Dyrektor ZDM Łukasz Puchalski przekazał, że od początku 2024 roku do teraz zakończono 50 remontów dróg i chodników. Wśród najważniejszych realizacji wymienił: Czerniakowską, Ordona, Marszałkowską, Lalki, Odyńca, Aleję Krakowską, Krakowskie Przedmieście, Moliera, Wierzbową, Broniewskiego, Myśliwiecką i Modlińską.
- Nie był to być może rok rekordowy, ale to i tak jest niczym w porównaniu do tego, co zaplanowaliśmy na przyszły rok – powiedział Puchalski.
Szczegóły tych planów będą znane dopiero w styczniu przyszłego roku. Wiceprezydent Warszawy Tomasz Mencina zapowiedział, że przyszłoroczny budżet na remonty realizowane przez ZDM będzie rekordowy i wyniesie w sumie 140 milionów. 40 milionów było zagwarantowane, kolejne 100 to środki ekstra przegłosowane ostatnio przez radnych.
Oprócz tego, jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w październiku Rada Warszawy przyznała dodatkowe pieniądze na poprawę bezpieczeństwa. Chodzi o 164 miliony złotych na budowę nowych rond, sygnalizacji świetlnych czy uspokajanie ruchu. Te fundusze będą rozłożone na lata 2025-2028.
Przetarg na system sterowania oświetleniem do powtórki
Puchalski podsumował też program wymiany opraw oświetleniowych na stołecznych ulicach. – Dokładnie tydzień temu otrzymaliśmy ostatnią dostawę opraw oświetleniowych. Blisko 73 tysiące opraw już wisi na warszawskich latarniach. Potrzebujemy około miesiąca, żeby zamontować resztę. Oprócz parków i oświetlenia historycznego będziemy mieli w Warszawie same oprawy ledowe – wyjaśnił dyrektor ZDM.
Wskazał też, że przygotowano dokumentację na doświetlenie blisko 200 przejść dla pieszych.
Drogowcy pod koniec lutego ogłosili przetarg na system zdalnej kontroli warszawskich latarni. System ma umożliwić wczesne wykrywanie awarii, monitorowanie zużycia energii czy sterowanie natężeniem światła. Jak przyznał Puchalski, nie udało się wybrać firmy, która go wykona. – Zakończyliśmy w tej chwili dialog techniczny. Będziemy przygotowywać drugie postępowanie – powiedział.
W ramach wdrażania nowoczesnego systemu sterowania oświetleniem większość opraw zostanie wyposażona w specjalny kontroler - informujący o ich pracy i pozwalający na zaawansowane zdalne sterowanie. System pozwoli również na dobranie jak najlepszych parametrów oświetlenia na ulicach, chodnikach i drogach dla rowerów.
3,5 miliona osób na moście pieszo-rowerowym
Bez wątpienia jedną z najważniejszych, oddanych do użytku w tym roku inwestycji był otwarty w kwietniu most pieszo-rowerowy przez Wisłę. - Widzimy funkcje komunikacyjne tego mostu, ale widzimy też bardzo duże zainteresowanie rekreacyjne i turystyczne – zaznaczył dyrektor ZDM.
- Do tego momentu blisko 3,5 miliona osób skorzystało z tego mostu w różnych formach: rowerem, piechotą, hulajnogą – powiedział.
Łukasz Puchalski sporo miejsca poświęcił inwestycjom poprawiającym komfort pieszych. Jako koronny przykład wskazał otwarcie zebry przez Wisłostradę na wysokości ulicy Karowej.
- Nowe przejście, według wielu, miało zakorkować Wisłostradę i doprowadzić do paraliżu. Udowodniliśmy, że nie musi tak być. Zmieniła się sytuacja na Powiślu. Dużo łatwiej jest z niego wyjechać. Nie ma już korków w ciągu ulicy Dobrej – powiedział Puchalski. – Natomiast celem nadrzędnym tego projektu było poprawienie dostępności mostu pieszo-rowerowego – zaznaczył.
Wśród innych zrealizowanych w tym roku projektów w zakresie poprawy sytuacji pieszych wymienił wyznaczenie przejść naziemnych przy skrzyżowaniu Poligonowej z Ostrobramską oraz likwidację przejść podziemnych na placu Na Rozdrożu i zastąpienie ich naziemnymi.
- W żadnym z tych miejsc nie ma negatywnych skutków zmian – zapewnił dyrektor ZDM.
Wkrótce kolejne rozszerzenie SPPN
Jesień w ZDM upłynęła pod znakiem kolejnego rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Na Saskiej Kępie i Kamionku stanęło 155 parkomatów. Wyznaczono około 5 tys. miejsc parkingowych. – Wydaliśmy mniej abonamentów na ten obszar, co pokazuje, że teoretycznie jest cały czas dostępność dla osób przyjezdnych – powiedział Puchalski.
- W tej chwili przygotowujemy się i zaraz po Nowym Roku chcemy rozpocząć wprowadzanie strefy płatnego parkowania na Mokotowie. Ponadto przed nami, w najbliższych miesiącach wymiana wszystkich parkomatów w Warszawie – dodał.
Te, które stanęły na Saskiej Kępie i Kamionku, są już nowe i nie będą podlegać wymianie.
Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy, przyjętą pod koniec sierpnia, rozszerzenie SPPN o obszary Starego Mokotowa, Wyględowa, Wierzbna, Ksawerowa, Sielc i części Sadyby ma nastąpić 3 lutego 2025 roku.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM