W budynku po dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów, w ścisłym centrum Warszawy, zostanie otwarta siedziba Muzeum Getta Warszawskiego. 23 grudnia ogłoszono postępowanie przetargowe na wykonawcę prac budowlano-instalacyjnych.
Jak wskazano w komunikacie, to kolejny etap inwestycji pt. "Utworzenie Muzeum Getta Warszawskiego na terenie kompleksu dawnego Szpitala Dziecięcego fundacji małżeństwa Bersohn i Bauman przy ulicy Siennej 60/Śliskiej 51 w Warszawie". Muzeum jest w trakcie gromadzenia wstępnych wniosków oferentów chcących zrealizować roboty budowlano-konserwatorskie wraz z infrastrukturą wewnętrzną i zewnętrzną i w końcu realizacją wystawy stałej. "W drodze dialogu konkurencyjnego zostaną omówione wszelkie newralgiczne aspekty realizowanej inwestycji" – zapewnia w komunikacie muzeum.
Wymagania dla przyszłego wykonawcy
Budynek szpitala Bershonów i Baumanów oraz budynek okulistyczny, przeznaczone na Muzeum Getta Warszawskiego, zostały w 2017 roku wpisane do rejestru zabytków. "Historyczna dusza szpitala Bershonów i Baumanów oraz budynku okulistycznego znajduje się w ścisłym centrum Warszawy, co niesie ze sobą spore wymagania organizacyjne przyszłego wykonawcy robót budowlano-konserwatorskich" - przyznaje w komunikacie muzeum.
Projekt zakłada około 3400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej na potrzeby wystawy stałej. Pozostała projektowana powierzchnia użytkowa to około 11500 metrów kwadratowych. W Muzeum Getta Warszawskiego będą mogły być realizowane statutowe działalności instytucji w takich przestrzeniach, jak wystawa stała oraz czasowa, przestrzeń edukacyjna, biurowa, techniczna, magazynów zbiorów, pracownie konserwatorskie, sala audytoryjna, biblioteka czy mediateka.
Historia XIX-wiecznego budynku
W połowie grudnia informowaliśmy o tym, że Muzeum Getta Warszawskiego kupiło ostatnią część działki, co pozwoliło na wyjaśnienie kwestii własnościowej. Przy okazji wspominaliśmy o historii placówki.
Założenie szpitala było inicjatywą rodziny Bersohnów i Baumanów. Budynek wzniesiono w latach 1876-1878 według projektu Artura Goebla. Podczas I wojny światowej urządzony został tam przez Justynę Bersohn lazaret. Po wojnie z powodu trudności finansowych doszło do zamknięcia szpitala. Ponowne uruchomienie placówki było możliwe m.in. dzięki zaangażowaniu dr Anny Braude-Hallerowej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Gminy Żydowskiej. Gdy wybuchła II wojna światowa, zakład włączono w struktury szpitalnictwa stołecznego. Działalność Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów w dotychczasowej siedzibie zakończyła się 10 sierpnia 1942 wraz z zamknięciem małego getta. W tym czasie, po przeniesieniu szpitala do filii, w budynkach przy Siennej i Śliskiej umieszczono siedzibę Instytutu Higieny Dziecięcej, a w sierpniu 1944 udzielano tu pomocy rannym powstańcom Zgrupowania AK Chrobry II. Podczas wojny budynki szpitala zostały prawie w 60 procentach zniszczone. W 1946 roku nieruchomość wróciła w ręce Fundacji Bersohnów i Baumanów, zaś Centralny Komitet Żydów Polskich uzyskał możliwość użytkowania poszpitalnych nieruchomości.
W 1952 roku nieruchomość przeszła na własność miasta, a w 1999 roku z mocy prawa stała się własnością samorządu województwa. Do 2014 roku działał tam Wojewódzki Szpital Zakaźny im. Dzieci Warszawy - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie, ale stan techniczny budynku nie pozwalał na dalsze wykorzystanie go na ten cel.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Getta Warszawskiego