Baseny przepływowe. W Paryżu już działają, w Warszawie wciąż tylko w planach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jedna z potencjalnych lokalizacji
Jedna z potencjalnych lokalizacji
tvnwarszawa.pl
Jedna z potencjalnych lokalizacjitvnwarszawa.pl

Baseny przepływowe na Wiśle miały być gotowe najpóźniej w 2020 roku. Ale ich budowa nie ruszyła. Nie wybrano nawet firmy, która miałaby się tym zająć. Inwestycja utknęła na etapie analiz, ale - jak słyszymy - nie powędrowała do szuflady.

Tempo realizacji tej inwestycji można porównać do nurtu Wisły w najbardziej upalne dni wakacji - słabe. Przeszło pięć lat temu pisaliśmy na tvnwarszawa.pl: "To już przesądzone - woda w Wiśle jest na tyle czysta, że miasto planuje reaktywację kąpielisk. Po wielu latach na wiślane plaże powrócą legendarne baseny przepływowe". Ówczesny pełnomocnik ratusza ds. Wisły Marek Piwowarski zapewniał, że dwa baseny "będą do dyspozycji najpóźniej w 2020 roku". Do tematu wróciliśmy w 2019 roku. Wtedy ówczesny rzecznik Zarządu Zieleni Mariusz Burkacki poinformował nas, że pomysł nie umarł. Mówił o umowie podpisanej z firmą Agraria, która za 60 tysięcy złotych miała przeprowadzić "rozeznanie w terenie" i sprawdzić, czy baseny są w ogóle wykonalne, a jeśli tak, to za ile. Dwa lata później wciąż nie widać namacalnych dowodów tych analiz. Dlaczego?

Z zarządu do biura

- Sprawa utworzenia basenów przepływowych na Wiśle wraz ze wskazaną umową została przejęta od Zarządu Zieleni przez Biuro Rozwoju Gospodarczego miasta stołecznego Warszawy - odpowiedział zdawkowo Adam Przegaliński z działu komunikacji Zarządu Zieleni. Dopytywany o szczegóły dodał, że biuro przejęło umowę na "doradztwo prawne i ekonomiczno-finansowe dla projektu" w 2020 roku. I zauważył, że to właśnie Biuro Rozwoju Gospodarczego jest tą jednostką miejską, która ma w swoich kompetencjach przygotowanie wszelkich projektów partnerstwa publiczno-prywatnego. - Przeprowadzono test rynku, analizy dla trzech planowanych lokalizacji. Dodatkowo w 2021 roku została zlecona analiza efektywności - podał.

Zatem pięć lat po podjęciu kierunkowej decyzji inwestycja wciąż jest na etapie analiz. Z jej realizacji rozliczane będzie teraz Biuro Rozwoju Gospodarczego, na które spadł ciężar przygotowania dokumentacji do wyboru prywatnego partnera, przeprowadzenie negocjacji, wreszcie zawarcie umowy z firmą, która przedstawi najlepszą ofertę. Postępowanie będzie się odbywać w trybie dialogu konkurencyjnego, który jest skomplikowany i czasochłonny.

Jak będzie wyglądać współpraca firmy z miastem, wyjaśnia Agnieszka Lizis, naczelniczka wydziału inwestycji i projektów partnerskich w BRG: - Zadaniem partnera prywatnego będzie zaprojektowanie, sfinansowanie, budowa, utrzymanie i zarządzanie wytworzoną infrastrukturą. Wkładem podmiotu publicznego, czyli miasta, będzie nieruchomość. Podmiot publiczny będzie wynagradzał partnera najprawdopodobniej w formie opłaty za dostępność to jednak będzie przedmiotem negocjacji.

W tej okolicy ma powstać basentvnwarszawa.pl

Raczej nieprzepływowe

Na stole cały czas są trzy lokalizacje, w tym dwie na prawym brzegu: przy miejskiej plaży, na północ od mostu Śląsko-Dąbrowskiego oraz w okolicy wejścia do Portu Praskiego, na południe od mostu Śląsko-Dąbrowskiego; a także jedna na lewym brzegu - w rejonie Płyty Desantu i Cypla Czerniakowskiego, na północ od mostu Łazienkowskiego. Najmniej prawdopodobna jest ta druga, m.in. dlatego że mogłaby kolidować z filarem zaplanowanej w tym rejonie kładki pieszo-rowerowej.

- Po wstępnej analizie technicznej, rekomendowane jest wykonanie basenów odkrytych napowierzchniowych, demontowalnych w lokalizacji numer jeden oraz trzy, oraz ewentualnie dodatkowo basenu przepływowego na platformie pływającej w lokalizacji numer trzy - informuje Lizis. - Dokładna technologia będzie określona po zakończeniu dialogu z potencjalnymi partnerami prywatnymi - zastrzega.

Jeśli więc baseny powstaną, to raczej zamknięte, z wodą z zewnętrznego źródła. Osłabł entuzjazm do ich przepływowego charakteru. Takie były przed wojną i krótko po niej - przycumowane kilkanaście metrów od brzegu, z drewnianymi burtami i otworami w ścianach, przez które płynęła Wisła. Przedsiębiorcy zainteresowani wstępnie udziałem w inwestycji wybili to urzędnikom z głów. Argumentowali, że nie jest to rozwiązanie na dzisiejsze czasy, przede wszystkim ze względów sanitarnych. Nie da się monitorować na bieżąco czystości wody, kiedy jest ona w ciągłym ruchu.

Agnieszka Lizis przekonuje, że takie retro rozwiązanie jest w Europie rzadkością. Ale przykłady, że to wykonalne można znaleźć. W 2017 roku taki basen otwarto na Sekwanie w Paryżu. Podobny wybudowano na Renie, w szwajcarskim Schaffhausen. Ale już ten na Szprewie w Berlinie przepływowy nie jest, co widać gołym okiem na zdjęciach.

Basen przepływowy otwarty w 2017 roku w ParyżuGetty Images Europe
Basen na Renie w szwajcarskim SchaffhausenShutterstock
Basen na Szprewie w BerlinieShutterstock

Odległe terminy

W związku z wczesnym etapem inwestycji, naczelniczka nie chce deklarować konkretnych terminów. Te, które podaje, są odległe. - Termin wykonania przedsięwzięcia będzie określony po zakończeniu dialogu z potencjalnymi partnerami prywatnymi. Wstępnie przewidywany termin realizacji inwestycji to styczeń 2023 - grudzień 2024 roku - podsumowuje.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl