie wybrano nowego wykonawcy. Urzędnicy szacują, że modernizacja sali będzie kosztować ponad 200 milionów złotych.

Władze stolicy nie były w stanie odpowiedzieć na pytanie wiceprzewodniczącego Rady Warszawy Dariusza Figury (PiS), kiedy zakończy się remont Sali Kongresowej. Ostatni koncert w Kongresowej odbył się w 2013 roku i od tego czasu trawa jej remont.

Wciąż trwają prace projektowe

Zgodnie z informacjami zawartymi w odpowiedzi na interpelację, obecnie trwają prace projektowe, których zakończenie planowane jest drugi kwartał 2021 roku. Ogłoszenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie robót budowlanych w ramach "Projektu Modernizacja Sali Kongresowej" planowane jest na przełomie II i III kwartału 2021 roku.

"Termin przekazania Sali Kongresowej do eksploatacji uzależniony jest od przebiegu procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót, jak również zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadania. Dopiero po podpisaniu umowy z Wykonawcą robót budowlanych, możliwe będzie określenie dokładnego terminu zakończenia prac oraz przekazania obiektu do użytkowania" – czytamy w odpowiedzi.

Pierwszy wykonawca ogłosił upadłość

Pierwszy wykonawca remontu Kongresowej ogłosił upadłość i miasto rozwiązał z nim umowę. Zanim to się stało wykonano głównie prace rozbiórkowe, wzmocniono strop widowni i konstrukcji sceny. Ponadto, wykonano elementy instalacji oddymiania i wentylacji mechanicznej. "W zakresie prac konserwatorskich została odnowiona centralna rozeta nad salą widowiskową, paludament nad estradą (element dekoracji sceny w formie firanek - PAP), jak również poddano renowacji wszystkie żyrandole w Sali Kongresowej" – poinformowało miasto.

Koszty z tym związane sięgnęły niemal 40 milionów złotych. Miasto zaplanowało na realizację robót budowlanych związanych z modernizacją Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki kwotę 183 milionów złotych.

Zgodnie wyjaśnieniami koncepcji modernizacji Sali Kongresowej (w przeciwieństwie do pierwotnego założenia - "Dostosowanie Sali Kongresowej do wymogów p.poż."), przewiduje się modernizację Sali Kongresowej wraz z pomieszczeniami powiązanymi funkcjonalnie z Salą Kongresową, w tym: dostosowanie jej do przepisów budowlanych, wymianę 70-letnich urządzeń technologicznych. Projekt obejmuje również unowocześnienie akustyki oraz urządzeń estrady i oświetlenia scenicznego.

Budowa pałacu trwała trzy lata

Budowa Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina rozpoczęła się w maju 1952 roku, a oficjalnie zakończyła w lipcu 1955 roku. Remont Sali Kongresowej ma kosztować ponad 220 milionów złotych. Dla porównania: cena budowy pobliskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma wynieść około 600 milionów złotych.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy, jak informowano w prasie o budowie Pałacu Kultury i Nauki:

Budowa Pałacu Kultury w prasie
Budowa Pałacu Kultury w prasie"Stolica"

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKiN

Pozostałe wiadomości