Przywracają pamięć o ofiarach Treblinki. Wręczono Nagrody POLIN 2024

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP
Nagroda POLIN 2024 dla Ewa Teleżyńskiej-Sawickiej i Pawła Sawickiego
Nagroda POLIN 2024 dla Ewa Teleżyńskiej-Sawickiej i Pawła SawickiegoTVN24 BiS
wideo 2/3
Nagroda POLIN 2024 dla Ewa Teleżyńskiej-Sawickiej i Pawła SawickiegoTVN24 BiS

Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki z fundacji Pamięć Treblinki zostali laureatami głównej Nagrody POLIN 2024. To wyróżnienie przyznawane osobom działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Nagrodę Specjalną POLIN Kultura i Media odebrał ksiądz Adam Boniecki, a Nagrodę Specjalną POLIN 2024 - Fundacja Borussia z Olsztyna.

Laureaci Nagrody POLIN 2024 - Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki – są członkami zarządu Fundacji Pamięć Treblinki. Od lat upamiętniają osoby zamordowane w tym obozie zagłady. Tworzą Księgę Imion – internetową bazę ofiar. Jest w niej już prawie 109 tysięcy osób, a na opracowanie czeka kolejnych 20 tysięcy.

W każdą ostatnią sobotę miesiąca – na terenie dawnego obozu – czytają imiona Żydów wraz z historiami, które udało się o nich odnaleźć. Tworzą także bazę uciekinierów, bazę transportów czy wielojęzyczną ścieżkę edukacyjną z uwzględnieniem nowych technologii.

Fundacja zbiera nie tylko podstawowe informacje, jak imię, nazwisko i daty, ale również szczegóły dotyczące życia i zdjęcia ofiar. Osoby łączone są w rodziny.

- Jesteśmy niesamowicie wzruszeni i przejęci. Bardzo dziękujemy za tę decyzję. Jesteśmy absolutnie przekonani, że jest ona związana z tym, jak ważnym miejscem jest Treblinka. Treblinka to jest największy wojenny cmentarz Warszawy, Kielc, Radomia... 100, 200, może 300 polskich miast. A wielu ludzi w Polsce nawet nie wie, gdzie jest Treblinka - mówił podczas poniedziałkowej gali w muzeum Paweł Sawicki. - Od kilkunastu lat staramy się odtwarzać indywidualne losy tych, którzy tam zginęli. Żeby właśnie nie liczby, lecz ludzie przemawiali - zaznaczył.

Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki z nagrodą POLIN 2024TVN24

Wyróżnienia

Kapituła konkursu przyznała także dwa wyróżnienia. Otrzymali je Karolina Panz z Nowego Targu i Dariusz Sobczyk z Opatowa.

Karolina Panz od blisko 20 lat łączy rolę badaczki losów Żydów podhalańskich z działaniami na rzecz przywracania pamięci. W archiwach krajowych i zagranicznych poszukuje materiałów dotyczących ich historii, spotyka się z Ocalałymi i potomkami żydowskich Podhalan. Organizuje spotkania z Ocalałymi nowotarżanami i upamiętnia Żydów Podhala w rocznice ich Zagłady.

Dariusz Sobczyk jest strażnikiem pamięci opatowskich Żydów. Zainicjował obchody rocznicowe dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. Od lat stara się sprawiać, by mieszkańcy miasteczka nie zapominali o tradycji swojego miasta. W 80. rocznicę zagłady Opatowa współorganizował zjazd ziomkostwa potomków opatowskich Żydów. Był pomysłodawcą i inicjatorem pierwszej w Opatowie wystawy obrazów Majera Kirszenblata.

Nagrody Specjalne

Nagrodę Specjalną POLIN otrzymała Fundacja Borussia, która od 2006 roku przywraca pamięć o wielokulturowej historii Warmii i Mazur oraz wspiera działania obywatelskie w sferze kultury, edukacji i integracji społecznej. Od kilkunastu lat rozwija także współpracę, prowadzi dialog z sąsiadami i dzieli się doświadczeniami związanymi z polską drogą do demokracji.

- Fundacja Borussia jest nieobojętna na niszczenie materialnego dziedzictwa żydowskiego, czego najlepszym dowodem jest uratowanie od niepamięci i zniszczenia unikatowego obiektu, budynku Bet Tahary. Dziś stanowi on miejsce pamięci o losach olsztyńskich Żydów i działań dla dobra ogółu - opisywał dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.

W tym roku, po raz pierwszy w historii konkursu, dyrektor Stępiński przyznał Nagrodę Specjalną w kategorii Kultura i Media. Jej laureatem został ksiądz Adam Boniecki.

