Baseny przepływowe. W Paryżu już działają, w Warszawie wciąż tylko w planach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jedna z potencjalnych lokalizacji
Jedna z potencjalnych lokalizacji
tvnwarszawa.pl
Jedna z potencjalnych lokalizacjitvnwarszawa.pl

Baseny przepływowe na Wiśle miały być gotowe najpóźniej w 2020 roku. Ale ich budowa nie ruszyła. Nie wybrano nawet firmy, która miałaby się tym zająć. Inwestycja utknęła na etapie analiz, ale - jak słyszymy - nie powędrowała do szuflady.

Tempo realizacji tej inwestycji można porównać do nurtu Wisły w najbardziej upalne dni wakacji - słabe. Przeszło pięć lat temu pisaliśmy na tvnwarszawa.pl: "To już przesądzone - woda w Wiśle jest na tyle czysta, że miasto planuje reaktywację kąpielisk. Po wielu latach na wiślane plaże powrócą legendarne baseny przepływowe". Ówczesny pełnomocnik ratusza ds. Wisły Marek Piwowarski zapewniał, że dwa baseny "będą do dyspozycji najpóźniej w 2020 roku". Do tematu wróciliśmy w 2019 roku. Wtedy ówczesny rzecznik Zarządu Zieleni Mariusz Burkacki poinformował nas, że pomysł nie umarł. Mówił o umowie podpisanej z firmą Agraria, która za 60 tysięcy złotych miała przeprowadzić "rozeznanie w terenie" i sprawdzić, czy baseny są w ogóle wykonalne, a jeśli tak, to za ile. Dwa lata później wciąż nie widać namacalnych dowodów tych analiz. Dlaczego?

Z zarządu do biura

- Sprawa utworzenia basenów przepływowych na Wiśle wraz ze wskazaną umową została przejęta od Zarządu Zieleni przez Biuro Rozwoju Gospodarczego miasta stołecznego Warszawy - odpowiedział zdawkowo Adam Przegaliński z działu komunikacji Zarządu Zieleni. Dopytywany o szczegóły dodał, że biuro przejęło umowę na "doradztwo prawne i ekonomiczno-finansowe dla projektu" w 2020 roku. I zauważył, że to właśnie Biuro Rozwoju Gospodarczego jest tą jednostką miejską, która ma w swoich kompetencjach przygotowanie wszelkich projektów partnerstwa publiczno-prywatnego. - Przeprowadzono test rynku, analizy dla trzech planowanych lokalizacji. Dodatkowo w 2021 roku została zlecona analiza efektywności - podał.

Zatem pięć lat po podjęciu kierunkowej decyzji inwestycja wciąż jest na etapie analiz. Z jej realizacji rozliczane będzie teraz Biuro Rozwoju Gospodarczego, na które spadł ciężar przygotowania dokumentacji do wyboru prywatnego partnera, przeprowadzenie negocjacji, wreszcie zawarcie umowy z firmą, która przedstawi najlepszą ofertę. Postępowanie będzie się odbywać w trybie dialogu konkurencyjnego, który jest skomplikowany i czasochłonny.

Jak będzie wyglądać współpraca firmy z miastem, wyjaśnia Agnieszka Lizis, naczelniczka wydziału inwestycji i projektów partnerskich w BRG: - Zadaniem partnera prywatnego będzie zaprojektowanie, sfinansowanie, budowa, utrzymanie i zarządzanie wytworzoną infrastrukturą. Wkładem podmiotu publicznego, czyli miasta, będzie nieruchomość. Podmiot publiczny będzie wynagradzał partnera najprawdopodobniej w formie opłaty za dostępność to jednak będzie przedmiotem negocjacji.

W tej okolicy ma powstać basentvnwarszawa.pl

Raczej nieprzepływowe

Na stole cały czas są trzy lokalizacje, w tym dwie na prawym brzegu: przy miejskiej plaży, na północ od mostu Śląsko-Dąbrowskiego oraz w okolicy wejścia do Portu Praskiego, na południe od mostu Śląsko-Dąbrowskiego; a także jedna na lewym brzegu - w rejonie Płyty Desantu i Cypla Czerniakowskiego, na północ od mostu Łazienkowskiego. Najmniej prawdopodobna jest ta druga, m.in. dlatego że mogłaby kolidować z filarem zaplanowanej w tym rejonie kładki pieszo-rowerowej.

- Po wstępnej analizie technicznej, rekomendowane jest wykonanie basenów odkrytych napowierzchniowych, demontowalnych w lokalizacji numer jeden oraz trzy, oraz ewentualnie dodatkowo basenu przepływowego na platformie pływającej w lokalizacji numer trzy - informuje Lizis. - Dokładna technologia będzie określona po zakończeniu dialogu z potencjalnymi partnerami prywatnymi - zastrzega.

Jeśli więc baseny powstaną, to raczej zamknięte, z wodą z zewnętrznego źródła. Osłabł entuzjazm do ich przepływowego charakteru. Takie były przed wojną i krótko po niej - przycumowane kilkanaście metrów od brzegu, z drewnianymi burtami i otworami w ścianach, przez które płynęła Wisła. Przedsiębiorcy zainteresowani wstępnie udziałem w inwestycji wybili to urzędnikom z głów. Argumentowali, że nie jest to rozwiązanie na dzisiejsze czasy, przede wszystkim ze względów sanitarnych. Nie da się monitorować na bieżąco czystości wody, kiedy jest ona w ciągłym ruchu.

Agnieszka Lizis przekonuje, że takie retro rozwiązanie jest w Europie rzadkością. Ale przykłady, że to wykonalne można znaleźć. W 2017 roku taki basen otwarto na Sekwanie w Paryżu. Podobny wybudowano na Renie, w szwajcarskim Schaffhausen. Ale już ten na Szprewie w Berlinie przepływowy nie jest, co widać gołym okiem na zdjęciach.

Basen przepływowy otwarty w 2017 roku w ParyżuGetty Images Europe
Basen na Renie w szwajcarskim SchaffhausenShutterstock
Basen na Szprewie w BerlinieShutterstock

Odległe terminy

W związku z wczesnym etapem inwestycji, naczelniczka nie chce deklarować konkretnych terminów. Te, które podaje, są odległe. - Termin wykonania przedsięwzięcia będzie określony po zakończeniu dialogu z potencjalnymi partnerami prywatnymi. Wstępnie przewidywany termin realizacji inwestycji to styczeń 2023 - grudzień 2024 roku - podsumowuje.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24