- Ksiądz Boniecki buduje zrozumienie i od kilkudziesięciu lat szerzy wartości, o których w dzisiejszym świecie często się zapomina, a które są uniwersalne i ponadczasowe - powiedział dyrektor Stępiński. - Ma niezwykły dar budowania szacunku wobec drugiego człowieka i jego poglądów. Posiada umiejętność patrzenia w głąb, poruszania najcieńszych strun, zmuszania nas do refleksji i weryfikacji własnych sądów. Od lat uczy nas otwartości i empatii. Jest autorytetem przez bardzo duże A - zaznaczył.

- Całe lata "Tygodnik Powszechny" uporczywą pracą pokazywał z różnej strony historię i obecność polskich Żydów. Ta uporczywa praca przyniosła owoce. Uporczywa praca, uporczywe sumienie zmieniło wiele - powiedział ks. Adam Boniecki, odbierając nagrodę.

Idea Nagrody POLIN

Jak tłumaczyli wcześniej organizatorzy, celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku.

Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas dziewięciu laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 55 osób. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.

Transmisja z uroczystości jest dostępna na żywo na TVN24 BiS:

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kierowca osobowego audi zginął w poniedziałek wieczorem w miejscowości Wola Mrokowska pod Warszawą. Z naszych informacji wynika, że mężczyzna wjechał w betonowe ogrodzenie.

Z dużą siłą uderzył w betonowe ogrodzenie. Kierowca nie żyje

Z dużą siłą uderzył w betonowe ogrodzenie. Kierowca nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek na warszawskiej Woli półtoraroczne dziecko wypadło z wysokości trzeciego piętra. Stan dziecka oceniany jest jako krytyczny. Policja ustaliła, że matka była w tym czasie w mieszkaniu.

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra na chodnik

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra na chodnik

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura i Biuro Spraw Wewnętrznych Policji badają sprawę strzału z broni służbowej oddanego podczas szkolenia na terenie komendy w Pułtusku. Rzeczniczka tamtejszej policji potwierdziła, że uszkodzona została elewacja budynku komendy.

Strzał podczas szkolenia na terenie komendy i uszkodzona elewacja

Strzał podczas szkolenia na terenie komendy i uszkodzona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożary na Mazowszu. W Otwocku ogień pojawił się na poddaszu budynku jednorodzinnego. Z kolei w Brwinowie płonął budynek wielorodzinny, z którego strażacy ewakuowali dwie osoby.

Ogień pojawił się na poddaszu

Ogień pojawił się na poddaszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

To już jest oficjalna data. We wtorek, 29 października do Miasteczka Wilanów dojadą pierwsze tramwaje z pasażerami.

Jest data otwarcia linii tramwajowej do Wilanowa, zmiany w kursowaniu autobusów będą wprowadzane stopniowo

Jest data otwarcia linii tramwajowej do Wilanowa, zmiany w kursowaniu autobusów będą wprowadzane stopniowo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zażądała dożywocia dla głównego oskarżonego o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów w 1992 roku, a dla dwóch pozostałych oskarżonych w sprawie - kar siedmiu oraz pięciu i pół roku więzienia. Zdaniem pełnomocniczki syna zamordowanego byłego premiera, metoda zabójstwa "wskazuje na szczególne okrucieństwo".

"Czując śmierć w ręku, kontynuowali swój czyn". Proces w sprawie zabójstwa Jaroszewiczów

"Czując śmierć w ręku, kontynuowali swój czyn". Proces w sprawie zabójstwa Jaroszewiczów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Stołeczny ratusz podpisał umowę na remont drewnianego budynku przy ulicy Kawęczyńskiej 26, który był oficyną murowanej kamienicy. Od momentu powstania, czyli od około 1890 roku, przez kolejne 126 lat był stale zamieszkiwany.

Wyjątkowy drewniak z Pragi doczeka się remontu. Umowa podpisana

Wyjątkowy drewniak z Pragi doczeka się remontu. Umowa podpisana

Źródło:
PAP

Od 1 do 3 listopada na Starych Powązkach odbędzie się kwesta. W tym roku akcja obchodzi jubileusz, jest organizowana po raz 50. Na ratowanie nagrobków potrzebujących prac konserwatorskich pieniądze będą zbierać tradycyjnie m.in. aktorzy i aktorki.

Znani aktorzy i aktorki znów staną z puszkami na Powązkach

Znani aktorzy i aktorki znów staną z puszkami na Powązkach

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała w poniedziałek, że postępowanie związane z zatrzymaniem przez policję związkowców jadących jesienią 2020 roku na strajk kobiet "zostało wznowione". Dotyczy przekroczenia uprawień oraz niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy. Jedna z zatrzymanych relacjonowała wtedy, że zostali wyciągnięci z auta i skuci kajdankami. Mówiła też, że później bez podania podstaw przewieziono ich na komendę i wypuszczono dopiero po kilku godzinach.

Jechali na strajk kobiet, zatrzymała ich policja. Prokuratura wraca do śledztwa

Jechali na strajk kobiet, zatrzymała ich policja. Prokuratura wraca do śledztwa

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, OKO.press

62-letni kierowca auta dostawczego, który prawdopodobnie podgrzewał sobie posiłek na turystycznej kuchence ustawionej na fotelu pasażera, trafił do szpitala. Wydobywający się z samochodu dym zauważył patrol policji. Policjanci wyciągnęli z auta nieprzytomnego 62-latka i wezwali pogotowie.

Podgrzewał jedzenie, niemal spalił auto. Kierowcę uratowali policjanci

Podgrzewał jedzenie, niemal spalił auto. Kierowcę uratowali policjanci

Źródło:
PAP

Muzeum Sztuki Nowoczesnej podało liczbę osób, które odwiedziły nowy gmach w pierwszych trzech dniach funkcjonowania. Do 10 listopada na zwiedzających czeka specjalny program wydarzeń, wśród nich koncerty, spotkania i warsztaty. Wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Są dane o frekwencji z pierwszych dni po otwarciu

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Są dane o frekwencji z pierwszych dni po otwarciu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż Graniczna z lotniska Warszawa-Modlin zatrzymała obywatela Ukrainy poszukiwanego czerwoną notą Interpolu.

Poszukiwany przez Interpol zatrzymany na lotnisku w Modlinie

Poszukiwany przez Interpol zatrzymany na lotnisku w Modlinie

Źródło:
PAP

Podczas meczu Wisły Płock z Wisłą Kraków pseudokibice odpalili fajerwerki, spośród których część trafiła w jedną z trybun, na której siedzieli ludzie. Z opublikowanych w Internecie nagrań widać, że niektórzy kibice, w obawie o swoje zdrowie, opuścili obiekt. Sprawę bada policja. Tego samego dnia incydent z udziałem pseudokibiców miał miejsce także w województwie podlaskim, gdzie zakłócili oni wyjazd siedmioletnich dzieci na mecz Jagiellonii Białystok. Interweniowała tam policja.

Pseudokibice odpalili fajerwerki, część trafiła w trybuny. Ludzie uciekali ze stadionu

Pseudokibice odpalili fajerwerki, część trafiła w trybuny. Ludzie uciekali ze stadionu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Białystok, TVN24

W Piasecznie doszło do szarpaniny pomiędzy trzema mężczyznami. Jeden z nich trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami. Pozostałych zatrzymała policja. Obaj usłyszeli zarzuty.

Szarpanina przed sklepem, 60-latek rozbił głowę o beton. Dwóch mężczyzn z zarzutami

Szarpanina przed sklepem, 60-latek rozbił głowę o beton. Dwóch mężczyzn z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na warszawskiej Woli doszło do kolizji i bójki pomiędzy dwoma kierowcami. Okazało się, że jeden z mężczyzn był pod wpływem środków odurzających.

Po kolizji doszło do bójki. Dwaj kierowcy w areszcie

Po kolizji doszło do bójki. Dwaj kierowcy w areszcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca auta osobowego zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić oczekującą na nim kobietę. Kiedy piesza przechodziła już po zebrze, lewym pasem przejechał rozpędzony samochód.

Jeden krok od potrącenia

Jeden krok od potrącenia

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci zatrzymali cztery osoby, które wracając z zakrapianej imprezy, włamały się do jednego z mieszkań w centrum. W ten sposób chcieli przedłużyć sobie zabawę, ukradli kilka rzeczy i zaprosili koleżankę.

Włamali się do mieszkania w centrum Warszawy i urządzili w nim imprezę

Włamali się do mieszkania w centrum Warszawy i urządzili w nim imprezę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa ojca. Został tymczasowo aresztowany.

Ojca z obrażeniami głowy zabrano do szpitala. Syn ukrył się w sianie przed policją

Ojca z obrażeniami głowy zabrano do szpitala. Syn ukrył się w sianie przed policją

Źródło:
PAP

Stołeczni strażnicy miejscy zauważyli rannego mężczyznę. Poszkodowany rowerzysta leżał nieruchomo na skraju jezdni, był nieprzytomny i krwawił.

Leżał na skraju jezdni, był nieprzytomny

Leżał na skraju jezdni, był nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka sprawcy kolizji na moście Grota-Roweckiego, który najpierw uderzył w bariery, a później zderzył się z innym autem.

Uderzył w bariery, zderzył się z innym kierowcą i uciekł

Uderzył w bariery, zderzył się z innym kierowcą i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl